2019-08-31 11:07

قوانین آموزشی آلمان بصورت ایالتی هست.بنابراین کتابهای درسی در ایالتهای مختلف متفاوت هست. در ایالت NRW کتابها توسط خود مدرسه داده میشه.
تعیین سطح بچه معمولا در زمانیکه دعوت می کنند به اداره مدارس برای ثبت نام اولیه انجام میشه. معمولا مسئول مربوطه، یک ارزیابی کلی از بچه انجام میده و اینکه کلاس چندم بشینه رو تعیین می کنه.ممکن هست یک کلاس عقب تر برگردونند تا بچه زمان بیشتری داشته باشه برای زبان آموزی و وفق دادن خودش با محیط جدید. ممکن هست کلاس دوم بگذارند اما سال بعد دوباره تکرار کنند. درهرصورت هیچ مشکلی برای آمدن بچه در میانه سال نیست.
در ایالت ما، مقطع ابتدایی شامل ۴ کلاس هست که کلاس سوم و چهارم مهترین مقطع تحصیلی برای بچه محسوب میشه. اگر سطح تحصیلی بچه در این دو سال خیلی خوب باشه میتونه در ادامه در گیمنازیوم ثبت نام کنه و دیپلم بگیره و بره دانشگاه. بچه هایی که سطح سوادشون در سوم و چهارم پایین باشه، مجبورند در رئال شوله یا هاوپت شوله ثبت نام کنند که این افراد راه سخت تری برای گرفتن دیپلم، ولی راه ساده تری برای رفتن به آوسبیلدونگ یا خاتمه تحصیل پس از ۹ سال آموزش رو دارند. اینو گفتم که عجله ای برای هل دادن بچه به کلاس های بالاتر نداشته باشید و بگذارید اول و دوم اش قوی پایه گذاری بشه.
این روزها، تنوع مهاجرین دانش آموز در مدارس آلمان باعث شده تا بچه من و شما تنها نباشند و حداقل دوسه نفر دیگه هم مشابه به اون باشند که یا سن شون از بقیه بیشتره یا زبان بلد نباشند و یا در میانه سال تحصیلی به کلاس اضافه شدند و … بنابراین از بابت اینکه با بچه های کم سن تر از خودش همکلاس خواهد شد و وسط سال خواهد آمد و … نگران نباشید.
جهت اینکه از سن خودش بیشتر میدونه خیلی خوبه و این کمک می کنه تا تمرکزش رو بیشتر بر روی یادگیری زبان و اینتگره شدن با بچه ها و معلم و محیط جدید زندگی بگذاره تا یادگیری مطالب درسی.

برای بحث روحیه فکر کنم اگر عزیزان روانشناسی که در گروه هستند نظر بدهند، قطعا کارشناسی تر و بهتر هست، اما بنابر تجربه شخصی، ترسیم شفاف تر و روشن تر از محیط برای بچه قبل از ورودش به آلمان، خیلی می تونه موثر باشه.
مدرسه
ابتدایی
تحصیل

2019-08-31 11:07

قوانین متراژ خونه
خانه
پیوست
متراژ
از سه اداره زیر برای حداق متراژ خونه و تعداد اتاق برای ملده و دعوت پیوست پرسیدم و جواب های زیر رو گرفتم

۱− منبع: Bürgerbüro Stuttgart Nord
گفت برا ما مهم نیست. همین که صاحب خونه برگه ملده رو امضا کنه ما ثبت می کنیم و ملده می شه. اما اداره مهاجرت هست که قوانین این طوری داره.

۲− اداره مهاجرت اشتوتگارت
یه خانم مسنی بود که انگلیسی به سختی می فهمید و صحبت می کرد و در جواب من که ازش در موردمتراژخونه و تعداد اتاق برا پیوست پرسیدم گفت مهم نیست. که خوب مشخص بود مساله رو نفهمیده.

۳− Welcome Center Stuttgart
رفت تو قانون هاشون نگاه کرد و فرمول زیر رو در آورد:
به ازای هر بزرگسال ۱۲.۵ متر
برای بچه ما که ۴ سالش هست ۱۰ متر
نکته: این مقدار فقط برای فضای نشیمن هست و شامل آشپزخونه، حمام، دستشویی و … نمی شه.
برای بچه ۴ ساله قانون الزامی به اتاق مجزا نداشته.
اینم گفت که قوانین متراژ برای پناهنده ها یه مقدار متفاوت هست.

هرچند که مجموع این متراژها برای یه خوانواده سه نفره خیلی کم هست. اما وقتی شما باید چن ماه یه خونه رو اجاره کنین و اجاره خالی بدین تا بتونین خوانواده رو دعوت کنین و چند ماه بعد اونا برسن، به نظرم رو حداقل ها کارکنه آدم بهتره.

کلا این welcome center رو جای خوبی دیدم. دوستانی که تازه میان حتما همون روزای اول یه سر به این اداره تو شهرشون بزنن. خوب و با حوصله توضیح می دن، سرشون هم خلوته.

2019-09-02 10:32

زنگ بزنید بپرسید به شما میگن رسیده یا نه بابت هر روزی که اونجا بمونه باید حدود ۱۸ یورو بپردازید هزینه انباره
گیت اصلی کارگو فرودگاه باید اسمتون رو وارد کنید به شما یک کارت میده که می تونید با اون کارت از گیت بدونه پرداخت هزینه وارد بشید
بعد برید دفتر چله بی مدارک رو بگیرید می برید ساختمان گمرک طبقه دوم قسمت پرایوت لیست وسایل ها تون رو بنویسید
(همه رو بنویسید گبراخته یا دست دوم )
تاکید کنید که پناهجو نیستید وگرنه براتون یک سری فرم پر میکنه که هزینه ها رو از جاب سنتری جایی پس بگیرید و وقتتون رو تلف میکنه. بعد مدارکو ببرید دفتر چله بی به شما اجازه خروج میدند با ماشین برید انبار بار رو تحویل بگیرید
این تجربه من از کارگو ایران ایر بود.

2019-09-04 09:41

سوالی خیلی خوبی پرسیدی 😁

دوستانی ک علاقمند هستند به گل و گیاه یا نمیخوان بی‌گدار به اب بزنن با خوردن میوه‌ای ناشناخته و خدای‌نکرده سمی

میتونن از این اپ و امثالهم استفاده کنند
چند سری ک من استفاده کردم.. خوب جواب داده
گیاه‌ میوه‌ سمی

2019-09-05 09:00

تجربه بیمه مسیر رفت و آمد به محل کار

امروز یکی از همکارام آرنجش یه خورده خراش برداشته بود. دیروز تو مسیر برگشت از کار به خونه از دوچرخه افتاده بود. می گفت امروز باید به رییس مربوطه خبرش رو بدم برا استفاده از بیمه. گفتم این که چیز خاصی نیست. گفت الان خاص نیست، ولی یه هو دو سه روز دیگه اگه متوجه شدم که جاییم شکسته و درد داره و بیام از کارفرما طلب هزینه کنم دیر می شه. بنابراین الان بهش می گم که اون موقع در جریان باشه.

خلاصه این که اگر در مسیر رفت و آمد به محل کار اتفاقی براتون افتاد هزینه اش می تونه با بیمه کارفرما باشه، به شرط این که به موقع بهشون بگین.

2019-09-06 08:25

چه چیزی برای اورژانس مورد جدی هست؟
من حالم بد شد دل درد شدید گرفتم یهو اصلا نمیتونستم از جام بلند شم اورژانس اومد قرص داد رفت گفت حالت خوب نشد زنگ بزن دوباره بیایم یه شماره ۶ رقمی داد

2019-09-06 08:25

اورژانس
من با دوچرخه افتادم، ولی گرم بودم اون لحظه خودم تونستم تا اورژانس برم، چون از سر کار داشتم میومدم صدتا سوال موقع پذیرش پرسیدند، که کجا بود چی شد چرا شرکتت کجاس از کجا میومدی به کجا میرفتی ساعت کارت کی هست و غیره، بعد نیم ساعت انتظار رفتم داخل همه جراحات رو یک ضبط صوت داشت میگفت توی اون، بعد عکس برداری کرد برای شکستگی، در نهایتم یک آتل بست بقیه رو هم باند بست، به نسبت سریع بود خیلی منتظر نموندم البته شهر ما کوچیکه سرشون خلوت تر هست. یک بسته ایبوپروفن هم داد برای درد و کلا آنتی بیوتیک اینها هم نداد فقط پرسید کزاز زدی توی ده سال گذشته . بعدم گفت سه روز دیگه دوباره بیا برای معاینه مجدد
این تجربه من

2019-09-06 08:25

سه هفته پیش در محل کارم تب و لرز شدید داشتم
مدیر بخش زنگ زد اورژانس
اومدن و داخل شرکت دارو دادن
سرم برام وصل کردن در sozialraum شرکت
تقریبا یک ساعت و نیم دو تا نیرو اورژانس بالا سرم بودن تا تبم بالا نره

چشمتون روز بد نبینه ۴۲ درجه تب کردم طوری که داشتم وصیت میکردم از درد سر و چشم
بردنم بیمارستان از ۲ بعدازظهر تا ۹ شب مثل پروانه دورم میگشتن
هزار تا آزمایش گرفتن
دستگاه قلب وصل کردن
یک پرستار کلا کنارم نشسته بود
تبم قطع شد
گفت تا فردا بمون ، قبول نکردم بخاطر دخترم
برگشتم خونه

از شرکت ایمیل زدن که خودشون با بیمه هماهنگ میکنن، سه روز استراحت کنم و اگه کسی هم تو خونه برای کمک لازم دارم اونها با بیمه هماهنگ میکنن تا پرستار خونه بفرستن
ولی من پس فرداش برگشتم سرِ کار ☺️
هیچ کدوم از داروهام هم نخوردم😅

2019-09-06 08:25

اوژانس

من تا جایی که متوجه شدم اوژانس برای حوادث هست، یعنی تصادف کنی و خطر مرگ داشته باشه برات و ضمن اینکه حتی از همکارای آلمانی هم شنیدم خیلی خوب برخورد نمیکنن اگه واقعا جدی و فوتی نباشه. اگه نیاز به پزشک دارین که در لحظه شما رو معاینه کنه باید برین
Bereitschaftsdienst, Bereitschaft Praxis
Kvb
اینا رو باید برید. برای كاراي کم اهمیت هست ولی وقتی نمیتونی صبر کنی. اگه درد داری میتونی مسکن بخوری یا در نهایت از داروخانه شیفت بری یک دارو بخری تا روز کاری بری پیش دکتر خانواده.

اهمیت دکتر خانواده هم همینه که روزانه میتونین برین پیشش و معمولا ایشون یک توصیه نامه میده به دکتر متخصص و تایم فوری میدن بهتون. ( تجربه شخصی و همکار آلمانی)

و در نهایت اگه مریضی طوری هست که نمیتونی راه بری 116117 در دسترس ه که دکتر میاد خونه

اگه واقعا میتونین راه برین یا تا فردا صبر کنین بهترین گزینه رفتن پیش دکتر خانواده در اولین قدم هست

2019-09-06 08:25

اورژانس
منم چند وقت پیش دچار یه سری مشکلات گوارشی و معده درد بودم. بعد از مراجعه به پزشک عمومی و کلی مصرف دارو خوب نشدم. بهم معرفی نامه داد برای پزشک متخصص و بالطبع انتظار چند ماهه برای ویزیت پزشک متخصص.
یه روز که شنبه هم بود از خواب بیدار شدم و اصلا حال خوبی نداشتم، پاشدم رفتم بیمارستان. پزشک اومد و علائم رو پرسید و گفتش واسه معده درد اومدی بیمارستان؟!! بعد از اینکه اینو گفت شروع کردم به اغراق کردن و علائمی که نداشتم رو گفتم. به هر حال تا تونست من چپو راست کرد و آزمایش خون و مدفوع گرفت و پنج ساعت هم بستریم کرد. بعد از اینکه نتایج آزمایشا اومد گفت موردت اورژانسی نیست و باید منتظر پزشک متخصص بمونی.

2019-09-07 03:28

نان بربری تهران 😂😂
❗️مواد لازم برای خمیر نون بربری:

.. یک کیلو آرد
.. خمیر مایه(21 گرم) -Hefe
.. یک لیتر آب ولرم
.. یک قاشق چایی خوری شکر
.. دو قاشق غذا خوری نمک

❗️مواد لازم برای رومال:

.. جوش شیرین (7گرم) – Backpulver
.. یک قاشق آرد
.. نصف لیوان آب جوش
.. نصف لیوان آب سرد

✅تهیه رومال:
مواد رومال (آرد و جوش شیرین) را در ظرف کوچکی ریخته و اول آب جوش و سپس آب سرد را ریخته و روی حرارت ملایم قرار دهید.
مواد را با قاشق مرتب هم بزنید تا غلیظ شود و به غلظتی برسد که بتوانید با قاشق روی آن خط بیندازید.
رومال را کنار بگذارید و صبر کنید تا سرد و غلیظ‌تر شود. 

✅طرز تهیه خمیر:
خمیر مایه (پودر) – نمک – و شکر رو در یک ظرف بریزید و یک لیوان آب(ولرم) به آن اضافه کنین و خوب هم بزنین، سپس در ظرف رو ببندید و بپذارید 30 دقیقه استراحت کنه.
بعد؛ آرد رو در داخل ظرفی بزرگ بریزید و خمیر مایه و آب(ولرم) رو به اون اضافه کنین و خوب (با دست) مشت و مال بدین (10 دقیقه) سپس در ظرف رو با سفره و پارچه ی ضخیم ببندید (گرم بماند) و 75 دقیقه استراحت کند.
خمیر حاصل را که خمیری چسبنده است، روی سطح قرار داده، دست خود را در آرد فرو برید تا خمیر به آن نچسبد، سپس خمیر را در آرد بغلطانید تا سطح آن با آرد پوشیده شود.

خمیر را بدون ورز دادن و فرم دادن، به 5 قسمت تقسیم کنید. (از اینا ⚪️) 😄

روی خمیر را با پارچه بپوشانید و اجازه دهید تا خمیر ۱۰ دقیقه دیگر استراحت کند.
سپس هر تکه خمیر را از دو طرف بکشید تا به صورت بیضی درآید.
رومال را با قاشق روی خمیر بمالید و با استفاده از انگشت خود روی خمیر شیار‌هایی ایجاد کنید.

در انتها کنجد را روی خمیر بپاشید.
خمیر را با دست از دو طرف کمی بکشید و با دست اطراف آن را شکل دهید تا به شکل متوزن درآید.
و در فر کاملا داغ شده است قرار دهید.

⚠️کل زمان مفید برای آماده و پخت 5 تا نون 70 دقیقه.

2019-09-09 12:45

دوستان یک سوال، من تا حدود دو ماه پیش از داخل لینکدین چندین پیام و پیشنهاد کاری داشتم ، از حدود دو ماه پیش تا امروز هیچ پیام کاری برام ارسال نشده ،
تنها تغییری هم که در پروفایل لینکدینم دادم شهرم رو از فرانکفورت به برلین تغییر دادم.
بنظر شما علت از تغییر شهره یا کار کم شده یا اینکه فصله خوبی برای جستجوی کار میست!؟

پرداخت یونی اسیست

2019-09-09 12:45

شاید علت این باشه که چون جواب ریکورتر ها رو ندادید (به نظرم همه مسیج ها رو حتما جواب بدید.) و لینکدین وضعیت شما رو تغییر داده(واسه من این اتفاق افتاده بود و دوباره خودم فعال کردم.) برید چک کنید ببینید که آیا قسمت علاقه مندی به پیشنهاد شغل واستون فعال هستش یا نه؟!
راهکار دیگه هم این هستش همیشه صفحه لینکدین رو باز بزارید اینجوری میرید تو کاربران فعال واسه ریکورتر ها.
علاوه بر اون یه چند روزی هم فعالیت کنید، پست بزارید یا لایک کنید فک کنم تاثیر داره
اپش رو هم رو گوشی نصب کنید کمک می کنه آنلاین تر باشید.

2019-09-10 07:53

Staatsangehörigkeitsgesetz (StAG) § 10

“Bei Vorliegen besonderer Integrationsleistungen, insbesondere beim Nachweis von Sprachkenntnissen, die die Voraussetzungen des Absatzes 1 Satz 1 Nr. 6 übersteigen, kann sie auf sechs Jahre verkürzt werden.”

2019-09-10 07:53

این مربوط به قانون گرفتن پاسپورت بعد ۶ سال هست که اکثرا اشتباه میکنند فکر میکنند ۸ ساله و تغییر ناپذیره

2019-07-23 12:43

🎓 با دویچه‌وله ‌فارسی، آلمانی بیاموزید!

۱۵) ماه
در این درس نام ماه‌های سال در زبان آلمانی را یاد می‌گیرید.

دویچه‌وله فارسی در بخش آموزش زبان آلمانی مجموعه‌ای به نام Deutschtrainer برای یادگیری آسان‌تر این زبان منتشر کرده است. یکصد درس به شکل ویدیویی آماده شده و هر روز یکی از این ویدیوها بر روی شبکه‌های اجتماعی دویچه‌وله‌فارسی منتشر می‌شود. در کانال تلگرام دویچه‌وله فارسی (t.me/dw_farsi) با هشتگ “آموزش_آلمانی_با_دویچه‌وله_فارسی” نیز می‌توانید این ویدیوها را دریافت کنید.

مجموعه کامل این ویدیوها روی سایت ما نیز قابل دسترسی هستند:

با استفاده از Deutschtrainer می‌توانید به‌شکلی کارا واژه‌های پایه و روزمره زبان آلمانی را یاد بگیرید و مهارت‌ خود در تلفظ این زبان را بهبود ببخشید. ۱۰۰ درس این دوره دوزبانه (فارسی – آلمانی) تنظیم شده و بخش‌های مهمی از حوزه‌های واژگانی را پوشش می‌دهند، از سلام و احوالپرسی گرفته تا مراجعه به پزشک، خرید و جستجوی آپارتمان. این درس‌ها را می‌توان بر حسب علاقه و نیاز آموخت. این دوره در چارچوب برنامه اروپایی مشترک مرجع برای زبان‌ها برای زبان‌آموزان سطح A1 و A2 تهیه و تنظیم شده است.

آموزش آلمانی با دویچه‌وله_فارسی

2019-09-04 03:22

🎓 با دویچه‌وله ‌فارسی، آلمانی بیاموزید!

۱۶) روزهای هفته
از دوشنبه تا یکشنبه، از دیروز تا پس‌فردا؛ در اینجا با نام روزهای هفته و دیگر واژگان مهم مربوط به اوقات روز آشنا می‌شوید.

دویچه‌وله فارسی در بخش آموزش زبان آلمانی مجموعه‌ای به نام Deutschtrainer برای یادگیری آسان‌تر این زبان منتشر کرده است. یکصد درس به شکل ویدیویی آماده شده و هر روز یکی از این ویدیوها بر روی شبکه‌های اجتماعی دویچه‌وله‌فارسی منتشر می‌شود. در کانال تلگرام دویچه‌وله فارسی (t.me/dw_farsi) با هشتگ “آموزش_آلمانی_با_دویچه‌وله_فارسی” نیز می‌توانید این ویدیوها را دریافت کنید.

مجموعه کامل این ویدیوها روی سایت ما نیز قابل دسترسی هستند:

با استفاده از Deutschtrainer می‌توانید به‌شکلی کارا واژه‌های پایه و روزمره زبان آلمانی را یاد بگیرید و مهارت‌ خود در تلفظ این زبان را بهبود ببخشید. ۱۰۰ درس این دوره دوزبانه (فارسی – آلمانی) تنظیم شده و بخش‌های مهمی از حوزه‌های واژگانی را پوشش می‌دهند، از سلام و احوالپرسی گرفته تا مراجعه به پزشک، خرید و جستجوی آپارتمان. این درس‌ها را می‌توان بر حسب علاقه و نیاز آموخت. این دوره در چارچوب برنامه اروپایی مشترک مرجع برای زبان‌ها برای زبان‌آموزان سطح A1 و A2 تهیه و تنظیم شده است.

آموزش آلمانی با دویچه‌وله_فارسی

2019-05-24 08:44

تجربیات
پیوست

سلام
من همسرم برای پیوست خانواده اقدام کرد، ما دو تا بچه داریم و به یک مورد برخورد کردیم که آفیسر هم تاکید داشت که خیلی ها از این طریق دچار مشکل میشن، لطفا اطلاع رسانی کنید

یکی از مواردی که برای والدین جهت تکمیل پرونده درخواست ویزای کودکان، به عنوان سوال مطرح میشه اینه که محل امضا گذرنامه ی بچه ها رو به نیابت از آنها امضا بکنند یا نه؟
لطفا به هیچ وجه این کار رو انجام ندید چون پاسپورت بچه ها مخدوش میشه و مجبورید دوباره برای اخذ پاسپورت اقدام کنید.
والدین فقط فرم درخواست کودکان را امضا کنند.
بنا به گفته آفیسر متاسفانه افراد زیادی این اشتباه رو انجام میدن و این یکی از مواردی است که برای خیلی ها ایجاد مشکل میکند.

منبع : کانال تجربیات کاری

2019-05-28 10:48

صغری پیمنت!
کبری پذیرشی!
سارا پولی!
سکوی پرتگاه!
بیا بده برو!
میخوری یا میبری؟
مزنه چند!

شما فکر کنین شوخیه اما اینان همینایی بودن که تو گروه های هلفن سوالاشونو میپرسیدن و نصف سوالاشون پی وی از خود من بود خلاصه با کمک هری هوره شمسی کوره اومدن آلمان الان شدن وکیل مهاجرتی و بسی بسیار هر روز پرونده مثبته تو کانالشون میذارن!!

(تبلیغات یک موسسه اعزام دانشجو در ایران :
بیا بده برو! =(منظور بیا مدرک بده برو خارج!)

خدا بذاره هلفن پلاس رو که حدود ۳ سال پیش برای کوتاه کردن دست وکیل های بی انصاف ایده سیستم از دانشجو برای دانشجو پذیرش ارزان رو پیشنهاد داد! یکم خلاقیت یکم قشنگ…

گروه ها و سایت هلفن کاملا رایگان در اختیار همه اعضا خواهد ماند! ایده جدید عااالی داریم اما زمان میخوایم.

بردیا پازکی

2019-05-28 07:18

وضعیت بلاک پول در شهرهای مختلف آلمان طبق تجربه :

به ترتیب حروف‌ الفبا توسط مهسا

هلفن دانشنامه آلمان

دوستان اگه در آلمان ساکن هستید.
ما رو در انتقال تجربه برای بلاک شدن پول در شهر های مختلف یاری کنین.

اسم شهر + تیک سبز برای بلاک نشدن یا ضربدر قرمز برای بلاک شدن به این فرم

اضافه کنین بلوکه ( بلاک )
تا بقیه اعضا هم اطلاع داشته باشن چه شهر هایی پول بلاک میکنن.

لطفا فرم رو بر اساس تجربه شخصی پر کنین. نه بر اساس شنیده ها

Aalen ❌
Achen ✅
Bayreuth ❌
Berlin ✅
Bochum ❌
Bonn ✅
Braunschweig❌
Bremen ✅
Chemnitz ✅
Clausthal ✅
Coburg ❌
Cottbus ✅
Darmstadt ❌
Deggendorf ❌
Dortmund ❌( از سال دوم با یه گواهی پدر با تایید سفارت بلاک نمی‌شه )
Dresden ✅
Düsseldorf ❌
Duisburg❌ (البته بعضی بچه ها با گواهی ضمانت پدر که تایید سفارت شده تونستن بدون بلاک تمدید کنن)
Erlangen ❌
Essen ✅
Flensburg ❌
Frankfurt ✅
Göttingen ✅
Halle ❌ (از سال دوم با فیش حقوق و یا گواهی تمکن از والدین نیاز نیست)
Hamburg ✅
Hannover ❌
Helfenir ✅
Hildesheim ✅
Jena ✅
Karlsruhe ✅
Kassel ❌
Kiel ✅
Kleve ❌
Koblenz ✅
Konstanz ❌ برای ايرانی‌ها
( از سال دوم اگه فيش حقوقی ارائه بديد بهشون، ديگه پول بلاک نميخوان)
Köln ❌
Magdeburg ❌ (از سال دوم بلاک نمیکنه)
Mainz ❌
Marburg ❌
Mittweida ✅
München ❌
Nordhausen ❌
Nürnberg ❌
Offenburg ❌
Oldenburg ❌
Osnabrück ✅
Paderborn ❌ ( با گواهی ضمانت پدر که تایید سفارت شده بدون بلاک تمدید می‌کنن )
Passau ❌
Rostock ✅
Stuttgart ✅
Saarbrücken ❌
Trier ✅
Tübingen ✅
Ulm ✅
Weimar ✅
Wismar ❌
Wuppertal ✅

این لیست کامل نیست، لطفا در تکمیل آن با ما همکاری کنید

هلفن دانشنامه آلمان

پر کردن فرم زاب

2019-05-30 01:20

پناهندگی
متفرقه غیر ـدانشجویی

وظیفه ما که آلمانیم اینه یکسری واقعیت ها و آمارهای دقیق رو به اطلاع هموطنامون برسونیم تا رویا و مدینه فاضله ساخته شده به دست وکیل های مهاجرتی برملا بشه!

آمار درخواست کنندگان پناهندگی ایرانی

در سال ۲۰۱۸ حدود ۱۱ هزار و ۴۰۰ شهروند ایرانی در آلمان تقاضای پناهندگی داده‌ بودند. بر اساس آمار
منتشر شده از سوی اداره رسیدگی به امور پناهجویان و مهاجران، تنها دو هزار و۶۱۹ تن از آنان پاسخ مثبت
گرفتند.
تقاضای پناهندگی بیش از  پنج هزار ایرانی رد شده است و **سایرین نیز پیش از رسیدگی به تقاضایشان یا
آلمان را ترک کرده یا از پناهندگی انصراف داده بودند.**

جمله آخر خیلی حرف درونش نهفته!

به نقل از دویچه وله و تحقیق در وبسایت :

بردیا پازکی

2019-06-12 09:23

نتایج

‏Accepted

1- ترم تحصیلی اقدام شده : Sommer Semester 2019

2- مقطع اقدام شده : Master

3- مقطع تکراری : خیر

4 – رشته و دانشگاه اقدام شده:
TU Berlin ✔
TU München ❌
TU Darmstadt✔
RUHR Bochum✔
Uni Stuttgart ✔

5- نوع درخواست پذیرش: مستقیم

6- دانشگاه مبدا
لیسانس: شهید بهشتی
فوق لیسانس: دانشگاه صنعتی شریف (انصراف دادم برای ادامه تحصیل در آلمان)

7- معدل لیسانس 13.2

8- مدرک زبان : TestDaF 5544

9- رزومه: رزومه ی کاری به اون شکل مرتبطی به غیر از چندماه کار توی پروژه ی ساخت و ساز نداشتم

یه مدرک رتبه ی دوم استان در جشنواره ی جوان خوارزمی (مربوط به دبیرستان بود)

رتبه ی ۱۹۱ کنکور ارشد و ۱۸۰۰ کنکور سراسری

10- سن: ۲۶

11- جنسیت : مرد

12 – میزان و موسسه بورس: —

13 – مدت زمان دریافت ویزا: ۳۰ روز

15 – پیشنهاد دریافت ویزا:
اول از همه اینو بگم که بنده نماد بدموقع اقدام کردن واسه همه ی مراحل کارم وگرنه دوسال پیش باید میرفتم. من زبان آلمانی رو در حین دوره ی لیسانس تموم کردم (تا آخر C1) و تا اومدم لیسانسمو تموم کنم و پاسپورتمو بگیرم که بتونم درخواست وقت سفارت بدم (به دلایلی) زمان زیادی طول کشید و نتیجه این شد که من دسامبر ۲۰۱۷ بالاخره درخواست دادم و ۱۶ ماه(تا آخر مارچ ۲۰۱۹) منتظر وقت مصاحبه بودم و همین باعث شد که من یه بار برای سامر ۲۰۱۸ پذیرش بگیرم بعد دوباره برای وینتر ۲۰۱۸ و در آخر سامر۲۰۱۹ که بالاخره به این رسیدم:)
من معدل پایینی داشتم ولی مثلا نمره ی زبانم یا موتیویشنی که نوشته بودم(این موتیویشن خیییلی مهمه وقت بزارید واسش) خوب بود و خب شاید قبولی تو شریف هم بی تاثیر نبوده باشه(مطمئن نیستم) ولی به هرحال من از بین دانشگاهایی که فرستادم فقط مونیخ بود که رزومه م رو قبول نکرد و البته آخن که یه ایراد عجیب گرفت به واحدایی که پاس کردم و گفت مطابقت نداره (در حالی که درسای لیسانس عمران کل دنیا یه چیزه) ولی بقیه برای سه ترم پیاپی بم پذیرش دادن
نکته ی بعدی اینکه من روز مصاحبه‌م(۳۱ مارس) با روز شروع کلاسام توی دانشگاه ت او برلین یکی بود و من در واقع دقیقه ی ۹۰ داشتم تازه درخواست ویزا میدادم ولی دانشگاه طی مکاتباتی لطف کرد و تا ۲۰ می وقت داد واسه ثبت نام و من هم اینو به سفارت گفتم که وقت زیادی ندارم واسه ویزا
خلاصه، روز مصاحبه همه چی خیلی مِلو و بدون استرس پیش رفت و من تمکن مالی رو هم با خودم نقد توی پاکت بردم که اصن حتی چک نکرد بشمره.. هیچ سوال خاصی هم نپرسید.. میتونم بگم چاق سلامتی کردیم و فقط آخرش گفت این تست دافت خیلی قدیمیه که، منم گفتم از اونموقع تدریس میکردم آلمانی، نتیجتا دوتا سوال آلمانی ازم پرسید و منم جواب دادم و دیگه هیچی
فقط اشتباهی که کرده بودم مدارکمو مهر پشتشو کپی نگرفته بودم که اونجا مجبور شدم تو سفارت کپی بگیرم و ۵۰ تومن پول بی زبون رو حروم کنم.. ضمنا من به سفارت نگفتم که شریف درس خوندم که یه وقت گیر ندن پس چرا میخوای انصراف بدی بری آلمان.
بعد یک ماه زنگ زدم سفارت که مثلا پیگیری کنم ببینم ویزام در چه مرحله ایه (که البته از ۸ تا ۸:۴۵ یا بوق اشغال میزد یا ورنمی داشتن) به خانومه گفتم شماره پرونده م رو و بعدش گفت که شما ویزات دیروز اومده فقط هنوز لیست آپدیت نشده
ضمنا اینم خوبه تعریف کنم که من چون برلین میخواستم برم اوضاع خونه خیلی خراب بود و یک ماهی من دنبال اتاق بودم.. برای WG هم خیلی تحویلم نمیگرفتن تا آخر یه شرکتی که قبلا ۴..۵ بار درخواست فرستاده بودم و میگفت جا نداریم بالاخره تسلیم شد و یه اتاق ۳۰۰ یورویی بهم داد (اینو گفتم که بگم واسه شهرای بزرگ یه کم زودتر دست بجنبونید و ناامید هم نشید)
خلاصه این که این داستان دیر و زود داره ولی سوخت و سوز نداره حرص هم نخورید
و توصیه میکنم زبان کشوری که میخواید توش درس بخونید رو یاد بگیرید.. حتی اگه رشته تون به انگلیسیه
موفق باشید و خوش و خرم
علی

هلفن، دانشنامه رایگان آلمان
____
‎تمام متون تجربیات و نتایج دوستان براساس تجربه و نظر شخصی افراد کانال و یا پرونده های هلفن پلاس است. به عنوان قانون یا اصل نباید در نظر گرفت

2019-06-12 05:05

نتایج

‏Accepted

1- ترم تحصیلی اقدام شده : winter 2019
2- مقطع اقدام شده : Master

3- مقطع تکراری : بله
لیسانس ریاضی کاربردی
ارشد حسابداری

4 – رشته و دانشگاه اقدام شده:
Leibniz Hannover ✔ Informatik

Bremen✔ Mathematik

با پذیرش هانوفر رفتم سفارت
5- نوع درخواست پذیرش: مشروط

6- دانشگاه مبدا
لیسانس: خوارزمی
فوق لیسانس: علوم و تحقیقات تهران

7- معدل لیسانس 12.89
معدل ارشد 18.51

8- مدرک زبان : ب1 با میانگین 72 البته تا آخر ب2 رو خوانده بودم و از موسسه ام گواهی شرکت در کلاس بردم

9- رزومه: 5 سال سابقه کار حسابداری

10- سن: 30

11- جنسیت : زن

12 – میزان و موسسه بورس:
13 – مدت زمان دریافت ویزا: 10 روز

راستش من میخواستم برای ریاضی دانشگاه هانوفر اپلای کنم ولی مدارکم به موقع نرسید و ایمیل زدم و خواهش کردم برای اینفورماتیک در نظر بگیرنش
که خوشبختانه انجام دادن (ترم تابستان)
و کلا دانشگاه خیلی خوب برخورد کرد حتی 2 روزبعد از اینکه ازشون خواهش کردم که دیفر کنن برای ترم زمستان برام نامه دیفر پست کردن
و اینکه چون پذیرش مشروط داشتم برای روز مصاحبه کلاس زبان هم نوشتم
روز مصاحبه خیلی استرس داشتم چون خیلی ها بهم گفته بودن که ممکنه به خاطر معدل پایین لیسانس, ب1 با نمراتی که خیلی بالا نبودن و همین طور ارشد مجدد و سابقه کاری که به اینفورماتیک مربوط نبود ریجکت بشم یا کنسول باهام مصاحبه کنه پس من همش منتظر تلفن از طرف سفارت بودم ولی بهم زنگ نزدن و بارکدم دقیقا 4 هفته بعد از مصاحبه اومد توی سایت و چک امنیتی هم نخوردم
برای روز مصاحبه آفیسر فقط ازم پرسید همسرتم باهات میاد که من گفتم بله و کلا یک کلمه هم باهام آلمانی حرف نزد
کلا هیچ دروغی نگفتم توی این پروسه و به نظرم اونا این رو متوجه میشن
من قبلا دو بار برای ویزای شنگن رفته بودم سفارت که دفعه دوم آفیسر بهم گفته بود محل کارت هنوز فلان شرکته که من خیلی تعجب کردم و بعد فهمیدم همه چیز رو توی سیستمشون دارن
البته اینم بگم دفعه دومی که برای ویزای شنگن اقدام کرده بودم ریجکت شدم که این رو هم توی فرم توی قسمت مربوطه نوشته بودم
توی روز مصاحبه خیلی مهمه مدارکتون مرتب باشه من روز مصاحبه ام یکشنبه بود و من نفر اول بودم
با گیره کاغذ مدارک رو جدا کرده بودم و حسابی هم وسواس به خرج داده بودم
خیلی دوست داشتم اینا رو بنویسم چون خودم به خاطر معدل و مدرک زبان و غیره خیلی استرس داشتم و نا امید بودم امیدوارم تجربه من به شما کمک کرده باشه
براتون آرزوی موفقیت میکنم

هلفن، دانشنامه رایگان آلمان
____
‎تمام متون تجربیات و نتایج دوستان براساس تجربه و نظر شخصی افراد کانال و یا پرونده های هلفن پلاس است. به عنوان قانون یا اصل نباید در نظر گرفت

2019-06-28 07:31

نتایج

‏Accepted

1- ترم تحصیلی اقدام شده : winter 2019

2- مقطع اقدام شده : Master

3- مقطع تکراری : خیر

4 – رشته و دانشگاه اقدام شده:
TU Clausthal ✔ Informatik

5- نوع درخواست پذیرش: مشروط

6- دانشگاه مبدا :
صنعتی خاتم الانبیا – مهندسی کامپیوتر – نرم افزار

7- معدل لیسانس 12.07
۱۲ ترمه

8- مدرک زبان : ب1 (۷۶-۷۴-۷۰-۶۰) گوته

9- رزومه: یکسال و نیم سال سابقه کار مرتبط

10- سن: ۲۷

11- جنسیت : مرد

12 – میزان و موسسه بورس: X

13 – مدت زمان دریافت ویزا: ۲۹ روز

از روزی که زبان آلمانی رو شروع کردم، بخاطر معدل پایین و تعداد ترم بالا (که بخاطر مشکل با دو تن از اساتید (مثلا اساتید) استرس زیاد داشتم و اطرافیانم نیز خوشبین به ویزا گرفتن من نبودن.
ولی تو تموم مراحل مثبت فکر کردم و انگیزم و حفظ کردم. تمکن مالیم رو ارزی گرفتم که احساس میکنم خیلی گزینه بهتریه تا حساب های ریالی.
روز مصاحبه،نوبت من ساعت۸ بود، ولی من ساعت ۷ رفتم داخل سفارت و بعد از تحویل پاسپورت، پنج دقیقه بعد مصاحبم شروع شد. نفر قبلی مدارکش کامل نبود،خیلی خیلی بد باهاش رفتار شد،ولی مدارک من کامل و مرتب بود و مسوول اونجا هم رفتار خیلی محترمانه ای رو با من داشت. تقریبا ۴۵ دقیقه مصاحبه طول کشید و از تمام مدارک من از من سوال پرسید که ۷۰٪ سوال ها به زبان آلمانی پرسیده شد.
پیشنهاد من تو این مرحله خونسرد بودن و رفتار فوق العاده محترمانه با مسوول سفارت هست.
کامل و مرتب بودن مدارک که از همه مهمتر.
نهایتا مسوول اونجا سوال پرسید که چرا یک تایل زبان رو کم شدی؟ منم صادقانه جواب دادم چون سخت بود و ازم پرسید هنوز دارم زبان میخونم؟ گفتم بله. گفت مدرکی اوردی؟ گفتم فکر میکردم سفارت فقط مدارک گوته و اواس د قبول میکنه و میتونم به عنوان نقصی مدرک ارایه بدم که گفت نمیخواد و گفت حس میکنم با این معدل،این زبان کم باشه!
(پیشنهاد بعدی: مدارک اضافه همراه داشته باشید ولی بهشون ندید تا خودشون ازتون بخوان،چون ممکنه با اینکارتون وقتشون و بگیرید و باعث عصبانیتشون بشید)
نهایتا درحالی که انتظار ریجکتی رو میکشیدم و خوشبینانه اینکه با ارایه یک مدرک زبان بالاتر ویزا بهم بدن، بعد از ۲۹ روز شمارم تو پی دی اف سفارت اومد و بدون نیاز به هیچ مدرک اضافه تری،ویزای من و بهم دادن.

پیشنهاد آخر من هم به دوستان اینه که مدارکی که ارایه میدن،هم سطح هم باشن. مثلا من که معدلم پایینه،انگیزه نامه خیلی قوی و پیچیده شاید باعث ریجکتیم میشد یا قبولی از یه دانشگاه سطح بالا و یا برعکس، اگه شرایط خوبی دارین، با قبولی یک دانشگاه سطح پایین و… نرید.
مثبت فکر کنید و مطمن باشید اگه هدف و انگیزه داشته باشین،قطعا ویزاتون زودتر از چیزی که فکر میکنید،به دستتون میرسه،دقیقا مثل خودم.
موفق باشید.

هلفن، دانشنامه رایگان آلمان
__
‎تمام متون تجربیات و نتایج دوستان براساس تجربه و نظر شخصی افراد کانال و یا پرونده های هلفن پلاس است. به عنوان قانون یا اصل نباید در نظر گرفت

2019-07-04 09:30

اعلام برنده قرعه کشی بلیط رایگان کنسرت گروه بمرانی در‌ هامبورگ ویژه تیم هلفن:

2019-07-10 08:49

🔻تسهیلات جدید برای تردد مشمولان غایب خارج از کشور

🔹”اداره سرمایه انسانی سرباز” ستاد کل نیروهای مسلح از ارائه تسهیلاتی به مشمولان غایب خارج از کشور خبر داد.

🔹موسی کمالی به خبرگزاری ایسنا گفته: “برابر این تسهیلات مشمولان غایب سربازی مقیم خارج از کشور که حداقل سه سال در خارج از کشور اقامت داشته باشند، می‌توانند حداکثر سه ماه و برای دو بار در سال در کشور تردد کنند.”

🔹پیشتر باید سه سال از غیبت مشمول ایرانی مقیم خارج کشور می‌گذشت تا بتواند وارد کشور شود؛ اما بر اساس تسهیلات جدیدشرط زمان غیبت حذف شده است.

منبع : بی‌بی‌سی فارسی

2019-07-10 06:17

ماجرای یک مستند ساز (مرتبط با گزارش اخیر شبکه بی بی سی فارسی از وضعیت دانشجویان ایرانی در بوخوم!)

نظر من در خصوص گزارش بیشتر به این قضیه بر میگرده که چرا از ارگان و بانک هایی که خواست مصاحبه کنه رد کردن! به نظرم این تا حد زیادی ضعف یک گزارشگر یا خبرنگار رو نشون میده. اگر کسی بود که میتونست با مصاحبه نکردن اونا نتیجه رو به نفع خودش تموم کنه و به عبارت دیگه آبرویی برای اونا نمیذاشت اونا با درخواستش با یه حساب دو دوتا چهارتا به این میرسیدن که جواب دادن بهتر از فرار کردن هست!
ضعیف ترین بخش گزارش همین بود و مابقی مشکلاتی هست که ماها کم وبیش باهاش در ارتباطیم و هممون باهاش جنگیدیم و میجنگیم مثل هر شخصی تو دنیا که نمیخواد زندگی یکنواختی داشته باشه!
اما ماها این جامعه ایرانی منظورمه نیاز داریم به یک نفر یا گروه اسمشو بذاریم حق بگیر یا یک گزارشگری که وقتی درخواست میده طرف بدونه اگه به این شخص نه بگه انگار به چندین هزار نفر rechtsfähig نه گفته و باید یجورایی با این جماعت بجنگه تا آبروشو برگردونه یا حتی شاید به دعوای حقوقی برسه ترجیح میده مصاحبه کنه و مهمتر اینکه برای حلش تلاش کنه!
شما حق داری فارغ از هر ملیتی حساب بانکی داشته باشی! یه قانون بیار که این حق رو ازت بگیره! آیا اثبات شده شما به برنامه هسته ای که شامل تحریم هاست ارتباطی داری؟ مثل این میمونه که یک نفر سیاه پوست بره توی بانک و به خاطر رنگ پوستش براش این حق رو قایل نشن! از ملیت ایرانیمون پشیمون نیستیم اما مگه ما ملیت خودمون رو انتخاب کردیم که بخاطرش یک حق رو نسبت به بقیه از ما میگیرین؟!
الان داشتم با صاحبخونه ام در مورد پول zdf که بهش میگیم صحبت میکردم! در اصل ما پولی به این شبکه نمیدیم! این سیستم ZDF,ARD, Radio Deutschland چون شرکت قانونی و دارای حق هستن برای اینکه پولی اصطلاحا به جیب بزنن به یک سیستم rechtsunfähig به اسم Beitragsservice مسیولیت پول زور گرفتن دادن!دقت کنین این شرکت هیچ حقی نداره! اینو تو وبسایتشون هم میتونین بخونین خیلی ریز اون وسطا بهش اشاره جزیی شده! نامه میاد براتون ماهنونگ و… اما آلمان هم قانونش میگه چنین نامه ای باید در وهله اول یک Beamter با اسم و فامیل کامل و امضای درست(تاکید میکنم امضای درست نه صرفا یک خط کشیدن) و در مرحله دوم امضای یک richter زیرش باشه! اصلا به چه حقی اجازه داره بخواد بیاد تو خونه شخصی ببینه وضعیت اقتصادی و اموالش چطوره! حالا همین گزارشگر یک گزارش قبلا ضبط کرده دعوتتون میکنم برید ببینید! هیچ حقی گرفته و هیچ مطالبه گری نمیشه!فقط مستند سازی میشه! من هنوز هم برام سواله بر اساس کدوم قانون Datenschutz آوسلندربهورده یا بورگاآمت اسم و فامیل و آدرس منو به این شرکت داده! مگه من جایی رو امضا کردم که این حق رو بهشون بدم! (در کل این قانون ZDF رو به حکم دادگاه توبینگن به تاریخ ۸ ژانویه ۲۰۱۵ ارجاع میدم)

این رو بهتون میگم قانون یاد بگیرین! اسم خارجی شما به هیچ عنوان نباید به کسی این اجازه رو بده که شمارو تعمه کنه!
هیچ قراردادری رو بدون خوندن امضا نکنین! پشت تلفن بیخودی Ja نگین! به کسی تو خیابون اجازه ندین بهتون دستور بده شما تو آلمان هستی پس باید آلمانی حرف بزنی! به شما اجازه اقامت داده شده پس حق زندگی به عنوان یک شهروند دارید که حداقل Grundgesetz آلمان و تمام قوانینی که از لفظ Jeder به معنی هر شخص استفاده شده متناسب با شماست. و مهمتر از همه یاتون نره از کجا اومدین و به کجا میخواین برید!

در آخر دعتتون میکنم به خوندن
Art. 3 Abs. 3 Grundrechte(GG für die Bundesrepublik Deutschland( :

Niemand darf wegen seines Geschlechtes, seiner Abstammung, seiner Rasse, seiner Sprache, seiner Heimat und Herkunft, seines Glaubens, seiner religiösen oder politischen Anschauungen benachteiligt oder bevorzugt werden. Niemand darf wegen seiner Behinderung benachteiligt werden.

هیچ شخصی نباید به خاطر جنسیت، نسب، نژاد، زبان، زادگاه، عقیده، دیدگاه مذهبی و یا
سیاسی خود مورد تبعیض قرار گیرد یا از مزیتی بهره مند گردد. هیچ کس نباید به خاطر معلولیتش مورد تبعیض واقع شود.

نویسنده

هانوفر جولای ۲۰۱۹

2019-07-16 05:04

هزینه ویزا سفارت

از ابتدای سال ۲۰۲۰ میزان مبلغ همراه دانشجو( سالیانه )از ۸۶۴۰ یورو به ۱۰۲۳۶ یورو افزایش پیدا خواهد کرد.

Ab dem 1. Januar 2020 erhöht sich der  angenommene jährliche Regelbedarf, der bei Visumbeantragung auf das Sperrkonto eingezahlt sein muss auf 10.236 Euro. Der erhöhte Betrag gilt für alle Visa-Anträge, die ab dem 1. September 2019 gestellt werden.

منبع : اداره مهاجرت آلمان

هلفن دانشنامه رایگان آلمان

2019-07-18 11:35

🔻🔻🔻
گروه تجربیات سفارت آلمان در تهران – هلفن

۱. هرگونه پرسش و پاسخی و ارسال نظر در این گروه ممنوع میباشد.
۲. فقط و فقط لطفا تجربیات خود را به فارسی از مصاحبه سفارت خود با چارچوب زیر ارسال کنید.
۳. نظرات شما در گروه توسط افراد مرتبط نیز دیده میشود!
۴. توهین به کارکنان سفارت ممنوع است.

⬇️⬇️⬇️

نتایج

نتیجه ویزا : قبول/رد
تاریخ ایمیل اول :
تاریخ مصاحبه :
نوع پذیرش و مقطع : مستقیم/مشروط به مدرک سطح …. – کالج/لیسانس/ارشد/دکترا
دانشگاه مقصد :
ترم تحصیلی اقدام شده:
مقطع مجدد : بله/خیر
سطح زبان :
آیا گپ تحصیلی داشتید (درصورت بله : آیا توجیه کردید؟) : بله/خیر
نقصی مدرک :
مدت زمان دریافت ویزا :
تجربیات و نظرات خود را بنویسید :

هلفن، دانشنامه رایگان آلمان
__
‎تمام متون تجربیات و نتایج دوستان براساس تجربه و نظر شخصی افراد کانال و یا پرونده های هلفن پلاس است. به عنوان قانون یا اصل نباید در نظر گرفت

〰️〰️〰️〰️〰️
لینک گروه تجربیات سفارت – هلفن :

〰️〰️〰️〰️〰️

لینک گروه پرسش و پاسخ هلفن در بیو کانال موجود میباشد.

2019-07-28 10:06

ایران

شما هم بدونین!

شرکت آلمانی Thyssenkrupp AG با حدود ۱۶۰ هزار کارمند و حجم معاملات حدود ۴۲ میلیارد یورو سالیانه واقع در شهر Essen از بزرگترین شرکت های صنعت فولاد(و موارد دیگر).

در سال هاى نخست دهه هفتاد ميلادى، كارخانجات عظيم فولادسازى كروپ آلمان كه مركز آن در شهر ”اسن” قرار داشت دستخوش بحران شديد مالى شد و مى رفت تا اعلام ورشكستگى كند. محمد رضا پهلوى آخرين شاه ايران، كه از يكسو با افزايش شديد بهاى نفت به منابع مالى سرشارى دست يافته بود و از سوى ديگر مناسبات اقتصادى و سياسى بسيار گرمى با آلمان برقرار كرده بود، با تزريق چند ميليارد مارك، اين واحد عظيم توليدى را از ورشكستگى نجات داد و به اين ترتيب دولت ايران صاحب نزديك به ۳۰ درصد سهام كروپ شد.

منبع : آرشیو دویچه‌وله

( شهر Essen جدیدا برای تضمین مالی دانشجو پول بلاک میکنه و قرارداد کار به جای پشتوانه مالی قبول نمیکنه. خیلی از دانشجوهای ایرانی مجبور به ترک این شهر شدن! )
بردیا

2019-07-28 12:20

🔴 دانشجویان مشمول خارج از کشور که از معافیت تحصیلی استفاده می نمایند, پس از اتمام تحصیل , انصراف یا ترک تحصیل و یا اخراج از دانشگاه در صورت داشتن سه سال اقامت در خارج از کشور، می توانند مهر خروج ویژه مشمولان غایب خارج از کشور را بلافاصله پس از تاریخ ورود به غیبت دریافت نمایند.

🔺 تاریخ ورود به غیبت باید توسط مراجع رسمی در ایران به سفارت اعلام گردد.

🔺 پیش از این دانشجویان مشمول، به شرط گذشت سه سال از تاریخ ورود به غیبت می توانستند از مهر خروج ویژه مشمولان خارج از کشور استفاده نمایند که در قانون جدید این شرط حذف شده است.

🔻 دانشجویان مشمول برای دریافت این مهر خروج بایستی اقدامات زیر را بترتیب انجام دهند:

۱- تایید مدرک فارغ التحصیلی، انصراف یا ترک تحصیل و یا اخراج توسط سفارت (از طریق سامانه تاک tak.mfa.ir)

۲- بروز رسانی وضیعت خود در” سامانه نشا” و تکمیل تعهدنامه و مدارک مورد نیاز توسط متقاضی و ارائه به وزارت علوم توسط بستگان در ایران

۳- مراجعه بستگان در ایران به وزارتین علوم و یا بهداشت( با توجه به رشته تحصیلی) جهت لغو معافیت تحصیلی.

3- ارائه گواهی لغو معافیت تحصیلی و ضبط وثیقه توسط بستگان به اداره امور اجتماعی وزارت امور خارجه در تهران جهت اعلام به سفارت.

4- پس از حصول اطمینان از ارسال نامه شروع غیبت از وزارت امور خارجه به این سفارت ، متقاضی می تواند با مراجعه حضوری و یا ارسال مدارک به سفارت نسبت به درخواست مهر خروج اقدام نمایند.

توجه: قبل از تاریخ شروع غیبت امکان دریافت مهر خروج ویژه مشمولان غایب خارج از کشور وجود ندارد.

2019-08-20 08:32

اطلاعاتی درخصوص درخواست ویزای ملی

از تاریخ اول اکتبر 2019 (برابر با 9/7/1398) باید همه‌ی مدارک مربوط به درخواست ویزای ملی را بهمراه ترجمه‌ی آنها به زبان آلمانی ارئه نمایید. لطفاً توجه داشته باشید که فقط درخواست‌هایی پذیرفته شده و مورد رسیدگی قرار خواهند گرفت که مدارک مربوط به آنها بصورت کامل تحویل داده شده باشند.

روادید ملی همان روادید ورود برای اقامت بلندمدت با هدف و منظوری خاص می باشد (بیش از 3 ماه) که در قانون پیش بینی شده است. این نوع روادید معمولاً برای مدتی مشخص، در برخی موارد  خاص تا یک سال، صادر می گردد. بسته به هدف از اقامت، می بایست پس از ورود به آلمان، مجوز اقامت آلمان درخواست گردد.

سفارت آلمان در تهران

2019-08-23 03:21

نکاتی در ارتباط با ترجمه مدارک به آلمانی از تاریخ اول اکتبر ۲۰۱۹

۱. از تاریخ اول اکتبر ۲۰۱۹ بدین معنی که‌ تمام کسانی که از این تاریخ و بعد آن مصاحبه برای درخواست ویزای بلند مدت دارند و نه قبل از این تاریخ

۲. همه مدارک باید به زبان آلمانی باشند. تمامی مدارک مرتبط و قابل ارایه

۳. حتی کسانی که ترجمه و تایید کردند لازم است دوباره مسیر را طی کنند.( در صورتی که بند ۱ این متن شامل شما شود)

۴. سفارت این حق را دارد در صورت نقص مدرک اقدام به تشکیل پرونده نکند. تنها در صورتی اقدام به مصاحبه کنید که از صحت و کامل بودن مدارک خود اطمینان دارید

۴.الف) کنسل کردن وقت مصاحبه سفارت در کانال هلفن توضیح داده شده است. در صورت تصمیم انصراف از مصاحبه ، به موقع نسبت به کنسل کردن آن اقدام کنید تا شامل کمترین ضرر برای شما و هم کارکنان سفارت شود.

2019-08-25 08:37

faq تجربیات پرسش پاسخ

پرسش :
سلام
من شنيدم وقتي پاسپورت رو در المان تعويض ميكنيم، زمان ورود به ايران با اون پاسپورت، پليس گذرنامه پاسپورت رو موقتا توقيف ميكنه

و بعد از پليس گذرنامه بايد تحويل گرفت

كسي همچين تجربه اي داشته؟

يا بلعكس، كسي هست پاسپورت تعويض كرده باشه و بدون مشكل ايران رفته باشه؟

پاسخ اعضا :

بله احسان جان

منو بیچاره کردن.
البته من پاسپورتم گمشده بود و یکی دیگه سفارت فرانکفورت گرفتم. واسه عید که رفتم ایران، به محض ورود به فرودگاه اصفهان، گفت که برم اداره گذرنامه و یه مهر بزنم.

به همین نام و نشون که یه مهر دوساعته کاری نداره، گذاشتم ۴ روز قبل برگشتم این کار را کردم. حالا نگو اون *****ها چون گذرنامه مفقودی من توی کنسول فرانکفورت را هنوز باطل نکرده بودند و به من یه گذرنامه جدید داده بودن، دوتا پاسپورت بنام من توی سیستم ثبت بود.واسه همین پاسپورت جدیده را از من گرفت و منو ممنوع الخروج کردن و فرستادن دنبال کاغذبازی های اداری ایران و تشکیل پرونده و …

خلاصه ضمن اینکه پارتی پیدا کردم تا کارم جور بسه و ۲ میلیون پول دادم و یه بلیط برگشت دیگه گرفتم، ده روز بعد از روز برگشتم تونستم به آلمان برگردم و از زندگی عقب افتادم

خلاصه هرکی پاسپورتش را گم کرده یا عوض کرده،حتمن همون روز اول یه سری به اداره گذرنامه بزنه

تجربیات خود را برای ما ارسال کنید :

پرداخت یونی اسیست

2019-09-02 12:55

تذکر بسیار مهم برای دریافت وقت مصاحبه روادید دانشجویی

آیا از زمان انتظار طولانی برای وقت مصاحبه روادید دانشجویی کلافه شده اید؟
سفارت آلمان در تهران قصد دارد فرصتی برای وقت مصاحبه سریعتر در اختیار دانشجویان دارای صلاحیت ویژه قرار دهد!
چگونه؟
1. لطفاً اطلاعات مربوط به سامانه رزرو وقت مربوط به بخش حقوقی-کنسولی و همچنین برگه راهنمای مربوطه را به دقت مطالعه نمائید!
2. سپس وقت رزرو شده قبلی خود را از طریق لینک مربوط به لغو وقت مصاحبه که درایمیل تأییدیه ثبت نام قبلی موجود است، لغو نمائید.
3. حال مجدداً ثبت نام نمائید.
 برای شرایطی که در ارتباط با شما صدق می کنند گزینه “بله” (JA) را علامت بزنید و برای آنهایی که صدق نمی کنند گزینه “خیر” (NEIN) را.
4. به طور مرتب ایمیل و پوشه اسپم (Spam) خود را ملاحظه و چک نمائید! در ابتدا یک تأییدیه ثبت نام دریافت خواهید نمود. سپس در اولین فرصت، اعلامیه وقت سفارت را برایتان ارسال خواهیم کرد.
5. پس از دریافت ایمیل اعلام وقت، حتماً بر روی لینک تأیید داخل ایمیل کلیک نمائید! در غیر این صورت وقت مصاحبه شما لغو خواهد شد! مسئولیت چک کردن ایمیل و پوشه اسپم آن بر عهده خود شما می باشد. به اشخاص ثالثی که قول هایی به شما می دهند و در قبالش از شما پول می گیرند، اعتماد نکنید!
توجه:
در صورتی که در ثبت نام مجدد یکی از شرایطی که در مورد شما صدق نمی کند را با “بله” پاسخ داده باشید تا بدین ترتیب وقت نزدیکتر و سریعتری بگیرید، اقدام شما جهت گرفتن وقت اصلاً لحاظ نخواهد شد. درخواست شما پذیرفته نخواهد شد و مجبور خواهید بود روند ثبت نام را مجدداً از ابتدا طی نمائید. بدین ترتیب جای خود را در فهرست انتظار از دست خواهید داد!
یک درخواست:
شما برای گرفتن وقت اقدام کرده اید، اما دیگر علاقه ای ندارید؟ لطفاً ثبت نام خود را از طریق لینک لغو وقت مصاحبه در ایمیل تأییدیه ثبت نام لغو نمائید. بدین ترتیب جا را باز خواهید کرد برای سایر دانشجویان و به ما کمک خواهید کرد تا بتوانیم درخواست های بیشتری دریافت و بررسی نمائیم.
نکته:
شما ایمیل تأییدیه ثبت نام اولیه خود را در اختیار ندارید و به این دلیل به لینک لغو وقت مصاحبه دسترسی ندارید؟ اگر شخص ثالثی از طریق ایمیل خودش ثبت نام شما را انجام داده است، از او درباره این ایمیل سؤال کنید. سفارت مسئولیتی در قبال اقدامات اشخاص ثالث بر عهده نمی گیرد.

سفارت آلمان

2019-09-07 11:41

وقت مصاحبه دانشجویی, افزایش مقدار هزینه تمکن مالی, افزایش هزینه بیمه درمانی,افزایش هزینه بازکردن حساب بلاک…

در سال‌های نخستین قرن بیستم طبیعی‌دان آمریکائی «ویلیام بیب» در حین مطالعات خود در جنگل‌های جزایر گویان با منظره‌ی عجیبی برخورد کرد. لشگر بزرگی از مورچه‌ها در پیرامون یک دایره‌ی بزرگ که محیطی در حدود ۴۰۰ متر داشت بی وقفه در حال حرکت بودند. آنان هر ۲ ساعت و نیم یک بار به دور این دایره می‌گشتند. این گردش آ‌ن‌قدر ادامه یافت که پس از ٢ روز اکثر آنها جان خود را از دست دادند. آن‌چه که بیب مشاهده کرده بود بیولوژیست‌های امروزی آن را «چرخِ عصّاری» می‌نامند. این دور باطل زمانی شکل می‌گیرد که گروهی از مورچه‌گان از «جمع» یا کولونی خود به دور می‌افتند. وقتی که چنین امری اتفاق می‌افتد آنان از یک قانون ساده پیروی می‌کنند. از مورچه‌ی جلوی خود تبعیت کن. نتیجه‌ی این امر شکل‌گیری چرخِ عصّاری است. این دور باطل زمانی می‌شکند که به طور تصادفی یکی از مورچه‌ها به دلیلی نامعلوم دایره را ترک می‌کند و مورچه‌ی بعدی به دنبال او به راه می‌افتد…
)اقتباس از کتاب تحقیقی خرد جمعی نوشته جیمز سورویس‌کی(

کاش زمان بیشتری در اختیار داشتم تا تمام توانی که از دستم بر می آمد را صرف حل بعضی ناحقی یا شاید ناکارآمدی های این مسیر میکردم! مثل اینکه من نامه اعتراضی(موجود در کانال انتهای پیام) اواخر ماه جولای (قبل از تغییر رویه وقت) در چنین بابی نوشته بودم اما به خاطر کشیدن ترمز از طرف اطرافیان و ضیق وقت مجبور به رها کردن شده بودم!
سیستم جدید وقت دهی سفارت آلمان از نظر شخصی من ناکارآمد است و باز به مشکل برخواهد خورد! کاش قبل از عمل اندکی هم آینده نگری میکردند و عکس العمل متقاضیان را بیشتر پیشبینی میکردند یا حتی شاید کمی فکر میکردند!
مشکل اساسی بزرگتر که هر روز اطرافیان پیشنهاد پیگیری را به من میکنند ماجرای افزایش هزینه است! این یک عمل بیجا از طرف اداره مهاجرت آلمان است اما باید به یاد داشته باشیم یا هیچ یا همه مسیول پیگیری این مسایل هستند. پیشنهاد من تغییر قانون نیست (روی کاغذ زمانبر و ناممکن هست) اما با کمک خرد جمعی فشار به نقاط مهم کمک کننده خواهد بود مثل نشر در روزنامه چرا که خیلی از آلمانی ها هم نمیدانند ما هیچ کمک دولتی دریافت نمیکنیم!

بردیا

2019-06-08 08:20

به روز رسانی وقت های جدید سفارت آلمان در تهران

2019-06-13 07:17

دوستان گرامی سلام

درخواست ویزا ریجکت شده شرایط خودم رو براتون می نویسم.
1 – من 34 ساله و متاهل هستم
2 – مدارک تحصیلی من لیسانس مهندسی کامپیوتر از دانشگاه رازی کرمانشاه و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر گرایش الگوریتم و محاسبات از دانشگاه تهران است. اما آنابین رشته ی مهندسی کامپیوتر گرایش هوش مصنوعی را ارائه کردم.
3 – مدرک زبان انگلیسی ندارم و آلمانی Goethe Zertifikat B1 با نمره میانگین 86 از 100 دارم
4 – تمکن مالی 4320 یورو ارائه کردم.
5 – 3 ایمیل درخواست مصاحبه اسکایپی رو در روز ملاقات به سفارت ارائه دادم که از شرکت های مطرحی مثل زیمنس و … بود.
6 – در تمام طول مدت مصاحبه سفارت فارسی صحبت شد و نقصی به من اعلام نشد.
7 – 7 سال سابقه کاری مرتبط با رشته ام دارم
در نامه ای که سفارت برای رد درخواست من ایمیل کرد نوشته شده :
Voraussetzungen des 18c Abs. 1 AufenthG liegen nicht vor. Die Plausibilität Ihres Antrages ist nicht gegeben. Sie verfügen nicht über einen anerkannten Hochschulabschluss. Ausreichend Deutsch-/Englischkenntnisse wurden nicht nachgewiesen. Es ist daher unklar, wei Sie ohne Sprachkenntnisse in Deutschland arbeiten möchte. …
به این ترتیب مدرک تحصیلی من برای سفارت تایید نشده محسوب می شه (احتمالاً به دلیل عدم تطابق دقیق با آنابین) و زبان آلمانی من کافی تشخیص داده نشده .
در پایان هم نوشته شده که :
Die Botschaft stellt Ihnen anheim, einen erneuten Visumantrag zu stellen , sobald und soweit sich die Sachlage geändert hat.
که به این معنی هست که سفارت این حق را برای شما محفوظ می دارد که بعد از تغییر شرایط درخواست مجددی مطرح کنید.
در ادامه چند سوال دارم که اگر اطلاع داشته باشید متشکر می شم راهنمایی کنید :
1 – من تا شهریور مدرک B2 می گیرم و احتمالاً تا همون موقع مدارک زاب بدستم خواهد رسید . آیا اگر این دو مدرک رو من مهیا بکنم و روی این نامه ریجکت اعتراض کنم برای اعتراض همین کافی هست ؟ احتمالاً چقدر شانس موفقیت هست ؟
2 – آیا عبارت Sie verfügen nicht über einen anerkannten Hochschulabschluss به این معنی هست که مدرک من حتماً باید تایید زاب بشه ؟ اگر مشکل از تایید زاب بوده چرا به جای رد به من نقص مدرک اعلام نشده ؟
2 – در سایت سفارت نوشته شده که 1 سال مهلت اعتراض وجود دارد این در مورد من هم صدق می کنه ؟
3 – آیا من می تونم مجدد وقت بگیرم و همزمان هم به این حکم اعتراض کنم تداخلی پیش نمیاد مثلاً بگن چون وقت مجدد گرفتی اعتراض ات قبول نیس ؟ همچنین من می خوام در مهر ماه که همه ی مدارک به دستم برسه اعتراض کنم دیر نیست ؟
4 – آیا داشتن IELTS با نمره بین 6-7 کمکی خواهد کرد ؟ (با توجه به گفته شدن عبارت Englischkenntnisse) من قابلیت این رو دارم که با کمی تمرین یه IELTS مناسب هم بگیرم .
ببخشید که زیاد شد باز هم از کسانی که وقت میذارن و می خونن و پاسخ می دن پیشاپیش بسیار متشکرم .

2019-06-13 05:08

عمران
معمارى

در سايت زير بيش از ٥٠٠٠ نقشه مختلف بهمراه جزئيات اجراء – اتصالات – اصطلاحات جداول اجرايى و طراحى به زبان آلمانى به صورت عکس و فایل بندى هاى اتوکد وجود دارد.

2019-06-20 05:17

تجربه موفق
رشته: الکترونیک
زبان انگلیسی: مسلط
زبان آلمانی: صفر
ممنونم از همه دوستان، بخصوص تشکیل دهنده های این گروه و ادمین های عزیز که واقعا لطف بزرگی در حق ما تازه واردها میکنن بدون منت.
تجاربم: کار کردن با همه تکنیک های کنترل کیفیت مدرن، سابقه مدیرکیفیت برتر کشوری، اشنایی با استانداردهای آلمانی صنعت خودمون، سابقه مدیرت تولید، مدیر طراحی و مهندسی. شرکت تو نمایشگاه های بین المللی از جمله آلمان.
وقتی تجربه 10 سالمو کنار مدارکم گذاشتم و با توجه به سریع حاضر شدن ویزام (15 روز) به خودم گفتم مسعود آلمان منتظر توعه.

با آخرین یا یکی از آخرین پروازای ژرمانیای خدابیامرز رسیدم اینجا…بعد یه چرت کوتاه تا صبح تو اون شب برفی اول صبح استارت زدم اپلای کردن رو و منتظر فرش قرمزهایی بودم که برام قرار بود پهن بشه.
 هر روز بیشمار اپلای میکردم..آلمان پر از فرصت برای کنترل کیفیت و مطابق با تخصص های من بود و من خوشحال بودم که این همه موقعیت شغلی هست.
2 ماه گذشت. حتی یک تماس هم باهام نشد. شوکه شده بودم و گیج. همه تصوراتم توهم بود و توهم. کار پیدا کردن با زبان انگلیسی در آلمان برای کنترل کیفیت فقط یه توهم بود که 2 ماه طول کشید که درکش کنم. وقتی برخورد مردم شرق آلمان( جایی که ساکن شدم) رو نسبت به زبان انگلیسی دیدم، فهمیدم که راه رو کامل اشتباه رفتم. تو شرق که من تجربم دیگه الان رسیده به 6 ماه، انگلیسی حرف زدن همونقدر عجیبه که یکی تو ایران بخواد با شما انگلیسی صحبت کنه(این تجربه منه لااقل).
چمدونم رو بستم و بلیط برگشتم رو رزرو کردم. فهمیدم فایده ای نداره. ولی واقعا نباید اینجوری تموم میشد. کم تلاش نکرده بودم و حرص نخورده بودم تا اینجاشم.
روزای اخر یه کاریابی بهم زنگ زد و گفت حضوری بیا. خوشحال شدم. رفتم. منشی ویزام رو دید و گفت تو که اجازه کار نداری. Pdf معروف گروه رو نشونش دادم. متوجه نشد. رئیسش اومد و دید و اونم همینو گفت. من حدس زدم که اینو میگن چون آلمانی حرف میزدن و منم هاج و واج نگاشون میکردم. اصرار من به انگلیسی حرف زدن و اونا به آلمانی، باعث شد عصبانی بشه و صداشو ببره بالا. منم نمیتونستم جواب بدم ولی فهمیدم که میگه با این نوع ویزا کار نمیکنه.( تو این 6 ماه این تنها و تنها برخورد غیرمحترمانه بود که تجربه کردم و غیر از اون فقط احترام بوده و احترام). اومدم بیرون و تو مسیر که پیاده رفتم خونه به تمام مسئولین لشگری و کشوری خودمون و اینجا و زمین و زمان و هر کسی که به ذهنم میومد (مثل آل پاچینو که تو فیلم مخمصه آخرش رابرت دنیرو رو کشت. صرفا جهت فان) بد و بیراه میگفتم. واقعا گلوله آتیش شده بودم. ولی میدونستم که مقصر فقط و فقط خودمم. رسیدم خونه و وقتی دوستم با دیدن من بهم یاداوری کرد خیلی چیزارو، همه چیز واسم Reset شد. موندم. من خودمو میشناختم..فقط لازم بود بتونم قانع کنم شرکت هارو بهم فرصت ارائه خودم در مصاحبه بدن.
تمام اکانت هایی که هر جا داشتم برای کاریابی رو پاک کردم. اپلای رو متوقف کردم. با توجه به وقت کمم کلاس رفتن فایده ای نداشت. به لطف این گروه با تاندم پارتنر Tp آشنا شدم که بعدها تجربم رو تو گروه گذاشتم البته. 5 نفر پیدا کردم و هر روز با یک نفر..کل هفته. غیر از زمان خواب و  TP، بقیه زمانمو تو کتابخونه و زبان خوندن گذروندم. حدود 10 صفحه چیزایی که لازم بود پشت تلفن و 5 دقیقه اول مصاحبه بگم رو نوشتم و از پارتنر هام میخواستم اونارو باهام تمرین کنم. 2 ماه هر روز این 10 صفحه رو تمرین میکردم. جوری که دیگه کاملا مسلط شدم.
روزمه و کاورلترم رو کلا عوض کردم به کمک TP هام و کمک بعضی دوستان این گروه که ممنونشونم.
نیاز به تمرین واقعی داشتم. برای تمامی کارهای شرکت کاریابی Ferchau اپلای کردم تو همه شهراش. یک هفته حدودا هر روز تماس داشتم ازشون و سعی میکردم تمرین کنم چیزایی که یاد گرفتم رو. حتی اونا میخواستن جاهایی که من متوجه نمیشدم انگلیسی صحبت کنن من اصرار میکردم آلمانی. صداهاشونو ضبط میکردم و میبردم به Tp هام میدادم و میگفتم اشتباهاتم رو بگن.
دیگه آماده شده بودم. میتونستم از پس تماس تلفنی و اولای مصاحبه بربیام. از سایت wlw (به لطف دوستان) تمام شرکت های آلمانی که محصولی رو تولید میکردن که ما تو ایران تولید میکردیم پیدا کردم. حدود 80 تا شد. یه روز یک شنبه از صبح تا شب واسه همشون یه ایمیل حاضر کردم و 8 صبح دوشنبه فرستادم و تو متن ایمیل نوشتم که من میتونم با توجه به تجربم در صنعت مشابه شما در کشورم در زمینه های مختلف ، کنترل کیفیت، تولید و مهندسی کمکتون کنم. از این 80 تا تقریبا 60 درصدشون اصلا درخواست نیرو نداشتن تو سایتشون.
هزاران بار شکر که تو هفته اول 7 تا مصاحبه گرفتم و جالبیش این بود که 5 تاشون اصلا آگهی شغلی نداشتن. به سختی همشون رو رفتم.شمال و جنوب و غرب. از قطار با چنج های زیاد استفاده میکردم.

که مجبور نشم پول ه

2019-06-20 05:17

تل بدم.
اول مصاحبه هام صادقانه شرا

یط زبان آلمانیم رو بهشون توضیح میدادم و میگفتم که حدود 2 ماهه آلمانی میخونم ولی حدود 15 ساعت در روز و …خداروشکر حالا دیگه نقطعه ضعفم تبدیل شده بود به چیزی که به اونا ارادم رو نشون میداد و بخاطر همین قبولم میکردن با این سطح زبان. 5 تاشون قرارداد دادن بهم. یکیشون که بهتر بود رو بردم اوسلندا و بازم با فشار بیشتری شروع کردم به اپلای. 4 تا مصاحبه دیگه گرفتم که همشو رفتم و 2 تاش قرارداد دادن و دوتای دیگه ایمیل دادن که سطح زبانت مارو قانع نکرده.
روز گذشته که اوسلندر زنگ زد بیا اجازه کارت اومده دیگه اپلای کردن رو خاتمه دادم.
الان که تو اخرای ویزام هستم خداروشکر میکنم که اجازه کارم اومد. چون من دقیقا تو مرز رفتن و موندن بودم. بازم تشکر میکنم از همه دوستان این گروه.مرسی که هستین.
راجب اوسلندا و دردسرهایی که دوستان دارن باهاش باید بگم که من شهر کوچیکی ملده کردم، جوری که کارمند اوسلنداش منو میبینه خوشحال میشه که ارباب رجوع داره. من فقط بهش قبلش زنگ میزنم میگم دارم میام.
ببخشید که خیلی طولانی شد. فقط این جمله رو بگم که بدون دانش سطح زبان B2 برای رشته های فنی مثل من اومدن به آلمان اشتباه بزرگیه.
مرسی

پرداخت یونی اسیست

2019-06-25 06:14

Sina:
تجربه
ویزا
مدیریت بازرگانی
کارشناسی

*اول از ھر چیز خیلی ممنونم از ادمین ھای گروہ لطف بزرگی کردند

درخواست وقت مصاحبه : 5 آپریل2018
تاریخ مصاحبه : 26 می2019
تاریخ دریافت ایمیل قبولی : 25 جون2019
تاریخ اعلامی برای مراجعه به سفارت: 1 جولای2019
سن 32 سال متاهل با یه فرزند
من لیسانس مدیریت بازرگانی،کارمند بخش پشتیبانی یه بانک خصوصى با 7 سال سابقه هستم
سطح زبان آلمانی صفر
سطح زبان انگلیسی ب1
زاب نداشتم و فقط آنابین ارائه داده بودم
رزومه خیلی تاپی نداشتم فقط بعد سربازی اومدم بانک کار میکنم
تمكن مالیم 270 میلیون تومان روز مصاحبه ارائه داده بودم
رزرو یک هفته هتل تو دوسلدورف داشتم
نکات مثبتی که فک میکنم داشتم:
تو انگیزه نامه کامل توضیح دادم چرا میخوام برم آلمان و اگه کار پیدا نکنم برمیگردم ایران(به انگلیسی)
چندتا ویزای شینگن قبلی داشتم اونا هم داده بودم
جاب سرچ هم زیاد داشتم که نشون میداد تو پوزیشن من تو آلمان کار زیاد هست
چندتاهم سایت سرچ کرده بودم که نشون میداد برم اونجا میخوام یه اتاق اجاره کنم
همه برنامه هام از روزی برسم رو تو انگیزه نامه نوشته بودم
در مورد زبان آلمانی هم نوشتم 3 ماه تو ایران وقت دارم برم زبان رو شروع کنم ، 6 ماه هم تو المان میرم موسسه زبان و اونجا هم ادامه میدم
فک نمیکردم با رشته من و بدون دونستن آلمانی شانسی داشته باشم ولی با قدرت رفتم و گفتم من شانسمو امتحان میکنم
ادمین ھا و بچه های گروه و کانال با اطلاع رسانیشون کمک بزرگی بهم کردند و من یه هفته به مصاحبه با اینجا آشنا شدم و کلی اطلاعات رو از اینجا کسب کردم
در آخر هم به افکار منفی بعضی ها گوش ندید و خودتون مسیرتون رو انتخاب کنید

2019-06-30 09:16

2019-07-05 01:36

👩‍💻👨‍💻👝🛫کانال مهاجرت از طریق کار به آلمان به شما کمک می کند که مسیر مهاجرت خودتان به آلمان را صحیح انتخاب کنید و قدم به قدم با تجربیات دوستان قدیمی آشنا شوید.
با هشتک
ویزا
و یا فایل راهنمایی پین شده در بالای کانال کل مسیر و اقداماتی را که می بایست برای گرفتن ویزا انجام دهید مطالعه کنید.
تجربیات نوشته شده در کانال به شما مسیر بهتری در انتخاب هدفتان میدهد .

2019-07-05 01:36

⛔️ در صورتی که درخواست ویزای جاب سیکر شما رد شده است و ایمیل رد درخواست دریافت نموده اید، برای جمع بندی دلایل رد درخواست شما و به اشتراک گذاری نظرات در این زمینه می توانید از طریق ارسال تصویر ایمیل رد درخواست به خانم سپیده در گروه ” تلاش دوباره” عضو شوید.

2019-07-09 04:34

تجربه ناموفق
تجربه تلخ
مصاحبه
تاييد ايميل دوم

❌اين تجربه ى ارسالى يكى از اعضاى گروه است❌

پس از دريافت ايميل دوم، فراموش كردند كه در مدت هفت روز اون رو تاييد كنند. پس از چند نامه نگارى و مراجعه حضورى به سفارت، متاسفانه نتونستند وقت مجدد براى مصاحبه بگيرند و سفارت به صورت شفاف ايميلى بهشون زده كه امكان وقت مصاحبه وجود نداره و مجددا ثبت نام بايد صورت بگيره.
تنها امكان، گرفتن قرارداد و وقت اضطرارى عنوان شده است.

❌❌ پس از دريافت ايميل دوم، حداكثر يكهفته فرصت داريد از طريق Bestätigt link آن را تاييد كنيد. وگرنه وقت شما كنسل ميشود. ❌❌

پاسخ سفارت به ايميل درخواست ايشان :

Sie haben Ihren Termin nicht rückbestätigt. Auf das Erfordernis der Rückbestätigung wird in der Terminbestätigungsemail und auf der Website der Botschaft hingewiesen. Sie muss innerhalb von 7 Tagen nach Erhalt der Terminmail stattfinden, ansonsten wird der Termin storniert. Dies ist nötig, um eine höchstmögliche Auslastung der Annahmeschalter sicherzustellen und geschieht im Interesse aller wartenden Antragsteller.

Sondertermine sind derzeit nur möglich, wenn ein Arbeitsvertrag und die Vorabzustimmung der Bundesagentur für Arbeit vorgelegt werden.

Die Botschaft bedauert, Ihnen keine günstigere Mitteilung machen zu können. Bitte registrieren Sie sich erneut für einen Termin.

 

2019-07-09 04:35

تجربه موفق اعتراض

مصاحبه ۲۰۱۹/۳/۱۷
ریجکت ۲۰۱۹/۴/۱۹
ارسال ایمیل اعتراض ۲۰۱۹/۶/۲۶
تایید دریافت اعتراض ۲۰۱۹/۶/۲۷
تاریخ تماس سفارت۲۰۱۹/۷/۹
تاریخ مراجعه برای دریافت ویزا ۲۰۱۹/۷/۲۱
لیسانس برق-الکترونیک
۱۰ سال سابقه مرتبط
زبان آلمانی ب۱.۱
زب

دلیل ریجکت : عدم آشنایی+زبان
اعتراض : متن یک صفحه ای در چهار پاراگراف
پیوست مستندات ایمیل: مدرک گذراندن دوره زبان آلمانی ب۱.۱ از آموزشگاه معمولی(البته قبلا به سفارت داده بودم)+پی دی اف بوربونگ های سایت استپ استون به ۱۰۲ شرکت از سال ۲۰۱۷+پیشنهاد کار و قرار مصاحبه حضوری از دو شرکت
نامه به این شکل نوشتم که اول متن رو به فارسی نوشتم بعد به انگلیسی در گوگل ترجمه کردم کمی متن انگلیسی رو ادیت کردم و مجدد انگلیسی رو به آلمانی ترنسلیت کردم و در حد سواد خودم متن آلمانی رو ادیت کردم

توضیح اینکه: هر موردی رو که فکر میکنید در انگیزه نامه قبلی ننوشتید رو بنویسید و برای هر پاراگرافی که مینویسید یک مستند در پیوست ارایه کنید

*اگر سوالی بود در گروه(که همه دوستان ببینند) در خدمتم
تا بتونم کمک کوچکی به دوستان کنم

2019-07-09 08:20

گزارش بامداد اسماعیلی از مشکلات مهاجرت تحصیلی

2019-07-28 09:15

تجربه

رشته تحصیلی، عنوان شغلی، سابقه کاری، سطح زبان انگلیسی و المانی، تاریخ ورود به المان، زمان کار پیدا کردن، تعداد اپلای‌های کاری، تعداد دعوت به مصاحبه، تعداد قرارداد و خیلی جزئیات دیگه‌ای که بدردتون نمیخوره رو ازش میگذرم و سعی میکنم یکسری از نکات و باید و نبایدهایی که خودم تجربه کردم یا از تجربه و کمک یکسری دوستان دیگه استفاده کردم رو بنویسم.

لطفا توجه کنید که تمام نکاتی که میگم کاملا تجربه و نظر شخصیمِ ممکنه خیلی‌ها نظرشون متفاوت باشه و….

قبل ورو به المان:

۱- تو هر مرحله‌ای که هستید و هرچند ماه که وقت دارید تا جایی که میتونید زبان المانیتون رو بهتر کنید ( حتی به نظر من اگه شده چند ماه دیرتر بیاید اما در حدی باشید که بتونید به المانی از پس مصاحبه تخصصی و عمومی بربیاید) ( وقتی وارد المان میشید خیلی‌خیلی سختِ بشه زبان المانی یاد گرفت یا اینکه بهترش کرد )

۲- حتما حتما چند ماه قبل از ورودتون به المان انقدری رزومه بفرستید و مصاحبه داشته باشید که تو رزومه فرستادن و نحوه مصاحبه دادن ایراداتون برطرف شه و حرفه‌ای بشید. ( تو المان باید بابت همین تجربه کلی زمان و پول از دست بدید و ممکنه به قیمت عدم موفقیتتون تموم شه)

۳- اگه تو زمینه کاریتون نیاز هست دوره‌ای ببنید یا یه تخصصی هست که اینجا باید بلد باشید قبل اومد بگذرونید ( این که چه تخصصی کم دارید رو موقعی که به اندازه کافی رزومه فرستادید و مصاحبه شدید میتونید بفهمید )

۴- لباس، کفش و کیف مناسب برای مصاحبه ( تو هر فصلی که اون شش ماه المان هستید ) رو بیارید

بعد ورود به المان:

۱- سعی کنید همون اول جایی رو برای ملده پیدا کنید چون قدم اول برای اجازه کار ملده‌ست و عملا بدون ملده شما هویتی ندارید. تو المان کارها خیلی کند پیش میره و اگه ملده رو بذارید برای وقتی که کار پیدا کردید به مشکل زمان برمیخورید ( سعی کنید شهر ورود رو اگاهانه انتخاب کنید که نخواید برای پیدا کردن کار به شهر دیگه جا‌به‌جا بشید ) ( مهاجر کاری تو المان خیلی زیاده و به دلیل حجم زیاد پرونده و تنبلی ذاتی المانی‌ها مدارک خیلی کند جا‌به‌جا میشه پس سعی کنید همون شهری که میخواید ساکن بشید رو قبل اومدن به سفارت معرفی کنید که درگیر جا‌به‌جایی مدارک نشید!! )

۲- شرایط و توانایی های خودتون رو با شخص دیگه‌ای مقایسه نکنید تا نه دچار توهم بشید نه سرخوردگی ( مثبت: ممکنه یکی نخبه باشه، یکی حرفه‌ای، یکی خوش‌شانش، حتی طرف اینجا اشنا داره و هزارتا دلیل دیگه که ما نمیدونیم!!! منفی: ممکنه دروغ بگه، دچار جو خاصی باشه، بزرگ نمایی کنه و….)
با خودتون رو راست باشید تو نقات ضعف و قدرت، سطح زبان و از همه مهمتر تخصص. اونوقت تازه میتونید بفهمید چه شرکتی با چه حقوقی با چه موقعیتی میتونید کار پیدا کنید و وقتتون تلف نمیشه
مثال: ممکنه تخصص و سابقه کاری شما در مقایسه با رقیب‌های شما ( ایرانی، هندی، کره‌ای و خیلی کشورهای دیگه!! ) متوسط یا سطح پایین باشه اونوقت شما باید این ضعف رو بتونید تو مصاحبه بپوشونید وگرنه محکوم به شکست هستید!!!
یا اینکه ممکنه خیلی سابقه کاری و تخصص خوبی دارید اما اعتماد به نفس کافی ندارید و خودتون رو تو مصاحبه‌ها دست پایین میگیرد!!!

۳- با اینکه خیلی سختِ اما از همون اول شروع کنید سطح زبان المانیتون هرچی که هست بهتر کنید چون بعد چند ماه اگه کار پیدا نکردید و مشکل زبان المانی یکی از دلایل کار پیدا نکردنتون بود دیگه خیلی سخت میشه کارتون!!!

نکات ارسال رزومه:

۱- رزومه شسته‌رفته و مرتب

استاندار رزومه خوب رو رعایت کنید. عکس مناسب، ترتیب نوشتن مطالب و…
– عنوان شغلی و ریز مسئولیت‌هایی که انجام دادید باید با شغلی که سرچ میکنید همخوانی داشته باشه
– سعی کنید ریز مسئولیت‌هاتون رو خیلی خوب و دقیق بنویسید چون خیلی دقت میکنن شما چیکار کردید تو شرکت قبلیتون. کلی و تیتر وار ننویسید. همه چی رو حتی اگه به نظر بی‌ارزش میاد بنویسید ( مثال: ممکنه داکیومنت سازی از نظر شما کار خاصی نباشه اما اونا دنبال کسی باشن که قبلا تجربه این کار رو داشته!!! )
– تو قسمت مهارت ها سعی کنید هرچی مربوط به رشته تخصصی‌تون بلدید رو بنویسید ( میتونید تو اگهی‌های شغلی ببینید برای رشته شما چه مهارتهایی لازمِ )
– بهتره یکسری دوره تو زمینه تخصصی خودتون گذرونده باشید و certificate گرفته باشید مخصوصا بین‌المللی اگه نه حداقل یکسری دورهای ضروری رو بنویسید self study کردید یا اموزشگاه خصوصی خوندید
– تو قسمت علایقتون سعی کنید چیزایی رو بنویسید که ممکنه تو شغل ایندتون بدرد بخوره ( مثلا علاقه به سفر کردن، خیلی از اگهی‌ها مینویسند کسی رو میخوایم که بتونه مدام به شهرها یا کشورهای دیگه مسافرت کنه!!! )

۲- سرچ درست عنوان شغلی

مثال: ممکنه شما عنوان شغلی رو senior سرچ میکنید اما رزومه و تخصص و سابقه کاری شما شما اندازه این عنوان شغلی قدرتمند نی

2019-07-28 09:15

ست پس میتونید یه سطح پایینتر

سرچ کنید

۳- سعی کنید اول رو شهر خودتون برای ارسال رزومه تمرکز کنید بعد شهرهای دیگه چون پیدا کردن خونه تو المان خیلی سختِ و شرکتها از این موضوع واهمه دارن که نیروشون بعد قرارداد نتونه خونه پیدا کنه و براشون دردسر شه، بنابراین تا جایی که امکان داره سعی میکنن از شهر محل شرکت یا شهرهای نزدیک نیرو بگیرن

۴- از سایت‌های مختلف برای ارسال رزومه استفاده کنید مثل لینکدین، زینگ، استپ استون، ایندید و ….

۵- اگه فقط زبان انگلیسی بلدید سعی کنید اون اگهی‌ها که انگلیسی هستن رو تو اولویت ارسال رزومه قرار بدید اما در نظر داشته باشید اینجا المانِ و ممکنه خیلی از شرکتهای انگلیسی زبان هم اگهی‌شون رو المانی بزنن پی دلیل نمیشه چون اگهی به زبان المانیِ پس کارمند انگلیسی زبان نمیخوان!!!!

۶- حتما هم رزومه انگلیسی هم المانی داشته باشید حتی اگه المانی بلد نیستید.
اداری یا قسمت مسئول بررسی اولیه رزومه ممکنه اصلا انگلیسی بلد نباشه و خیلی راحت رزومه شما رو نگاه هم نکنه، پس شانس‌تون رو کمرنگ نکنید!!!
( اگه کسی رو ندارید المانی کنه رزومه‌تون رو بزنید گوگل ترنسلیت )

نکات مصاحبه:

۱- به زبان انگلیسی و المانی ( اگه المانی حتی یکم بلدید) یه بیوگرافی کامل از خودتون تهیه کنید و سعی کنید بهش مسلط بشید و بتونید خودتون رو خیلی خوب معرفی کنید

– این قسمت از مصاحبه به اندازه سوال و جواب‌های فنی مهم، انقدری باید جزئیات رو خوب بگید که دیگه سوالی از داخل رزومه براشون نمونه و نخوان از سابقه کاری، تحصیل، دوره، چرا اومدید المان و … بپرسن.
– وقتی خیلی مسلط به زبان انگلیسی یا المانی خودتون رو معرفی میکنید به اونا این دید رو میده که زبانتون خوبه
– چون از قبل متن رو اماده کردید مسلما از نظر گرامری و تلفظ و… کمتر جملات رو اشتباه میگید و این باعث میشه مصاحبه کننده درست و کامل منظور شما رو بفهمه ( تو استرس و شرایط ممکنه درست نشه به زبان غیرمادری صحبت کرد یا اینکه خیلی چیزا به ذهنتون نرسه )
۲- اگه فقط زبان انگلیسی بلدید در حد یه معرفی کوتاه و چند تا سوال و جواب اولیه سعی کنید المانی رو حفظ کنید. بعضی از شرکتها همینکه یکم هم بلد باشید براشون مهمِ و ممکنه همون اول چند تا جمله المانی باهاتون حرف بزنن بعدا انگلیسی ادامه بدن و اگه بلد نباشید اون موقعیت رو به سادگی از دست میدید

۳- خیلی از شرکتهایی که به مصاحبه حضوری دعوت میکنن تو ایمیل مینویسن که ایا هزینه‌های مصاحبه رو پوشش میدن یا نه، اگه ننوشتن حتما بپرسید، چون هزینه‌ حمل و نقل تو المان گرونِ ( همیشه مصاحبه حضوری به این معنی نیست که اونا شما رو پسندیدن و این مرحله اخر و ….!!! خیلی از شرکتها تمام مصاحبه‌هاشوت بصورت حضوریِ و اصلا مصاحبه تلفنی یا اسکایپی ندارن )

صحبت پایانی:

اینکه یکی قبل اومد کار پیدا میکنه، یکی ماه اول، یکی ماه اخر، یکی هم شاید هیچوقت بیشتر از اینکه به دانش، تخصص، زرنگی، زبان یا هر چیز دیگه‌ای بستگی داشته باشه، به پشتکار و تلاش شما بستگی داره، به اینکه چقدر از اشتباهاتتون درس میگیرید و هر روز بهتر و کم اشتباه تر از از دیروز هستید.

هیچ موفقیتی شانسی نیست

2019-08-03 07:01

تجربه موفق
رشته: کارشناسی ارشد معماری کامپیوتر
زبان انگلیسی: مسلط
زبان آلمانی: A1
سمت:
Computer Network and Security Engineer
با سلام خدمت همه دوستان عزیز. منم مثل بقیه اعضا اول میخواستم از ادمین های محترم گروه تشکر کنم که خالصانه و از روی محبت به من و امثال من که تازه وارد آلمان شدن کمک کردن. امیدوارم روزی بتونم تمامی زحمات سروران گرامی رو جبران کنم.
بنده کارمند رسمی وزارت نفت و در پارس جنوبی مشغول به کار بودم. بیش از 8 سال به عنوان کارشناس شبکه اونجا کار میکردم. تو این مدت سعی کردم تا حدودی تخصص خودم رو تو این زمینه کاری بالا ببرم. با کمک خدا تونستم چندتا از مدارک بین المللی سیسکو رو در دبی امتحان بدم و بگیرم ( CCNA R&S و CCDA و CCDP ). از اونجا که شرکت بزرگ بود و پروژه های زیادی راه اندازی میشد با کمک همکارام تونستم توی پیاده سازی پروژه های مهم ای نظیر مجازی سازی مرکز داده با استفاده از VMware، پیاده سازی Cisco ISE ، پیاده سازی QOS، Multicasting و مشاوره در پیاده سازی Unified Data center مشارکت کنم و اطلاعات مهم ی رو کسب کنم که اینجا خیلی به درد خورد.

من 17 فوریه وارد آلمان شدم. از توی ایران با بانک DVB در فرانکفورت مصاحبه هارو به صورت video call پیش بردم و هفته بعد از ورود به آلمان به مصاحبه حضوری دعوت شدم. مصاحبه رو با موفقیت پشت سر گذاشتم و منتهی بنده رو به دلیل طول کشیدن پروسه دریافت مجوز کار رد کردند و گفتند ما بیشتر از 5 روز واسه شروع به کار نمیتونیم منتظر بمونیم. چند هفته بعد از آون از طرف شرکت Fortinet در فرانکفورت موفق شدم که مصاحبه Skype بگیرم که بعد از گذراندن موفق مصاحبه گفت پروسه استخدام ایرانی برای شرکت ما خیلی سخت هست و با اقامت ایران نمیشه واسه شما کاری کرد. بعد از آون ها چندین تا موفقیت تونستم پیدا کنم که همه شون زبان آلمانی در حد B2 میخواستن و در نتیجه بنده رد شدم. حدود یک ماه بعد با شرکت Mytaxi در هامبورگ تونستم مصاحبه کار بگیرم. مرحله اول مصاحبه رو که به صورت video call بود رد کردم و در مرحله دوم با مدیر شبکه شرکت سر مفاهیم ITIL و نوع پیاده سازی اش و تجربه ای که در آون زمینه داشتم رد شدم. به خاطر بیکاری و بالا بودن هزینه های زندگی در فرانکفورت تصمیم گرفتم به لایپزیگ بیام که پولی که آورده بودم رو بتونم بیشتر پس انداز کنم که به نظرم اشتباه بزرگی بود چرا که فرصت های کاری که به من پیشنهاد میشد در Linkedin و Xing عملا نصف و شاید کمتر هم شد. آون زمان تصمیم گرفتم تمام Recruiter ها و نیروهای منابع انسانی شرکت های IT ی آلمان رو توی آون دوتا سایت پیدا کنم. دوتا نامه نوشتم یکی واسه درخواست و دیگری بعد از قبول درخواست از طرف اونا که کلیه مدارک و سابقه کار و کاور لتر رو تحت یک فایل و قالب PDF واسشون میفرستادم. این کار خیلی کمک ام کرد و در حدود یک ماه و نیم به اتمام ویزام تونستم یک مصاحبه دیگه بگیرم. حدود 5 تا مصاحبه video call با آون شرکت رو از کارشناس منابع انسانی گرفته تا شبکه و مجازی سازی و مدیر IT رو گذروندم. و در مرحله آخر حضوری برای مصاحبه آخر به شرکت دعوت شدم و بعد از یک هفته واسم قرارداد رو فرستادن.
من کار رو زمانی گرفتم که 3 هفته به اتمام ویزام مونده بود کل پولی که داشتم 300 یورو بود. تو این مدت خیلی زیاد نا امید شدم و بارها میخواستم برگردم سرکار خودم و همه چیز رو تمام کنم. با وجود اینکه متاهل هم بودم. پیغام های مثبت این گروه رو که میخوندم همیشه واسه یک شروع تازه به من کمک میکرد. خیلی کلیپ های نحوه دادن مصاحبه و پیدا کردن موقعیت های شغلی در آلمان رو در YouTube سرچ می کردم و نگاه میکردم که واقعا بهم کمک فراوانی کرد. نوشتن رزومه به استایل آلمانی(نه صرفا زبان آلمانی با وجود اینکه خیلی مهم هست) خیلی بهم کمک کرد.

در آخر میخواستم بگم که این راه واقعا سخت هست و از صمیم قلب از خدا میخوام که تمامی هم وطنان عزیزم که با امید فراوان از کار و زندگی در ایران دست میکشند و با هزار امید وارد این سرزمین میشن بهترین ها نصیبشون بشه و همیشه بهترین ها واسه همه مون اتفاق بیافته.
یکبار دیگه از تمام ادمین های گروه تشکر میکنم و آرزوی موفقیت و سلامتی بیشتر رو براشون دارم که به من و امثال من از صمیم قلب کمک کردند.
موفق و سربلند باشید همواره

2019-08-09 05:16

مدارک
تمکن
سفارت
اینترویو
تغييرات
چك ليست
چك ليست_ويزاى_جستجوى_كار

در آپديت جديد مدارك مورد نياز براى ارائه به سفارت آلمان در روز مصاحبه ويزاى جستجوى كار، شاهد تغييراتى هستيم كه در ذيل به آنها اشاره ميكنيم.
همه متقاضيان دقت داشته باشند همواره قبل از تاريخ مصاحبه، به روزترين تغييرات را در سايت سفارت آلمان بررسى كنند.

موارد تغيير يافته در مدارك مورد نياز (چك ليست) ويزاى جستجوى كار:

١- مبلغ تمكن از ٤٣٢٠ يورو به ٥١١٨ يورو تغيير كرده است. ( از ابتداى سپتامبر ٢٠١٩)
٢- ترجمه شناسنامه از حالت “در صورت وجود تغييرات” خارج شده و اجبارى شده است. ترجمه شناسنامه بايستى در كنار آخرين مدرك تحصيلى، به تاييد بخش تاييد مدارك سفارت آلمان نيز برسد.

٣- در ابتداى چك ليست جمله ى ” امكان پيوست اعضاى خانواده براى رواديد جستجوى كار ميسر نميباشد” اضافه شده است. اين موضوع قبل تر هم وجود داشته است و نشان ميدهد شخص متقاضى براى داشتن پيوست ميبايست ابتدا مراحل تبديل اين ويزا به اقامت كارى را طى كرده باشد. براى توضيحات بيشتر لينك زير را مطالعه كنيد :

٤- عنوان رشته تحصيلى شما ميبايستى “دقيقا” منطبق با عنوان ذكر شده در سايت آنابين باشد. به اين معنى كه رشته، گرايش يا پسوند خاصى اگر در عنوان مدرك تحصيلى متقاضى وجود دارد، ميبايستى دقيقا همان اسامى در سايت موجود باشد. در غير اين صورت داشتن مدرك
زب
ZAB
اجبارى ست.
٥- ترتيب و چيدمان مدارك تغيير كرده است. لطفا همه متقاضيان قبل از روز مصاحبه، مدارك خود را در دو دسته اصل و كپى؛ مطابق با چك ليست جديد آماده كنند.
٦- زمان بررسى پرونده متقاضى در بیشتر موارد به ٨ تا ١٠ هفته افزايش پيدا كرده است. قابل توجه همه دوستان اينكه به پيگيرى هاى زير ٨ هفته ترتيب اثرى داده نخواهد شد.

2019-08-09 08:55

pinned the message

2019-08-09 07:35

تجربه موفق
مهندسی مکانیک
تجربه قرار داد : مهندسی مکانیک ( طراحی سیستم های تهویه مطبوع و موتورخانه برج های مسکونی ، مراکز تجاری)

من حدود ۸ سال در این زمینه در ایران کار کردم و ناظر نظام مهندسی و ناظر اداره گاز در تهران بودم. پس از دریافت ویزا با سطح زبان A2 وارد آلمان شدم. تقریبا بعد از ۵۰ روز قرار داد گرفتم و با تحویل به اداره مهاجرت جهت دریافت اجازه کار به من گفتن تا حدود ۴ هفته دیگر جواب می دهند .وقتی اینو شنیدم با خودم گفتم برم ایران و برگردم‌ ۱ ماه رفتم ایران و برگشتم به اداره مهاجرت مراجعه کردم گفتن مدارک شما گم شده و دوباره درخواست بدین. دوباره درخواست دادم و بعد از ۱۰ روز اعلام کردن بدلیل حقوق پایین جواب اداره کار منفی است ، به پیشنهاد یکی از دوستان . رزومه خودم رو از لحاظ فرمت نوشتاری اصلاح کردم و مجدد شروع به کاریابی کردم. بعد از این اصلاح تعداد تماس های تلفنی بیشتر شد و تعداد مصاحبه های که رفتم هم بیشتر شد ، من تونستم با مدارک مثبته که نشون میداد با چندتا شرکت بزرگ مصاحبه کردم و منتظر جوابم هستم ویزام رو تمدید کنم، ۳ تا مصاحبه رو بخاطر سطح زبان پایین رد شدم . مصاحبه ای منجر به قرار داد در ماه هفتم شد، دلیل رو میتونم این بگم : تجربه کار با نرم افزارهای به روز مهندسی و شناخت سیستم های مدرن تاسیساتی که تا چند سال پیش در ایران بسیار رایج و پر کاربرد بود.
توصیه من به عزیزان اینه که برای زبان خیلی وقت بزارن تا راحت و در زمان کوتاه کار مناسب پیدا کنن. سطج مناسب زبان آلمانی برای رشته های مثل رشته من برا ی بیان توانایی های شخصی به کارفرما حداقل B1 است( نظر شخصی )

2019-08-14 12:50

به روز رسانى وقت انتظار سفارت آلمان – آگوست ٢٠١٩

2019-08-15 04:51

❌ تجربه ارسالى از اعضاء ❌

تجربه دعوتنامه
تجربه ویزا سیکر

تاريخ مصاحبه : ٢٣ جوون ٢٠١٩
تاريخ ايميل ويزا ١٥ آگوست ٢٠١٩
زمان انتظار : حدود دوماه
سن : ٣٦ سال
رشته تحصيلى : مهندسى عمران
سابقه كار : ٦ سال مرتبط، ٣/٥ سال غير مرتبط
مدارك مكاتبه ارائه شده به سفارت: ٢ ايميل دعوت به مصاحبه حضورى، دو ايميل در دست بررسى و يك ايميل كه به مرحله اعلام حقوق درخواستى رسيده بود.
مدرك زبان: گواهى شركت در سطح B2 از آموزشگاه. مدرك ايلتس انگليسى
و زب رو هم داشتم.
سابقه كار: گواهى شركتى از دو پروژه اى كه كامل كار كرده بودم ارائه دادم و دوسال اخير هم از محل كار فعليم كه شركت نظارت و اجرا هستيم
تمكن مالى : دعوتنامه رسمى از اقوام ساكن آلمان.
انگيزه نامه رو مطابق با موارد خواسته شده در چك ليست و با كمك ادمين هاى عزيز همين گروه نگارش كردم. بيش از ١٣ روز براش زمان گذاشتم. ابتدا فارسى نوشتم. بعد موارد اضافه رو با راهنمايى دوستان حذف كردم و در انتها با سطح دانش آلمانى خودم نگارش كردم. از فرمت هاى استاندارد در سايت هاى معروف آلمانى كمك گرفتم.
رزومه رو از فرمت سايت Lebenslauf.de استفاده كردم و منطبق بر فرمت هاى رزومه هاى مهندسى سازه و عمران، انجام دادم.

روز مصاحبه مداركم كامل بود. بدون كوچكترين مشكل و بر اساس چيدمان سايت سفارت. مصاحبه كاملا به فارسى انجام شد. نكته اى كه به توصيه دوستان قديمى تر انجام دادم اين بود كه از صفحه اول سايت شركت هايى كه مكاتبه ارائه دادم پرينت گرفتم. هم باعث ميشد مكاتباتم از هم تفكيك بشه هم نشون ميداد كه براى پروسه كاريابى وقت گذاشتم و مستقيما با شركت ها مذاكره داشتم. به دوستان توصيه ميكنم حتما اينكار حرفه اى رو انجام بدهند.

بعد از يكماه از زمان مصاحبه از سفارت باهام تماس گرفتند و در خصوص دعوت نامه رسمى ايراد گرفتند.
خانمى كه تماس گرفت بهم گفت كنسول دعوتنامه رو بدليل يك تيك كه نخورده قبول نكردند و بهم ده روز فرصت دادند كه مجدد از اداره مهاجرت شهر ورودم و توسط اقوامم گرفته بشه و اصل مدرك در صندوق انداخته بشه. دوستانى كه بجاى تمكن مالى، دعوتنامه رسمى از اقوام يا آشنايانشون به سفارت ارائه ميدند دقت كنيد كه در دعوتنامه و در قسمت اثبات تمكن مالى فرد دعوت كننده، حتما گزينه nachgewiesen تيك خورده باشه. در غير اين صورت تمكن شخص دعوت كننده مورد تاييد سفارت نيست.
بعد از رفع نقص، دقيقا دوازده روز گذشت و ايميل ويزا رو دريافت كردم.

از همه دوستانى كه در اين راه بهم كمك كردند و از ادمين هاى عزيز گروه كمال تشكر رو دارم.
و يك توصيه هم به دوستان عمران و هم رشته اى خودم ميكنم. حتما در كنار زبان و حداقل تا سطح B2 ، روى لغات تخصصى نقشه ها و اجراء كار كنيد تا بتونيد بهتر در مصاحبه ها از رزومه تون دفاع كنيد. در رشته ما واقعا تسلط به زبان تخصصى و لغات تخصصى رمز موفقيت در آلمان خواهد بود.

به اميد موفقيت همه دوستانى كه براى هدف شون تلاش ميكنند.

2019-08-16 09:04

🆘
🇮🇷🇩🇪گروه حیات خلوت به مسائل و موارد داخل آلمان تمرکز دارد. اگر در آلمان هستید و یا در شرف ورود به آلمان، با ارسال تصویر ویزا و یا ایمیل دریافت ویزا به اکانت زیر به گروه حیات خلوت اضافه خواهید شد.
❌درخواستهایی که در آن عکس و یا اسکرین شات ایمیل دعوت به دریافت ویزا وجود نداشته باشد و فقط حاوی جمله “لطفا من را به گروه اضافه کنید” هیچ ترتیب اثری داده نمی شود.

❌ در صورتی که برای ویزا درخواست داده اید و هنوز ایمیل دعوت به دریافت ویزا را دریافت نکرده اید به هیچ عنوان پیام ندهید.

نکته مهم: در گروه حیات خلوت هر گونه پرسش و پاسخ در خصوص ویزا و پروسه سفارت ممنوع است و در صورت مطرح شدن شخص محدود می شود.
🆘در ضمن قبل از پیام در ستینگ تلگرام ، تنظیمات دسترسی اضافه کردن به گروه را باز کنید.
⬇️⬇️

2019-08-17 06:31

Ehsan:
تجربه موفق (بخش اول)

با درود فراوان به دوستان جاب سیکر و تشکر فراوان از دوستانی که خالصانه تو این گروه با نظراتشون به دیگران کمک فکری و انگیزه میدن. اما بریم سراغ تجربه من:
من به توصیه یکی از همکاران که از ایران تونسته بود جاب افر بگیره برای ویزای جستجوی کار المان اقدام کردم ۳۱ دسامبر ۲۰۱۷ توی سایت رجیستر کردم. خیلی روی المان جدی نبودم یعنی بهتر بگم هنوز از لحاظ روحی روانی اماده مهاجرت نبودم. بارها تصمیم گرفته بودم و در همون مراحل اولیه با شناختی که از خودم و روحیاتم داشتم منصرف میشدم. تمرکزم روی یک برنامه ی خاص استانی کانادا بود که تقریبا از بقیه موارد راحت تر بود اما درست در لحظاتی که همه چیز رو اماده کرده بودیم و منتظر بودیم سایت باز بشه متاسفانه (یا شاید الان بگم خوشبختانه) کل سیستم تغییر اساسی کرد و دیگه از اواسط تابستون پارسال برای المان مصمم تر شدم. خصوصا با وخیم تر شدن شرایط اقتصادی . این بار انگیزه های قوی تری داشتم مخصوصا دخترم و اینده ش. شروع کردم اهسته به خیال خودم سلف استادی المانی بخونم که با یک خوداموز بود و اصلا خوب نبود بیشتر وقتم رو گرفت. هزینه کردن برای کلاس المانی، برای جایی که ایا بشه ایا نشه و این جور فکرای مبهم که مثلا اگه نشه به چه دردم میخوره این زبان و … خلاصه باعث شد تا قبل ایمیل مصاحبه جدی نگیرمش.
مصاحبه م اخرای دسامبر ۲۰۱۸ بود یعنی حدودا یک سال طول کشید و سعی کردم همه مدارک رو مرتب و کامل تحویل بدم. منتظر بودم که مثل دوستای دیگه م حدودا سه هفته ای جوابم بیاد. اما نیومد که نیومد خودم رو دلداری میدادم که به خاطر تعطیلات ژانویه ست و ظاهرا فکر کنم حدسم درست بوده. خلاصه بعد از ۵۰ روز زنگ زدن و گفتن ویزام حاضره. تو این مدت از مصاحبه تا ویزا سعی کردم فشرده خصوصی المانی بخونم و تا وسط A2.1 رسیدم و دیگه فرصتی نبود. برای ۱۸ اسفند بلیط گرفتم به مقصد هانوفر. چون خواهرم اونجا ساکن بود و این واقعا نعمت بزرگی بود یه دلگرمیه خوب. یه هفته قبل رفتن ،خواهرم از نمایشگاه کار هانوفر برام کلی کارت جمع کرده بود و گفت خیلی دنبال نیرو هستن. منم برای چند تاشون اپلای کردم. اوه راستی یادم رفت بگم چی خوندم و کارم چی بود. من مهندسی الکترونیک خونده بودم ولی خوشبختانه شانس باهام یار بود که وارد زمینه ایتی شدم البته در حوزه تلکام. تو ایرانسل ،هوواوی اریکسون ، مبین نت و همراه اول مجموعا ۱۰ سال سابقه کار داشتم. بیشتر در حوزه نگهداری سیستم ها و اپلیکیشن . مهارت اصلیم بیشتر لینوکس بود و چیزای دیگه خیلی جسته گریخته کار کرده بودم. فیلد موبایل و تلکام خوبی ها و بدی های خودش رو داره. حقوق های خوب ولی در کنارش پر از استرس و حجم عظیم کاربر . مثلا اخرین سیستمی که روش کار میکردم ۶۰ میلیون مشترک همراه اول روش بود و بخش حساسی از بیزینس بود.
قبل رفتن یکی دو تا مصاحبه جور شد که درجا به خاطر زبان المانی ریجکت شدم و اونجا بود فهمیدم چه کار سختی پیش روم دارم.
خلاصه راهی شدم هنوز تصور نداشتم این دوری چه قدر سخت خواهد بود ولی هر چه بود میدونستم قطعا خارج از توان منه. منی که سابقه نداشت بیشتر از یکی دو روز دخترم رو نبینم حالا چجوری میخوام … ضمنا بگم من حتی دانشگاه هم تهران بودم و کلا هیچ وقت تنها نبودم و اصلا عادت نداشتم حالا در استانه ۳۷ سالگی باید برم سراغ یه چالش جدی.
به سمت فرودگاه بنیانگذار تمام پلیدی ها و پلشتی ها ، همش فکر میکردم کی میشه دوباره ببینم کشورم رو. حالا هر روز به در و دیوار فحش و بد و بیراه میدیم دم رفتن خاک دامنگیر لعنتیش داره کار خودشو میکنه.
خواهرم و دامادمون فرودگاه هانوفر اومدن استقبالم.واقعا لحظه ی خوبیه که حداقل میدونی یکی اونجا منتظرته. بماند که یه چمدونم نرسید و بعد از پرس و جو مجبور شدم دل بکنم و برم به این امید که خودشون بیارن(طبق صحبت های شوهر خواهرم و تجربه های مشابه) و همینم شد و چند ساعت بعد از طرف ترکیش یه ماشین اومد و چمدونم رو اورد 👌
[ ] هنوز گیج بودم و نمیدونستم من کجام اینجا کجاست. شانس بعدیه من بهم رو زد. خواهرم در تماس با یه همکارش تو همون هانوفر فهمید که ایشون یه خونه داره برای اجاره. رفتیم و دیدیم و جای خیلی خوبی از مرکز شهر بود و با قیمت خیلی مناسب. خوب همه چی فعلا خوب پیش میرفت اما فکر و ذکرم تو حال و هوای عید تو ایران بود.

تجربه موفق (بخش دوم)
خوب حالا همه چی نسبتا مهیا بود که کم کم شروع کنم برای اپلای. نه اینکه عجله نداشته باشما گیج و گنگ بودم کلا . تو همون هفته اول یه مصاحبه تصویری اوکی شد و پیش خودم گفتم ایول همه چی الکی الکی داره ردیف میشه مثل خونه که معضلیه ولی خدارو شکر برای من راحت پیدا شد البته فقط برای یک ماه و نیم قرار بود اون خونه باشم. ۱۴ فروردین بود که یکی از همکاران قدیمم به من ملحق شد و من که عجیب به هم ریخته بودم باعث شد حداقل از تنهایی در بیام. اونم چه کسی بهتر از یه

2019-08-17 06:31

دوست پرتلاش و هم رشته با شرایط کاملا برابر. خلاصه سعی میکردیم تو هر شرایطی به هم روحیه بدیم . موج ریجکتی ها بود که میومد و حتی به مصاحبه تلفنی هم نمیرسید. باعث شد تازه به فکر رزومه های کذاییمون بیفتیم. تقریبا دو روز کامل وقت گذاشتیم و سعی کردیم یه چیزی منطبق با مارکت المان درست کنیم. یعنی مختصر و مفید و البته چشم نواز . فهمیدیم چقدر رزومه مون افتضاح بوده. خیلی خوبه که یه نفر دیگه رزومه تون رو ببینه و ایراداتش رو بگه. چیزهایی که فکرشو نمیکنید ممکنه خیلی فاحش باشن از دید یه نفر دیگه.
حالا یه کم بازخوردا بهتر شد ولی کماکان ریجکتی بود و ریجکتی و هر از چندگاهی تماس های اولیه. ما جفتمون تقریبا سیستم ادمین بودیم ولی هم دوست داشتیم برای DevOps اپلای کنیم هم اینکه سیستم ادمین به اون معنا که ما تو ایران کار کرده بودیم اینجا نبود و کلی skill های دیگه لازم داشت. مرحله ی بعد که شاید ریسکی هم بود این بود که اپلای کردن رو به شدت کم کردیم چند تا کورس انلاین خریدیم و شروع کردیم با هم دیدن و پیاده کردن. تا کلیپ شروع میشد یه ساعت بعد تو رزوممون اضافه میکردیم 🤣🤣
کار به جایی رسید که خودمون هم با دیدن رزوممون وحشت میکردیم یا به قولی می گرخیدیم 🙈🤪
ولی همین کار ریسکی باعث شد خیلی خیلی تماس ها زیاد بشه کلی ریکوروتر تو لینکدین پیام میدادن هر روز و خلاصه بارقه های امید زنده شد. انواع و اقسام مصاحبه ها رو دیدیم .از تست هوش تا کلی تسک های دیگه.
اما مشکل این بود ما فقط این کورس ها رو گذرونده بودیم ولی تجربه عملی نداشتیم و این باعث میشد تو مصاحبه های بعدی ریجکت شیم. امازون، کوبرنیتس، داکر، انسیبل، گیت ، جنکینز، و صد تا چیز دیگه که ظاهرا تمومی هم نداشت.
اما شاید مهمترین قسمت حرفام که طولانی هم شد و به بزرگی خودتون میبخشید اینجاست👇
مصاحبه هایی که به تسک میرسه رو به شدت جدی بگیرید. میدونید چرا ؟ اولا وقت کافی دارید و بدون استرس جلسه مصاحبه میتونید روش کار کنید. دوما مشکلات زبان و این ها هم اگه داشته باشید تو حاشیه میره و سوم اینکه این تسک ها به شخصه باعث شد چیزایی که خوندم فقط تئوری حالا برام یه تجربه عملی هم بشه. خلاصه از همین طریق هم خونه ایم درست در استانه تحویل دادن خونه و اواره شدنمون( پیدا کردن کار خودش کم چیزیه خونه هم قوز بالاقوز میشه) کار پیدا کرد و لطف کرد و هتلی که یک ماه شرکت براش گرفته بود تو برلین من رو هم دعوت کرد. خلاصه اینکه دو تا دیگه از همکارای سابق هم که برلین بودن و تقریبا همه مشابه و همزمان اونها هم تو برلین کار پیدا کردن و علی موند و حوضش 😐😔
سرتونو درد نیارم خلاصه یکی از این صد ها مصاحبه که البته به تسک رسیده بود با موفقیت انجام شد و برام قرارداد فرستادن. چقدر دور بود برام ولی شد . شبایی که توی این پیج میومدم و میخوندم کسایی که مشابه من بودن شرایطشون رو میخوندم و دوباره امید میگرفتم. شاید صد بار نا امید شدم تا استانه برگشت رفتم استرس وحشتناک و افسردگی دوری هم بماند ولی بهم اثبات شد خواستن توانستن است. ضمنا از دیگر راه های انگیزه گرفتن اینه که شبا اخبار من و تو رو ببینید انقدر سیاهی های جامعه رو میگه که پشیمون میشید از برگشت 😅
الانم چالش های جدید پیش رومه و دیگه فهمیدم ادمی که مهاجرت کنه حالا حالا دغدغه داره. من قراردادم ریموت هست فعلا دو هفته ایه میرم شرکت ولی بعدش یا باید خونه بمونم که تصورش برام سخته یا برم یکی از شعبه های دیگه ی شرکت مثلا کلن و اونجوری باید قراردادم عوض شه و … خلاصه که فکر و خیالات کماکان همراهمه ولی به امید روزای بهتر برای همگیمون و رسیدن به ارامشی که مردمان اینجا دارن و براش ارزش قائلن . شاید ما هم باید نوع نگاهمون رو به زندگی تغییر بدیم. ارزوی اخرم هم روزای بهتر برای سرزمین مادریمونه اینجا روزی نیست که از ایران تماس نداشته باشم از دور و اشنا . یه مرکز مشاوره راه انداختم 😆و ناراضی هم نیستم به قول خواهرم زنجیره ی مهربانی رو ادامه بدیم و قطع نکنیم. باز هم سپاس از همه کسایی که بدون منت و چشمداشت راهنمایی میکنن و تجربه هاشون رو به اشتراک میذارن
. خوب و خوش باشید ایام به کام ❤❤

2019-08-19 07:19

سوالات پر تکرار

‼️قبل از پرسیدن هر سوالی در گروہ ، میبایستی فایل PDF با نام راهنمای جامع مهاجرت که در مدیا گروه موجوده و همچنین با هشتگ شروع
هم قابل دسترسیه رو خونده باشم

✅مدرک زبان لازمه!؟
🔴دانش زبان لازمه.یعنی بتونید ارتباط تخصصی و عمومی رو در محل کارتون برقرار کنید.

✅مدرک زبان تا چه اندازه باشه کافیه!؟سفارت چجوری میفهمه من چقدر زبان بلدم پس؟ گواهی شرکت در کلاس و پایان دوره موسسات قابل قبوله!؟
🔴تا پایانB1 واقعی حداقل ترین مقدار ممکنه که باید آلمانی بلد باشید.
افیسر ممکنه رندوم ازتون سوال کنه. گواهی همه موسسات از همه شهرها هم قابل قبوله

✅مدرک زبان_انگلیسی ایلتس عالی دارم میتونم باهاش کار پیدا کنم؟
🔴بجز رشته نرم افزار و کامپیوتر بقیه دانش زبان آلمانی لازم دارن. انگلیسی هم به کارشون نمیاد

✅این ویزا محدودیت سنی داره!؟
🔴نه

✅هم وقت ویزای تحصیلی گرفتم هم وقت ویزای جستجوی کار مشکلی داره!؟
🔴بله مشکل داره. تا روز مصاحبه یکی اشو باید کنسل کنید هر کدومشون زودتر رسید اون یکیو کنسل میکنید. نمیتونید دوتا درخواست ویزای اقامت بالای ۹۰ روز داشته باشید. وگرنه سفارت میتونه این برداشت رو کنه که شما میخواید به هر روشی که شده برید و ریجکتتون کنه

✅ریز نمرات رو به تایید سفارت برسونم!؟
🔴نه. لازم نیست

✅برای گرفتن زاب هیچی نمیدونم چیکار کنم!؟
🔴فایل راهنما رو بخون. رشته و دانشگاه و گرایشتون حتما عینا و واو به واو باید تو سایت آنابین باشه. در هر حالتی غیر از این امکان نقصی خوردنتون زیاده

✅زاب چقدر طول میکشه!؟
🔴۴ تا ۶ ماه برای افراد عادی. اگر هم قرارداد با یک شرکت آلمانی داشته باشید با مکاتبه از طریق اون شرکت با زاب زیر یکماه

✅نقص مدرک داشته باشم سفارت ریجکت میکنه!؟
🔴نه. بهت فرصت میده بری بیاریش

✅اگر زمانم تموم شده بود و نتونستم نقص مدرک ام رو رفع کنم چی میشه؟
🔴به سفارت پیغام میدی. معمولا قبول
میکنه

✅نقص مدرک امو میخوام برطرف کنم. چیکار کنم!؟
🔴با ذکر بارکد نامبری که روز مصاحبه رو برگه بهتون دادن و یا کپی اون برگه، مدارکتون رو به سفارت ایمیل میکنید یا میزارید تو پاکت میندازید تو صندوق دم سفارت

✅فاصله ایمیل اول و ایمیل دوم چقدره!؟ از روزی که وقت میگیرم تا روزی که مصاحبه میشم چقدر طول میکشه!؟
🔴تقریبا ۱۳ تا ۱۴ ماه

✅سفارت وقت اضطراری هم‌میده!؟
🔴اگر قرارداد کاری داشته باشید. بله. خودتون و شرکت باید با سفارت مکاتبه میکنید امکانش زیاده

✅انگیزه نامه رو چجوری بنویسم!؟
🔴تو سایت سفارت نوشته شده چی بنویسید.

✅نمونه انگیزه نامه دارید!؟
🔴نه. از کسی هم نگیر خودت تنهای تنها باید بنویسی. با دانش زبان انگلیسی یا آلمانی خودت. بعد بده یه ادم وارد تصحیحش کنه. سفارت حس کپی کنه امکان ریجکت هست

✅تمکن مالی به نرخ آزاده یا دولتی!؟
🔴ملاک سفارت نرخ آزاد هست. ولی بانک فقط به نرخ دولتی میزنه. بنابراین شما باید به نرخ ازاد برای سفارت حساب کنید. بعد مصاحبه هم برو حسابو خالی کن

✅بازار کار: چجوری بفهمم رشته و سابقه کارم مناسب بازار کار آلمانه!؟
🔴میری سایت stepstone سرچ میکنی تخصص اتو. ببین چقدر شبیه نیازمندی هاشون هستی خودت میفهمی

✅برای سابقه کار بیمه ببرم یا گواهی کار از محل کارم!؟
🔴هردوش مورد قبوله سفارته. گواهی انگلیسی کار از شرکت بهترین روشه. چون هم نیاز به ترجمه نیست هم پوزیشن اتون توش معلومه

✅سابقه کارم با مدرک تحصیلی ام ارتباط نداره. مشکلی پیش میاد!؟
🔴پیش میاد. اداره مهاجرت در آلمان اجازه کار براتون صادر نمیکنه

✅دسته اول مدارک چیه؟ دسته دوم چیه!؟
🔴باید یه سری مدرک حاضر کنی برای روز مصاحبه. تمام اونا میشه دسته اول. از همشون یه کپی بگیر اسمشون میشه دسته دوم. فقط جاهایی که امضا لازم داره رو اصل امضاتو بزن در هر دو دسته. اصل هیچ مدرکی رو هم به سفارت نمیدی چون بهت پس نمیده

✅سفارت گفته بیا ویزات حاضره چقدر فرصت تعویق ویزا رو دارم؟ سفارت تا چقدر قبول میکنه!؟
🔴حداکثر سه ماه

✅نحوه سرچ کردن تو گروه:
🔴میری اون بالا رو اسم گروه کلیک میکنی ایکون سرچ میاد. اونو که زدی تو اون تب باز شده هرچی دوست داشتی تایپ میکنی تا بیاد
اگر نیومد یا VPNات ضعیفه یا سرعتت. تلاش کن و صبر. میاد.
تلگرام سه جور سرچ داره
۱- بر اساس کلمه
۲- بر اساس فرستنده پیام ها
۳- بر اساس بازه زمانی
که وقتی سرچ رو بزنید ایکون هاش باز میشه و میتونید از اونجا به یکی از این
سه طریق جستجو کنید

🔶اگر سوالتون جزو‌ سوال های بالا نبود لیست بقیه سوالات پر تکرار
اینجا است

👍با تشکر از آقای رنجبران بابت ارسال این متن۔

2019-08-20 09:21

‼️‼️ اطلاعاتی درخصوص درخواست ویزای ملی‼️‼️
از تاریخ اول اکتبر 2019 (برابر با 9/7/1398) باید همه‌ی مدارک مربوط به درخواست ویزای ملی را بهمراه ترجمه‌ی آنها به زبان آلمانی ارئه نمایید.
لطفاً توجه داشته باشید که فقط درخواست‌هایی پذیرفته شده و مورد رسیدگی قرار خواهند گرفت که مدارک مربوط به آنها بصورت کامل تحویل داده شده باشند.

2019-08-22 01:08

تجربه قرارداد
🔸 رشته: مهندسی پزشکی
🔹 تخصص: مهندس تعمیر و نگهداری تجهیزات پزشکی
Medizintechnik ingenieur
➕ سابقه کار: 7سال
➕ زبان :B1 آلمانی
❕تاریخ ورود: ژانویه 2019
⚪️ تعداد اپلای: 1.124 ایمیل
🔘 مصاحبه تلفنی: 11
☑️مصاحبه حضوری: 3
🔺 تغییر رزومه 8 بار
🌐وبسایت: stepstone-indeed-munster-wlw
❗️قرارداد: جولای 2019
❗️اجازه کار: آگوست 2019
✅ دوستان میخواستم بگم تا آخرین لحظه اصلا امیدتون رو از دست ندین 😅
استاندارد بودن Lebenslauf و Anschreiben خیلی مهمه.
یه موضوع مهمی که هست تو تخصص رشته ی مهندسی پزشکی اینه که اگه مدرک استاندارد (MPG, MPBetreibV, RÖV) اروپا(آلمان) در حوزه ی مهندسی پزشکی داشته باشید خیلی میتونه کمکتون کنه.و شانستون 30 درصد بیشتر میشه.
⚠️ من با اینکه رشته و دانشگاهم تو آنابین بود و ویزا هم گرفتم، اما تو آلمان موقع قرارداد از من زاب خواستن.

با آرزوی موفقیت برای همه ی شما 🌺

2019-09-02 07:17

تجربه ویزا
تجربه مصاحبه
ایمیل اول: ۱۹ خرداد ۹۷
ایمیل دوم: ۱۰ تیر ۹۸
مصاحبه: ۱۳ مرداد ۹۸
ایمیل تایید ویزا: ۱۰ شهریور ۹۸
اول از همه تشکر از ادمین ها دوستان‌ محترم. واقعا کاری که ادمین ها بابت ایجاد این گروه و اداره اون انجام می دن، قابل ستایش.
اما تجربه من که شاید به درد خیلی ها بخوره:
قسمت اول: متاسفانه من با یک شرکت مهاجرتی (یا به زبان ساده تر، کلاهبرداری) که از همه هم‌ معروف تر بود، قرارداد بستم با مبلغ ۲۳ میلیون تومان.
و ۱۲ تومن هم دادم. وقت سفارت من رو اون ها گرفتن.
بعد ها که از طریق گروه دانشجویی با این گروه آشنا شدم، هر روز به خودم لعنت می فرستادم.
چون اگر واقعا این کار رو نمی تونیم خودمون انجام بدیم، به نظرم هیچ شانسی برای بقا 😃 در آلمان نخواهیم داشت.
چند ماه بعد، با راهنمایی یکی از دوستان ( فکر کنم آقا فرید) تصمیم گرفتم به سفارت ایمیل بزنم و موضوع رو بگم.
یک ایمیل خیلی کامل به زبان انگلیسی با همه ی اطلاعات مورد نیاز برای سفارت فرستادم و موضوع رو گفتم و خواستم که ایمیل اول و دوم برای ایمیل خودم بیاد. وگرنه اون شرکت از من کلی پول میگیره.
با کمال تعجب در کمتر از دو روز از سفارت ایمیل اول رو روی ایمیل خودم گرفتم.
یک مقدار می ترسیدم که ایمیل دوم برای اون شرکت کلاه برداری هم ارسال بشه، و اگر پول بهشون ندم، وقتم رو کنسل بکنن، که خدا رو شکر اون جور نشد.
تو این مدت از اون شرکت مدام زنگ‌ می زدن که کارهای شما(😱 دقیقا کدوم کارها من نمی دونم) با قدرت داره انجام میشه، پول رو بدید که متوقف نشه.
من هم هیچی بهشون نمی گفتم.
دوستان واقعا” بیسوادن و از این ویزا “هیچ چیزی” نمی دونن.
قسمت دوم: رشته ی من مهندسی الکترونیک و ناپیوسته بود. اما ریسک نکردم و زاب رو با استفاده از اطلاعات فایل راهنما و وبسایت خود زاب گرفتم. به نظرم حتما برای زاب اقدام کنید.

قسمت سوم: آماده کردن مدارک برای من یک ماهی طول کشید. که اکثر این وقت رو رزومه و انگیزه نامه گرفت.
برای انگیزه نامه من یه لیست سوالات از روی خود فایل سفارت و تجربه ی بچه های گروه، تهیه کردم. بعد شروع کردم به نوشتن و جواب دادن به این سوالات. که ۶ صفحه دستنویس شد به زبان انگلیسی. بعد ویرایش کردم تا جایی که یک و نیم صفحه شد.

هیچ مکاتبه ای با شرکت های آلمانی نداشتم و بابت این موضوع هم خیلی استرس داشتم ولی انقدر سعی کردم مدارکم کامل باشه که نشه ازش ایراد گرفت.

من ۴، ۵ تا ویزای شنگن و ۶،۷ تا سرتیفیکیت خوب از دوره های آموزشی تو اروپا هم داشتم که اون ها رو هم آخر مدارکم اضافه کردم. البته آخرین ویزای شنگنم هنوز اعتبار زمانی زیادی هم داشت.

مدرک لیسانس رو تایید سفارت گرفتم ولی شناسنامه رو تایید نکردم و تو مدارکم نذاشتم. آفیسر هم چیزی نگفت.

هتل رو بدون کارت اعتباری برای چهل روز بعد از مصاحبه و به مدت ده روز رزرو کردم.
مدارکم رو مرتب توی دو دسته تهیه کردم و از هر چیزی که توی دسته اول بود، عینا تو دسته ی دوم هم گذاشتم.
یادتون باشه منگنه اصلا نزنید.
از صفحه ای که مهر تایید سفارت روی مدرک لیسانس هست هم تو دسته ی دوم کپی بذارید من نداشتم و افیسر بهم گفت برو کپی کن که ۳۰ ثانیه ای انجام شد. البته اگه شلوغ باشه، خیلی طول میکشه حواستون باشه.
امضاتون هم توی هر دو دسته باید اصلی باشه
قسمت چهارم: مصاحبه من تقریبا ۱۰ دقیقه طول کشید.
آفیسر یه خانم خیلی جوون و لاغر. قبل از من یکی بود بهش گفت انگلیسی بلدی گفت نه. پرسید آلمانی بلدی گفت یه ذره 😳
ازش به المانی پرسید که چرا آلمان؟ نتونست درست جواب بده. آفیسر هم با عصبانیت بهش گفت که چرا آلمانی یاد نگرفتی؟ گفت آلمانی میفهمم ولی نمیتونم جواب بدم. بعد گفت چون شاغل بودم خیلی وقت خوندن نداشتم. آفیسر هم گفت که پس نباید با جواب ریجکت سفارت شوکه بشی. یه نفر دیگه رفت که مدارکش به ترتیب نبود و باز آفیسر عصبانی شد و گفت مدارکتو ببر مرتب کن و بیار. این وظیفه من نیست.
یه آقایی هم بغل من بود که گفت من دو سال پیش این ویزا رو گرفتم ولی نتونستم برم. دوباره میخواست درخواست بده. از من سوال کرد که فرم تفاضای ویزا رو تو دسته ی دوم هم باید بزاری؟😳😳
نوبت من شد با اعصاب خراب افیسر. فارسی، آلمانی و انگلیسی سوال کرد. انگلیسی چند کلمه صحبت کردم گفت دیگه ادامه نده. من مدرک آلمانی و انگلیسی نداشتم ولی گواهی شرکت در کلاس ارایه داده بودم برای همین هم بیشتر آلمانی صحبت کرد. آلمانی تقریبا B2 و انگلیسی C1.
یه شوخی هم با من طی مصاحبه کرد که معلوم بود از مدارک راضی بود.
قسمت پنجم: روز یک سپتامبر ایمیل اومد که ویزا تایید شده.
یه نکته بگم که کار تازه از الان شروع میشه. شک نکنید.
با آرزوی موفقیت برای همه ی دوستان و ادمین های عزیز

2019-09-08 09:15

🔹 بازدید سرزده مرکل از رستوران ایرانی در شهر کمنیتس که چند ماه پیش نازی ها به آن حمله کردند.

مسعود هاشمی صاحب رستوران که خود نیز بر اثر این حمله مجروح شده بود، از سوی مرکل دلجویی شد.

گزارش بامداد اسماعیلی از این دیدار را در لینک زیر ببینید:

2019-08-02 06:48

⁠⁠⁣⁣⁣⁣⁣📌 هزینه تحصیل و زندگی دانشجویان دکتری در آمریکا چگونه تامین می شود؟

🔹در مورد قدرت خرید دانشجویان دکتری در آمریکا نوشتیم و اینکه اگر دانشجو حمایت مالی دانشگاه را داشته باشد، شرایط زندگیش بد نیست. جزییات در آدرس زیر:
t.me/b00mrang/1394
🔹اما چند درصد دانشجویان دکتری از حمایت مالی دانشگاه برخوردارند؟ جواب را می توان در گزارش NSF یافت. در این گزارش منبع مالی دانشجویان دکتری به پنج گروه تقسیم شده:
۱) دریافت حقوق در ازای کمک استادی (TA)
۲) دریافت حقوق در ازای کار تحقیقاتی (RA)
۳) فلوشیپ یا گرنت
۴) هزینه شخصی (وام دانشجویی و غیره)
۵) سایر منابع

🔹گزارش NSF نشان می دهد ۸۰ درصد دانشجویان دکتری با حمایت مالی دانشگاه (فلوشیپ، TA، RA) تحصیل می کنند. براساس تفکیک رشته ها (تصویر زیر) کمترین حمایت مالی در رشته آموزش، تعلیم و تربیت است که اتفاقا کمترین دانشجوی خارجی را دارد. بیشترین حمایت مالی نیز در رشته های مهندسی، فیزیک، ⁣ریاضی و علوم کامپیوتر است که بیشترین دانشجوی خارجی را دارند. در این رشته ها تنها ۵ درصد دانشجویان دکتری با هزینه شخصی تحصیل می کنند!

🔹با توجه به آمار فوق می توان پاسخ پرسش زیر را به راحتی یافت: ⁣
– چرا اکثر دانشجویان دکتری ایرانی برای تحصیل در رشته های مهندسی راهی آمریکا می شوند؟

⁣🎯⁣بوم رنگ: روزمره‌نگاری‌های زندگی در آمریکا

2019-08-09 04:50

⁠⁣⁣⚛ نکات امنیتی تلگرام

📢 اطلاع رسانی توسط تیم امنیتی پرگار

⁣اعضا محترم گروه هاي تحصيلي هولدينگ پرگار

باتوجه به پیغام‌های دريافتي اخير مبنی بر مزاحمت‌هایی برای اعضا و اد شدن ناخواسته‌ی آنها توسط افراد ناشناس در گروه‌های متفرقه، پيشنهاد مي شود برای جلوگیری از ایجاد چنین مزاحمت‌هایی و همچنین جلوگیری از ورود به حریم خصوصی اعضای عزیز،تغییراتی در تنظیمات تلگرام خود که مراحل آن به ترتیب در تصویر زیر آورده شده را ایجاد کنید تا دیگر شاهد چنین مزاحمت‌هایی نباشیم.

2019-06-26 08:10

تجربه مصاحبه سفارت

من و همسرم امروز ۲۶ جون ساعت ۹ وقت جاب سیکر داشتیم. یک ربع قبل با پرینت وقت رفتیم داخل. من پاسپورتم رو بعد از گرفتن وقت عوض کردم و به سفارت هم ایمیلی نزده بودم. با پاسپورت قدیمی رفتم تو و در باجه پاسپورت جدید رو دادم. ساعت ۹.۳۰ همسرم رو صدا کردن و مدارک رو در ۲ دسته تحویل دادن.پرسیدن آلمانی بلدی؟ (B1).انگلیسی چطور؟ (advance).
ولی هیچ سئوالی به این زبانها ازشون نپرسیدن. بعد هم پرسیدن چرا می خواهی بری آلمان؟ کدوم شهر و چرا؟ بعد پرسید بچه دارین؟ همسرم گفت نه. گفتن همسرتون هم میان؟ گفتن اگه ویزای جاب سیکر بگیرن بله. بعد گفتن وقتشون کیه؟ همسرم گفت الان، که گفتن خب اینو باید از اول بگی. بعد منو صدا کرد و مدارکم رو گرفت به ترتیب بدون هیچ سئوالی. فقط گفت ترجمه شناسنامه داری؟ گفتم نه چون تغییرات نداشتم. گفت داشتی بهتر بود ولی لازم نیست و تا ۱۱ کارمون تموم شد.
ما لیسانس و فوق لیسانس مدیریت جهانگردی داریم از دانشگاه علامه که تو آنابین بود و رشته مون توضیحات هم داشت. ظاهرا وقتی توضیحات داره قبول می کنن. فوق لیسانس همسرم گرایشش نبود تو آنابین ولی قبول‌کرد. منم فوق لیسانس داشتم و تو رزومه هم ذکر کردم اما چون دانشنامه ام حاضر نبود لیسانس رو دادم و همین رو تو انگیزه نامه هم نوشتم. حسابمون هم یوروریی بود بانک سامان و بانک ملی ۱ روزه حساب باز کردیم و پول رو گذاشتیم و به همون ارز هم پس می دن. رزرو هتل هم برای ۱۲ روز ۱ ماه بعد از وقت سفارت گذاشتم.
پرونده ما رو با هم گذاشتن و ۱ رسید هم بهمون دادن. و تو فرم هم نوشتیم اگر ویزا بگیریم با هم میریم.
لطفا حتما مدارکتون رو با دقت در ۲ دسته مرتب کنید و کپی فرم رو امضا کنید دوباره. خیلی ها اومده بودن که مدارکشون مرتب نبود یا تایید سفارت نداشتن که باعث میشد وقت ها تاخیر بخوره.

2019-07-09 09:37

تجربه گرفتن ویزا
تجربه اعتراض به ریجکت ویزا

۹ آپریل ۲۰۱۸ ایمیل اول
۲۰ آپریل ۲۰۱۹ ایمیل دوم
۸ می ۲۰۱۹ وقت مصاحبه

۲ جون نامه ریجکتی از طریق ایمیل و به علت اینکه دانش زبان ناکافی
همون روز اعتراض زدم که من با همین دانش زبان تونستم با چندین شرکت مصاحبه تلفنی و مکاتبه داشته باشم (اینهارو روز مصاحبه به مدارکم ضمیمه کرده بودم) و من مطمئنم که میتونم کار پیدا کنم
درضمن بعد از نامه ریجکتی یک دعوت به مصاحبه و دو مصاحبه تلفنی داشتم که اینها رو هم به ایمیل سفارت فرستادم.

۲۵ جون تلفن از سفارت که با ویزای شما موافقت شده.

۹ جولای یعنی امروز ویزام رو‌ دریافت کردم.

بنده ۳۷ سال با لیسانس عمران بالای ۱۲ سال سابقه کار و دانش زبان ب۱ و متاهل هستم

و در آخر هم از همه ادمینهای عزیز و همینطور دوستانی که کمک کردن صمیمانه تشکر میکنم.

2019-07-16 11:24

تجربه اجاره خونه
تجربه ملده

سلام دوستان من امروز ملده كردم خودم رو گفتم تجربه رو بنويسم شايد بدرد بخوره

اول ازينكه ادم خودش رو بايد ملده بكنه يا نه
حقيقتا من حس كردم سودش بيشتر از ضررش هست چون ادرس دقيق داري براي سي وي ، حساب ميشه باز كرد و كد مالياتي بعدها و غيره ، اما هستن دوستاني كه ميگن مهم نيست ملده كردن .

من از قبل از اومدن به المان و شهر كلن شروع كردم ب جستجو تو همين سايت
wg-gesucht.de
اوايل ياد گرفتم سايت رو
چيزي نداشت
خيلي راحت تو اين سايت ميتوني اسم شهر رو بنويسي
ميزان مبلغ ماكزيمم كه برات امكان داره رو بنويسي و غيره
كه بر اين اساس برات سرچ ميكنه و بهت خونه هاي متفاوت رو نشون ميده
روي هركدوم كه كليك كني تمام شرايط توش هست
اينكه از چه تارخي تا چه تاريخي
متراژ
لوكيشن
تعداد قيمت و كاتسيون يا همون رهن و غيره

حالا بايد ب همشون پيام بدي
من فكر كنم بالاي صدتا پيام دادم
كه فقط هفت هشت مورد جواب من رو دادن
چندتاشون رو رفتم بازديد و قابليت ملده نداشت
پس اول از همه اگر ملده براتون مهم هست از طرف بپرسيد
ببينيد چطوره جريان
نريد تا اونجا چون گرونه رفت و امد

بعد بالاخره ديروز تونستم ي خونه پيدا كنم تو تقريبا مركز شهر كلن و با قيمت ٤٠٠ تا گرم و قبل رفتن مدل قرارداد خواستم ازش كه براي من فرستاد ولي الماني بود
من گفتم من الماني بلد نيستم و ورژن انگليسي داري بده كه اون سريع رديف كرد
اما من الماني رو هم ترجمه كردم تا ببينم داستانش چيه محض اطمينان

تو قرار داد چيز خاصي نبود و فقط اسم و ادرس و اينها
اما حتما با دقت نگاه كنيد چون اينها شايد main contract n sub contract داشته باشن
قرار دادم از هفته بعد هست اما من چون ميخواستم ملده بشم بهش گفتم قرار داد رو ديروز بزنه كه من امروز برم ببينم قابليت ملدع داره يا نه

ادم خيلي خوبي بود خدايي

هيچي امروز اول رفتم شهرداري
Stadt koln
اونجا صبح هفت و نيم رفتم اما از قرار معلوم امروز نه و نيم باز ميشد
قبل رفتن حتما تو گوگل شروع كار رو ببينيد
ولي يك نيم ساعت يك ساعت قبل اونجا باشيد

رفتم داخل و بهم يك برگه دادن كه توش شماره داشت و روبرو مانيتور كه راهنمايي ميكرد كدوم باجه بايد بري
همراه با قرارداد و پاسورت

قرارداد رو طرف خودش از اينترنت دانلود كرد و نوشت و امضا كرد
جالب اين بود كه اون اقا خودش مستاجر بود
و اسم صاحبخونه و خودش تو برگه بود و من كه خونه رو ميخواست ب من بده در حقيقت

من زمانش رو هم نوشته بودم دو ماه كه اگر جارو عوض كردم دچار مشكل نشم ولي تا سه ماه ميتونم بمونم اين اتاق اگر كار گير نياد و جاي ديگه نرم كه همچنين بعيد هم نيست

ديگه مدت زمان و اينها ي جورايي شانسي هم هست

هيچ ما رفتيم باجه
ديد پاس رو
برگه ملده رو ديد
اسكن كرد
يك امضا الكترونيك گرفت و گفت تمام و برو اداره خارجي ها در
Bürgeramt
اونجا خودت رو معرفي كن

بعد رفتم اونجا دوباره كاغذ و صف
پاسپورت نشون دادم و برگه ملده
گفت برو
يك دقيقه
ولي فكر كنم تو راه داشتم خارج ميشدم گفت اصلا نياز نبود بيايي

2019-07-18 04:48

تجربه مصاحبه سفارت

سلام دوستان عزیز ؛
امروز پنجشنبه مورخ ۹۸/۰۴/۲۷ من وقت سفارت برای مصاحبه ویزای Job Seeker داشتم.
وقت مصاحبه ام ساعت ۱۰ صبح بود ، گفتن رفتی داخل برو باجه ۹ که دیدم کلا باجه ۹ تعطیله. تقریباً حدود ساعت ۱۱ دیدم باجه ۱۰ که یه آقای بسیار اتوکشیده فامیلیمو صدا کرد. مدارکم ۱۰۰٪ کامل و در ۲ دسته اصل و کپی هرکدومو تو کاور پلاستیکی قرار داده بودم. بهم گفت اول دسته اصلی رو بده. شروع کرد دونه دونه چک کردن و ورق زدن، واقعاً میشد از چهره اش رضایت بابت منظم بودن مدارک رو دید. فرم درخواست ویزا رو تو کامپیوتر تکمیل کرده بودم و بعد از پرینت هر دو سری رو امضا کردم.
مدرک تحصیلی ام کارشناسی ناپیوسته الکترونیک بود که پرینت آنابین شامل: ۱- دانشگاهم. ۲- رشته و مقطع تحصیلی ام رو (پرینت کارشناسی پیوسته مهندسی برق الکترونیک) گرفته بودم. اینارم دید و خیلی راحت تایید کرد. (لازم به ذکره که من تایید زبم هنوز نیومده بود ولی اصلاً نگفتم زب رو فرستادم با اینکه قبض پرداخت و پاسخ شروع پروسه زبمو داشتم.)
بعد رفت سراغ مدارک محل اقامت که خوشبختانه من یه دعوتنامه غیر رسمی به همراه مدارک شناسایی که دیروز فیزیکش به دستم رسیده بود، از یکی از دوستان خانوادگی داشتم که ایشون در شهر مونیخ آلمان ساکن هستند و تکنسین آی تی در یک شرکت هستند. به نظرم خیلی تاثیر روانی مثبتی روی آفیسر گذاشت و حتی ازم پرسید فکر می کنی میتونه ایشون کمکت کنه تو پروسه کاریابی ؟ من هم گفتم قطعاً همینطوره چون گروه شغلی ایشون به رشته و تخصص بنده نزدیکه.
بعد پرسید زبان انگلیسی یا آلمانی ؟ منم گفتم انگلیسیم تا حد زیادی اکیه (Certificate upper intermediate داشتم) تقریباً معادل B2 آلمانیه.
گفت آلمانی چطور؟ گفتم تازه شروع کردم. دیگه خدارو شکر سوالی به انگلیسی یا آلمانی ازم نپرسید.
گواهی اشتغال به کارم هم که بیش از هفت سال بود چک کرد. تقریباً همه چیز توش اشاره شده بود مثل مدت فعالیت، مبلغ قرارداد سالیانه، سمت و حتی شرح وظایف.
رزومه و انگیزه نامه هم کامل بود، چیزی نگفت. البته انگیزه نامه ام تقریباً ۳ صفحه بود.
بعد مدرک تمکن مالی ام رو چک کرد دید بالای ۶,۰۰۰ یورو تمکن سپرده ارزی دارم.
سوال بعدیش هم گفت ازدواج کردی ؟ گفتم بله.. گفت خانومت بعداً قصد داره بیاد اگه کار پیدا کردی ؟ گفتم بله.
و در آخر پرسید درخواست کار فرستادی برای جایی ؟ منم گفتم بیشتر از ۷-۸ مورد سایت های معروف کاریابی کمک گرفتم و اطلاعات خوبی بدست آوردم. با توجه به رشته و تخصصم بیشتر شهر های غربی و تا حدودی جنوب آلمان فرصت شغلی بیشتری برام محیاست ولی اگه بخواید می تونم براتون بعدا درخواست های کاریابی جدیدرو بیارم.
آخرشم انگشت نگاری هر دو دست انجام شدو گفت بسیار خب، نتیجه ویزاتون از طریق ایمیل ارسال میشه. اگر مدارک بیشتری لازم بود، بهتون زنگ میزنیم.
در کل به نظر مصاحبه کوتاه و کم دردسری بود، حدوداً ۱۰-۱۵ دقیقه طول کشید. من که راضی بودم . نمیدونم نتیجه چه خواهد شد.

2019-07-21 07:06

تجربه مصاحبه سفارت

ثبت نام: 26.5.2018
ایمیل دوم: 19.6.2019
مصاحبه: 21.7.2019
رشته تحصیلی: کامپیوتر شبکه
سن: ۳۹ سال
اول اینو بگم که من تایید ایمیل دومم رو ۳ روز بعد از فرصت یک هفته‌ای کانفرم کردم ولی برای اطمینان یک ایمیل برای سفارت زدم و قضیه رو توضیح دادم. جواب ایمیل رو ندادن ولی امروز اسمم تو لیست بود و دیگه چیزی نپرسیدم.
سر ساعتی که تو ایمیل نوشته شده بود جلوی درب سفارت بودم نیازی به زودتر رفتن نیست. پاسپورتم رو گرفتن و تو لیست چک کردن و بعد از تفتیش بدنی فرستادن داخل. یه باجه معرفی میکنن که بری اونجا ولی اسم منو یه باجه دیگه صدا زد.
مدارک دسته اول رو خواستند و چک کردند. طبق فایل راهنما تمام مدارکم مرتب بود فقط گواهی کار یکی از شرکتهایی که کار کرده بودم نبود، پرسیدن چرا نیست گفتم بدقولی کردن نرسید به امروز، ولی اگر لازم باشه میارم براتون، پرسید سابقه بیمه اونجا رو داری گفتم دارم ولی الان پیشم نیست. دیگه چیزی نگفت
دسته دوم مدارک رو هم چک کردند و اکی بود
سوالات
چرا این شهر رو انتخاب کردی؟ دلایلم رو گفتم
زبان آلمانی بلدی؟ نه، در حال یادگیری هستم
انگلیسی چطور؟ بله ، چه سطحی؟ خوب و روان صحبت میکنم. مدرک زبان داری؟ نه
چقدر پول تو حسابت داری؟ حدود ۱۰۰ میلیون تومن، (همون مبلغی که تو نامه تمکن بود رو گفتم)
خانواده ات قصد پیوست دارن؟ بله
اسم مدرک تحصیلیم با پرینتی که از آنابین گرفتم یکی نبود، نقص مدرک زدن و ۴ ماه فرصت دادن برای رسوندن تاییدیه زاب
نکته: اصل ترجمه دانشنامه رو دیگه بهتون نمیدن، برای زاب یه ترجمه جدید با مهر دادگستری باید بگیرید.
تمام سوالات فارسی پرسیده شد منم فارسی جواب دادم
انگشت نگاری انجام شد و گفتند تاییدیه زاب رو با پرینت پرداخت تو صندوق سفارت بندازم بعد فرستادم برم صندوق برای پرداخت

پرداخت ۷۵ یورو انجام شد، البته اوناییکه پول خرد داشتند کارشون زودتر انجام شد و پایان

2019-07-25 05:06

تجربه ویزای بلوکارت

تاریخ مصاحبه: ۲۴ فوریه
تاریخ تایید ویزا: ۱۴جولای، ۱۷۶ روز بعد از مصاحبه
تاریخ دریافت ویزا: ۲۲ جولای
سن : ۳۹ سال
مدرک تحصیلی : کارشناسی ارشد شیمی تجزیه
سابقه کاری: ۱۵ سال
زبان: انگلیسی خوب بدون مدرک آلمانی A1

درود حضور تمامی دوستان و ادمین های گرامی، تجربه من شاید به درد خیلی از دوستان بخوره به خاطر همین سعی میکنم به تفصیل بنویسم:

۱. من واسه قرارداد اپلای نکردم بلکه در نمایشگاه کنار یک سمینار علمی در مالزی با رئیس هیات مدیره شرکت ملاقات داشتم که منجر به قرارداد شد. بنابراین اگر دوستان بتونن در سمینارها یا نمایشگاههای کشور ثالث شرکت کنن خیلی کمک میکنه.
۲. من بعد از دریافت قرارداد هیچی از این نوع ویزا نمیدونستم حتی اینکه چطور وقت سفارت بگیرم و با چند تا شرکت مهاجرتی تماس گرفتم و با وجود قرارداد از ۳۰۰۰ تا ۸۰۰۰ یورو اعلام کردن و بعدا به لطف یکی از دوستان با این گروه آشنا شدم و با کمک ادمین های محترم تونستم به این مرحله برسم.
۳. من و کارفرما هر دو با سفارت مکاتبه کردیم و بعد از دریافت اجازه کار توسط کارفرما سفارت به من وقت اضطراری دادن، بنابراین دوستانی که قرارداد میگیرن نگران وقت سفارت نباشن.
۴. من هر دو مدرک لیسانس و فوق لیسانسم را تایید کردم و روز مصاحبه دادم چون رشته فوقم در انابین نبود و در روز مصاحبه نقص مدرک نخوردم اما جهت اطمینان روز بعد از مصاحبه مدارکم را به زاب فرستادم و به محض دریافت ایمیل زاب کارفرما برای من پرداخت را انجام داد و دو هفته بعد ایمیل زاب را دریافت کردم که بدون درخواست سفارت برای آنها ایمیل کردم.
مصاحبه من به زبان فارسی بود و فقط از من دلیل نیاز نداشتن آلمانی را پرسیدند.
۵. من به دلیل رشته تحصیلی و تحقیقاتی که کرده بودم چک امنیتی خوردم وحدود ۱۵ روز بعد از مصاحبه با من تماس گرفتن و گفتن باید برم یک سری فرم پر کنم و همین موضوع باعث شد ویزای من خیلی دیر بیاد، البته تو سایت سفارت اعلام شده ۴ تا ۶ ماه بعد از مصاحبه.
۶. من متاسفانه اطلاع نداشتم نیاز به انگیزه نامه ندارم و نوشته بودم و در مدارک بود و روز مصاحبه هم به من برگردانده نشد و بعدها یک سری مدارک دیگر بر اساس آنچه نوشته بودم از من خواستن، بنابراین واسه انگیزه نامه خیلی وقت بگذارید، اونا خط به خطش را میخونن و بر اساس اون تصمیم میگیرن.

به امید موفقیت همگی و دیدن روزی که هیچ کس دلش نخواد ایران را ترک کنه.
از ادمین های عزیز که بی دریغ و بدون چشم داشت وقت میگذارن بی نهایت سپاس گزارم همینطور از دو تا آقا امیر ها که فامیل شریفشون رو نمیدونم و آقا سعید و فهیمه خانم و مهدیه خانم 🙏🙏🙏

2019-07-27 08:46

تجربه مصاحبه سفارت
تجربه گرفتن ویزا

ايميل اول: ١٦ مي ٢٠١٨
ايميل دوم: ١٧ جون ٢٠١٩
وقت مصاحبه: ٨ جولاي ٢٠١٩
ايميل سوم(تاييد درخواست): ٢٠ جولاي ٢٠١٩

رشته تحصيلي: كارشناسي مهندسي كامپيوتر – نرم افزار از دانشگاه پيام نور تهران
شغل فعلي: مدير آي تي و برنامه نويس وب(پايتون/جنگو)
شغل درخواستي: برنامه نويس وب(پايتون/جنگو)
سن: ٣٨ سال ، خانم ، مجرد
سابقه كار كاملا مرتبط با رشته: ١٧ سال
(یکسال تجربه سابقه كار فروش خارجي)

تعداد مكاتبات كاري: ٤ عدد
(يكي از مكاتبات قرار ملاقات حضوري براي بستن قرارداد ثابت دارد)
شهر مقصد: برلين

زبان آلماني: B1 ( بدون مدرك ولي درج پرينت تاريخ امتحان)
زبان انگليسي: C1 بدون مدرك
پرينت H+ آنابين رشته تحصيلي و دانشگاه

– پروسه مصاحبه خيلي سريع و راحت انجام شد، سوالي به انگليسي و يا آلماني پرسيده نشد.
تنها سوال: چرا برلين و گفتم چون آفر دارم و براي درخواست من اونجا بيشتر كار مرتبط هست.
– مدارك كامل و مرتب بود.
– رزومه ام كاملا منطبق بر اصول رزومه نويسي اروپايي بود و نمونه اش در سايت مهاجرت گروه هست.
– رزومه و انگيزه نامه بايد به زباني كه مسلط هستيم نوشته بشه، مال من انگليسي بود و كاملا از زبان خودم و با استفاده از توصيه هاي دوستان در اين گروه

🍀تشكر ويژه از ادمين هاي محترم و اعضاي كمك رسان اين گروه ، خصوصا آقا امير سان، مهديه جان و شاديه جان ….
بدون اين گروه اين كار فكر ميكنم به اين سادگي برام شدني نبود💚
براي همه آرزوي موفقيت ميكنم 🙏💪

2019-07-28 09:33

تجربه ویزا موفق
تجربه قرارداد کاری
تجربه مصاحبه کاری

بخش اول

من 33 سال سن دارم و رشته لیسانسم مهندسی مکانیک حرارت و سیالات از دانشگاه گیلان بوده. لازمه این نکته رو هم بگم که دسته بندی مهندسی مکانیک در آلمان متفاوت از ایران هست و میشه گفت چیزی با اسم مهندسی مکانیک سیالات در این کشور وجود نداره و به جاش از عبارت سیستمهای انرژی استفاده میشه.

بعد از فارغ التحصیلی چند سال در صنعت از جمله پالایشگاه تهران و یک کارخونه در رشت به عنوان مهندس راه اندازی و مدیرفنی کار کردم. بعد از چند سال کار تصمیم گرفتم که درسمو در آلمان ادامه بدم و بدین منظور از رشته تبدیل و مدیریت انرژی از یکی از هخشوله های آلمان پذیرش گرفتم. هخشوله در واقع دانشگاه علمی کاربردی در آلمان هست و ترجمه انگلیسیش میشه:

University of Applied Sciences

و البته برخلاف تصور ایرانیها برای خود آلمانیها کاملا معتبر هست. در ادامه متوجه میشید چرا.

رشته تحصیلی بنده به زبان انگلیسی تدریس میشد و البته با رشته تبدیل انرژی در ایران فرق داشت و تمرکز روی مسائل کاربردی (نه عملی) بود، مثلا سیستم‌های خورشیدی، نیروگاهی، سرمایشی، قدرت، بادی، هیدرو، باتری… در پایان تونستم این مقطع تحصیلی رو با معدل خیلی خوب 1,3 به پایان برسونم. در حین تحصیل هم 6 ماه اینترنشیپ در موسسه فرانهوفر که بزرگترین موسسه تحقیقاتی اروپاست رو پشت سر گذاشتم. همینطور 15 ماه در زمینه مدلسازی باتریهای لیتیومی در تیم باتری یکی از استادام که از نظر علمی خیلی برجسته بود کار کردم. 6 ماه از این 15 ماه صرف انجام و نوشتن پایان نامم شد البته که با حقوق هم همراه بود. می تونم بگم که در پنج ترم تحصیل هم از نظر اکادمیک و هم از نظر کاری، تجربه خوبی جمع کسب بودم.

از اونجایی که من زبان انگلیسیم خیلی خوب بود و آیلتس 8.5 داشتم، با این زبان هیچی مشکلی نداشتم ولی وقتی به آلمان اومدم سطح زبان آلمانیم A2 بود و البته نمی تونستم زیاد حرف بزنم. در حین سه سال هم زیاد آلمانی یاد نگرفتم چون همه جا با انگلیسی مشکل رفع میشد و کلیه درسها به آلمانی بود. ولی در نهایت در خود دانشگاه کورس ب2 رو پاس کردم، اونم فقط با 7 8 جلسه کلاس رفتن. ولی خب طبیعتا توی سه سال خیلی پیشرفت کرده بودم و زبانم قوی شده بود. تمام مصاحبه هایی که رفتم هم به جز یکی به آلمانی بود. در واقع بازار کار رشته های مربوط به مهندیی مکانیک و انرژی اکثرا به آلمانی نیاز داره در نتیجه بهتره که زبانتون رو حداقل در حد ب2 خوب بالا ببرید. در غیراینصورت نمیشه شانس زیادی براتون متصور شد. خوشبختانه من در مصاحبه هام تونستم خوب عمل کنم و از نظر زبانی به مشکل خاصی برنخوردم. معمولا هم آخرش پرسیدم ازشون که نظرشون در باب زبان من چی بوده که گفتن در حد خوبی بوده و مشکلی در ارتباط وجود نداشته. و البته براشون جالب بود که با توجه به اینکه تحصیلم به انگلیسی بوده، بعد از 3 سال به این خوبی آلمانی حرف می زنم.

خب در باب سابقه تحصیلیم، کاریم و زبانیم بهتون گفتم. بریم سراغ اصل مطلب، جستجوی کار.

کسانی که در آلمان فارغ التحصیل میشن 18 ماه وقت دارند دنبال کار بگردند. در صورت پیدا کردن کار مرتبط و بسته به میزان حقوق و نظر اداره کار، می تونن بعدش اقامت کاری یا بلوکارت بگیرن.

البته جدای بحث زمان و میزان آشنایی با کشور آلمان و نداشتن مشکلات اداری، مراحل جستجوی کار برای همه افراد یکیه، چه از ایران بیان چه در آلمان فارغ التحصیل شده باشند.

من بعد از فارغ التحصیلی دو ماه استراحت کردم! شاید به نظرتون مسخره باشه ولی خب بهش نیاز داشتم. به نظرم مهمه که وقتی یک کاری رو شروع می کنید با آمادگی ذهنی کامل واردش بشین. در نتیجه ممکنه به نظر شما من دو ماه رو هدر داده باشم ولی از دید خودم این دو ماه استراحت یک نوع سرمایه گذاری منطقی برای ماههای بعدش بود.

کار بعدی ای که کردم این بود که از شهر دوران دانشجوییم که در جنوب آلمان بود اومدم به بخوم که یک شهر مرکزی تر هست و میشه ازش به نقاط مختلف آلمان راحتتر دسترسی داشت.

دیگه اینکه تمرکزم رو گذاشتم روی همه شهرهای آلمان. یعنی برعکس خیلیا که فکر می کنن اگه جایی رو به عنوان محل اقامت اولیه انتخاب میکنن، پس باید همونجا هم کار پیدا کنن، من کل آلمان رو هدف خودم قرار دادم نه فقط بخوم و شهرهای اطرافش رو!

در مرحله بعد شروع کردم به جستجوی شغل در سایتهای کاریابی ای که باهاشون آشنا دارین. قبل از اپلای کردن پیش نیازهاشون رو خوندم تا ببینم چه کار باید بکنم. در واقع من فکر می کنم هدفگذاری درست اولین گام برای یافتن شغل هست. انتخاب محل زندگی، داشتن اطلاعات کامل از زمینه کاری و نیازهاش و در نهایت منسجم و دقیق عمل کردن با تلاش روزانه برای رفع اون نیازها گامهای اساسی در فرآیند یافتن شغل هستند.

2019-07-28 09:37

تجربه قرارداد کاری

بخش دوم

بعد از اینکه کمی سایتهای کاریابی رو خوندم، شروع نکردم پشت هم اپلای کردن! رفتم دنبال تهیه کردن پیش نیازها. چند هفته وقت گذاشتم که رزومه تهیه کنم برای خودم، هم به آلمانی و هم به انگلیسی. برای این کار به تمام جوانبش دقت کردم، حتی اشتباهات تایپی! سعی کردم رزومم هم کامل باشه هم بیست صفحه نشه و البته فرمت خوبی داشته باشه و در نگاه اول خواننده رو جذب کنه. توی این مسیر از توصیه های امیر عزیز و صالح عزیز هم به کرات استفاده کردم. البته مثل بعضیا با سوالهای بیخود کچلشون نکردم. قبل از هر چیز صدها نمونه رزومه رو نگاه کردم و نکاتی که در سایتها برای نوشتن رزومه ذکر شده رو خوندم و نکته برداری کردم. بعد سعی کردم رزومه رو مطابق اون استاندارها بنویسم. در نهایت رزومه رو با دوستان عزیز و همینطور دوستان آلمانیم چک کردم و ازشون نظر خواستم. بعد از اینکه این افراد لطف کردن و نظراتشون رو که گاها خیلی ریز و تخصصی بود بهم گفتن، من هم سعی کردم این نکات رو با دقت تمام اجرا کنم. برخلاف خیلیا که از بیست تا چیزی که بهشون میگن فقط یکی رو انجام میدن، اونم به میل خودشون! بعد از اعمال تغییرات، باز هم نظر دوستان رو پرسیدم تا اینکه رزومه تکمیل شد. البته در پایان اولین مصاحبه ها هم از افراد مصاحبه کننده می پرسیدم که نظرشون در باب رزومه من چی بوده و اگه نکته ای می گفتن اعمال می کردم. دقیقا عین همین کارها، یعنی مطالعه و نمونه خوندن و تصحیح رو برای نوشتن کاورلتر (انگیزه نامه) هم انجام دادم و گاها روی یک جمله چند ساعت وقت گذاشتم و البته از صالح عزیز مشورت گرفتم که ایشون هم با نهایت حوصله جوابمو داد و من هم سعی کردم با دقت ناامیدش نکنم. در نهایت دو تا رزومه خوب و چند قالب کاورلتر بسته به هدفم نوشتم که بعدش مجبور نشم هر کاورلتر رو از صفر شروع کنم.

هدفم رو هم روی پیدا کردن کار یا دکترا گذاشتم. توی اون دو ماه استراحتم. داشتم به این فکر می کردم که هدفم چی باید باشه. برعکس خیلیا که تا میشنون میشه برای جستجوی کار در آلمان میشه اقدام کرد لباس می پوشن میگن بریم آلمان، من دو ماه وقت گذاشتم تا ببینم چی می خوام و چی نمی خوام. چون ندونستن هدف در این مسیر فقط یک نتیجه داره، شکست!

خلاصه بعد از تعیین هدف و اماده کردن مدارک لازم مثل رزومه و کاورلتر، شروع کردم به جستجوی شغل، اپلای کردن و البته زبان خوندن. برای شغل هم فقط به سایتهای کاریابی اکتفا نکردم. اگه دوستانم شرکتی رو میشناختن هم ازشون استفاده می کردم و گاها با گوگل کردن شرکتهای مرتبط رو پیدا می کردم و مستقیم برای شرکت اپلیکیشن می فرستادم، با اینکه حتی آگهی شغلی توی هیچ سایتی نذاشته بودن. هر روز هم چند ساعت آلمانی خوندم تا برای مصاحبه های احتمالی آماده شم. در کنارش به صورت خیلی گزینشی اپلای کردم. یعنی اینطور نبود که هر جا شغلی مرتبط با رشتمو دیدم براش اپلای کنم. اولا اینکه چون دامنه رشته من خیلی گسترده بود، مجبور بودم فقط روی چند شاخش تمرکز کنم. بعد نیازمندیهای رشته و توصیفش رو دقیق می خوندم. تنها زمانی شروع به کار می کردم که مطمئن میشدم اون رشته با شخصیت و شرایط من جوره. بعدش در صورت نیاز رزوممو کمی برای تناسب با اون رشته تغییر میدادم. مثلا ممکن بود یه کلمه مورد استفاده برای یه عنوان شغلی رو تغییر بدم یا کاورلتر رو متناسب باهاش تنظیم کنم یا حتی اگه نیازه از نو بنویسیم. خلاصه اینکه تهداد اپلای هام در نهایت به 30 هم نرسید. و تقریبا برای یک سومش دعوت به مصاحبه شدم. خب طبیعتا بعضی از مصاحبه ها بهتر بودن و بعضیها بدتر ولی من سعی می کردم از هر مصاحبه یاد بگیرم و توی مصاحبه بعدی بهتر عمل کنم. نحوه لباس پوشیدن، نحوه جواب دادن و خود جواب، ارتباط به مصاحبه کنندگان، تسلط به رزومه و آمادگی برای سوالات احتمالی و خیلی موارد ریز دیگه چیزهایی بودند که هر دفعه روشون کار کردم تا بهتر بشن.

سوالات مربوط به زاب

2019-07-28 09:38

تجربه قرارداد کاری

بخش سوم

بعد از ده مصاحبه و فقط بعد از 2 ماه، من موفق شدم یک قرارداد کاری برای دکترا از یک موسسه معتبر و یک قرارداد کاری برای مهندس تست باتری از یک شرکت خیلی جالب دریافت کنم. برای دکترا حدود دو ساعت مصاحبه به آلمانی داشتم که علاوه بر سوال و جواب ازم خواستن که پایان ناممو براشون ارائه کنم. بعد از چهار پنج روز هم بهم زنگ زدن گفتن منو پذیرفتن. اینم بگم این تنها مصاحبه دکترام بود. برای کار هم اول ایمیل زدم بهشون و گفتم به کار در این شرکت علاقمند هستم. در جواب اونها بهم ایمیل زدند و پنج سوال پرسیدند و خواستند که با همون ایمیل بهشون جواب بدم. اینکه اهدافم چیه و چرا این شرکت رو انتخاب کردم و امثالهم. چند روز بعد از اینکه جواب دادم گفتند می خوان باهام مصاحبه تلفنی داشته باشن و توی مصاحبه تلفنی سوالاتی جنرال در باب رزومم و جوابهام به اون پنج سوال پرسیدن، به آلمانی البته. بعدش گفتند دو هفته بعد خبر میدن. ولی هفته بعدش زنگ زدن و به مصاحبه حضوری دعوتم کردن. اونجا هم یه سری سوال پرسیدن و محیط کار رو بهم نشون دادن. بعد ازم خواستند که نظرمو با ایمیل بهشون بگم. منم نظرم رو خیلی کامل و مثبت گفتم بهشون و اونها گفتند که با من اوکی هستند و می خوان که برم به مرحله بعد که مرحله نهایی بوده. تو این مرحله من از 8 صبح تا 4.30 بعد از ظهر توی این شرکت بودم. هر یک ساعت رو با یک نفر گذروندم و اونها در باب کارشون بهم گفتند و از من سوال می پرسیدن و من هم جواب میدادم. حتی توی یک جلسه هم شرکت کردم تا با روند کاریشون آشنا بشم. در پایان روز هم بهم فیدبک دادن که همه مثبت بود. در باب زبان هم گفتند که خوبه، هرچند بعضا سوء تفاهمهایی میشه ولی مشکلی نیست و به مرور زمان درست میشه. البته این رو هم بگم که من هم در طی همه مصاحبه های بالا سعی کردم صادق باشن و خودمو مشتاق به یادگیری نشون بدم. برای اینکار مثلا سعی می کردم سوالات خوبی بپرسم یا به دقت گوش میدادم که چی میگن و نشون میدادم که متوجه حرفاشون هستم و بهش اهمیت میدم. روز بعد از این مصاحبه هم بهشون یه ایمیل زدم و علاقمندیم رو با ذکر دلیل دوباره ذکر کردم و البته این بار مشروح تر و با دلایل واضح تر. اونها هم روز بعدش بهم اوکی دادن و گفتن که برم برای نوشتن قرارداد.

حالا من باید تصمیم بگیرم که موقعیت کاری رو بپذیرم یا دکترا رو. حقوق کار بیشتر از دکتراست و 42000 یورو در ساله و شرکتش هم خیلی خوب و راحته واقعا. از اون طرف دکترا هم از یه موسسه خیلی معتبره و می تونه پر از تجربه های خوب و چیزهای جدید برای یادگیری باشه. از اونجایی که از دید من پول همه چیز نیست، تصمیم اول من در این مقطع از زندیگم با دکتراست. البته هر کسی نگرش خودش رو داره ولی از اونجایی که جامعه ما همه چیز رو در پول میبینه شاید بد نباشه که بگم آلمانیها زیاد شبیه ما نیستند و اینجا پول همونقدری اهمیت داره که چیزهای ضروری دیگه برای زندگی اهمیت دارند. من با توجه به اینکه حقوق دکترا برای یک زندگی معمولی کافی هست، و اهداف مهمتری از پولدار شدن تو زندگی دارم فکر می کنم این برام گزینه بهتریه.

این تجربه من بود از 2.5 ماه جستجوی کار در آلمان به عنوان یک فارغ التحصیل این کشور. بخشی از تجربیاتم مسلما به درد کسانی که از ایران میان هم می خوره.

2019-07-28 09:38

تجربه قرارداد کاری

بخش چهارم

در این مرحله می خوام نظرمو در باب پروسه کاریابی بگم.

به کرات میبینم که خیلیا تا وقتی یکی میاد میگه من ریجکت شدم یا کار پیدا کردم شروع می کنن ازش سوال ریز پرسیدن. مثلا رشته شما چی بود، سطح زبان شما چی بود، کدوم شهر بودین…

دوست من، این اطلاعات به شما کمکی نمی کنه. پروسه کاریابی برای هر کسی منحصر به فرد هست. شما باید استراتژی خودتو داشته باشی. دونستن سطح زبان یکی دیگه برای شما فرقی ایجاد نمی کنه. شما باید زبانت خوب باشه. حتی اگه یکی با A1 کار پیدا کنه، دلیل نمیشه که شما هم بتونی پیدا کنی. اگه یکی با فلان رشته کار پیدا نکرده دلیل نمیشه با اون رشته نمیشه کار پیدا کرد…

درسته که خوندن تجارب موفق یا ناموفق دیگران خیلی مفیده، ولی این نوع اطلاعات لزوما کمکی به شما نمی کنه چون اطلاعات پراکنده هستند. مثلا یکی بود که اینجوری بود و کار پیدا کرد یا یکی بود اونجوری بود ولی کار پیدا نکرد… هیچکدوم اینها باعث نمیشه که من بدونم چه مسیری رو باید طی کنم. شما باید مسیر خودتو پیدا کنی و پیدا کردن این مسیر نیازمند زمان، دقت، مطالعه زیاد است و هزینه هست.

برای پیدا کردن کار چند رکن اساسی وجود داره. قبل از هر چیز باید هدفتون رو تعیین کنین. یعنی اینکه اصلا واقعا می خواین برین آلمان کار کنین؟ یا یه چی شنیدین دنبالش راه افتادین؟ اگه واقعا هدفتون پیدا کردن کار در آلمانه، باید به ارکان رسیدن به این هدف دقت کنید.

یکی از این ارکان قطعا زبان هست که برای اکثر رشته ها آلمانیه. پس اگر رشتتون مثلا مکانیکه دونستن زبان آلمانی و حتی تخصصی آلمانی بسیار ضروریه و شانستون رو بالا می بره.

رکن بعدی سرمایه گذاری روی رزومه و انگیزه نامه هست. خیلی وقتها هست که شما ممکنه توانایی خوبی داشته باشید یا سطح زبانتون هم خوب باشه ولی چون نحوه نوشتن رزومه یا انگیزه نامه رو بلد نیستین، یا مثلا پروفایل لینکدینتون خوب طراحی نشده نمی تونین نظر کسی رو جلب کنین. به شخصه فکر می کنم زمان زیادی باید صرف این موضوع بشه که با اصول رزومه و انگیزه نامه نویسی آشنا بشین.

و در مرحله سوم داشتن تخصص مورد نیاز هست که اطلاع از این هم مگر با خوندن دقیق آگهی های شغلی به دست نمیاد. لازمه که حتی قبل از اینکه وقت بگیرید، شروع کنید به خوندن آگهی های شغلی مربوط به رشته مد نظرتون تا ببینین چه تخصصهایی توی آلمان مورد نیاز هست و به سمت یادگیری مهمترین هاشون یا اونهایی که فکر می کنن بهتون کمک می کنن گام بردارین.

خود فرآیند جستجو برای شغل خیلی پیچیده و زمانبر هست. اینکه شما از چه منابعی استفاده کنید و اصولا اون منابع رو چطور بخونید خیلی مهمه. علاوه بر این رشته ای مثل مکانیک رشته ای نیست که شغلهای مرتبط باهاش صرفا با اسم مکانیک ظاهر بشن. خیلی از عناوین شغلی در آلمان هستند که اصلا توی ایران تعریف نشدن ولی مهندسی مکانیک هم زیرشاخشون قرار می گیره. پس باید دامنه سرچتون رو در درجه اول هدفمند و دقیق و در درجه دوم گسترده کنید تا شانستون رو بالا ببرید.

هر وقت تونستین این مراحل رو خوب انجام بدید می تونید امیدوار باشید. در غیراینصورت، جز اینکه خیلی،خوش شانس باشید، فقط پولتون و وقتتون رو هدر دادید.

2019-07-28 10:55

تجربه قرارداد کاری

بخش پنجم

در پایان توصیه و جمع بندی

1. مطالب سایت، کانال و گروه رو به دقت بخونید. کسی که حوصله نداره چند ساعت مطالعه کنه کار هم نمی تونه پیدا کنه. خیالتون جمع

2. چیزهایی که می خونین رو دقیق بخونین و دقیق هم بهش عمل کنین. کسی که نمی تونه دو تا نکته رو به دقت بخونه، کار هم نمی تونه پیدا کنه. باز هم خیالتون جمع

3. فقط زمانی سوال بپرسید که مطمئن هستید جایی جوابشو پیدا نکردین. در پرسیدن سوال هم دقت به خرج بدین. هر سوالی ارزش پرسیدن نداره و جوابش لزوما بهتون کمکی نمی کنه.

4. هدف منطقی داشته باشید و بدونید دنبال چی هستین. اینکه من می خوام هر جور شده از ایران برم هدف مناسبی برای کاریابی در آلمان نیست!

5. برای رسیدن به هدفتون برنامه ریزی کنید. مثلا اگه آلمانیتون ضعیفه قویش کنین. زبان خود به خود قوی نمیشه. کسی که دو روز مونده به مصاحبش نمی دونه چه مدارکی نیاز داره، نمی تونه توی آلمان شغل پیدا کنه

6. روی رزومه و کاورلتر کار کنید. اینترنتم که هست، پره از منابع رایگان و مفید. البته اگه فقط برای استفاده از تلگرام به کار نره! از عکس خوب برای رزومتون و پروفایل لینکدین تون استفاده کنید. جدای توضیح کامل سوابق کاری، تحصیلی و توانایی‌ها تون، به علایق و تفریحاتتون هم اشاره کنین. کتاب، ورزش، و حتی علوم انسانی چیزهایی هستند که می تونن در بقیه نسبت به شما دید مثبتی ایجاد کنند. البته ممکنه در این باب سوال هم بپرسن، پس الکی چیزی ننویسین.

7. هدفمند سرچ و اپلای کنید نه فله ای. فله ای اپلای کردن معمولا نتیجه ای جز سوزوندن موقعیتها نداره. به هر موقعیت خوب فکر کنید و با داشته هاتون مقایسش کنید. اگه فکر می کنین بهتون میخوره براش اپلای کنید و اگه نمی خوره ولش کنین. مهم هم نیست چقدر جذابه.

8. وقتی تصمیم به اپلای برای یک شغل گرفتید، روش وقت بذارین، رزومه و کاورلترتون رو متناسب باهاش تغییر بدید. در باب اون کار و اون شرکت به دقت بخونید و تنها وقتی اپلای کنید که همه این مراحل رو دقیق رعایت کرده باشید.

9. قبل از مصاحبه خوب استراحت کنید تا آمادگی ذهنی داشته باشید. حتما دوش بگیرین تا سرحال شین. لباساتون و خودتون مرتب باشه. لباستون رو بسته به نوع شرکت انتخاب کنید. معمولا لباس نیمه رسمی خیلی جاها جواب میده ولی برای بعضی از شرکتها نیازه که کاملا رسمی باشید. سوالات رایج رو بخونید و به جوابشون فکر کنین. مثلا اینکه هدفتون برای 5 سال بعد چیه. رزومتون رو مرور کنین تا در حین مصاحبه گیر نکنین. شما باید به رزومتون تسلط داشته باشین. در حین مصاحبه به دقت به طرف گوش بدین و به شخص مصاحبه کننده این حس رو بدین که حواستون کاملا بهش هست. لبخند داشته باشید و تماس چشمی رو همیشه برقرار کنید. شما با اون فرد حرف می زنید نه در و دیوار. اگه توی مصاحبه چیزی خوب پیش نرفت، مثلا چیزی رو فراموش کردید و یا وقتی چیزی رو نمی. دونید، دچار استرس نشین. آرامش خودتون رو کنترل کنید و بخواین که سوال رو تکرار کنن. اگرم چیزی به ذهنتون نمی رسه می تونید همینو بگین. بعضی وقتا همین توانایی شما در مدیریت شرایط سخت چیزی هست که اونها انتظار دارند. به سوالات جواب متفرقه ندین. جواباتون خیلی بلند نباشه. مختصر و مفید و مرتبط با سوال. منطق رو در جوابهاتون فراموش نکنین. مثلا وقتی دلایلتون برای یک تصمیم رو میگین، دارین همزمان قدرت استدلال و تصمیم گیریتون رو به طرف نشون میدین. تو مصاحبه خودتون رو کنجکاو و مشتاق نشون بدین و سوالات خوب بپرسید. آخر مصاحبه بگین بهتون فیدبک بدن و به فیدبکها توجه کنین. همون میزانی که تخصص شما مهمه، شخصیت شما و توان درکتون از سوالات و قابلیت دادن جواب متناسب هم مهمه. اگرم گفتن سوالی دارید، سوال مسخره نپرسید. در همون حد فیدبک و اینکه کی جواب میدن خوب هست.

البته خیلیها اصلا این تجارب رو نمی خونن یا اگر می خونن بهش عمل نمی کنن. ولی خب این خودش دلیلیه بر این که چرا اکثر کسانی که به عنوان جاب سیکر میرن آلمان دست خالی بر می گردن.

با آرزوی موفقیت برای بقیه، امیدوارم که این مطالب براتون مفید باشه

2019-07-28 04:20

تجربه مصاحبه سفارت

ايميل اول: 2 جون ٢٠١٨
ايميل دوم: 19 جون ٢٠١٩
وقت مصاحبه: 28 جولاي ٢٠١٩

رشته تحصيلي: كارشناسي مهندسی مکانیک – ماشین ابزار دانشگاه شهید رجایی لویزان
شغل فعلي: مدیر مهندسی یک شرکت قطعه سازی
سن: ٣٨ سال ، مرد ، متاهل با یک فرزند
سابقه كار كاملا مرتبط با رشته: 21 سال
تعداد مكاتبات كاري: 8 عدد
زبان آلماني: B1 ( البته برای تایلهای schreiben, Horen, Lesen)
زبان انگليسي: خوب بدون مدرك

– وقت سفارت من برای روز یکشنبه بود که دوشنبه هفته قبلش برای تاییدیه مدارک رفتم سفارت و اول کسایی که نقص مدرک داشتن رفتن تو بعد به ترتیب برای کسایی که فردا وقت مصاحبه داشتن و بعد روزهای بعد و آخرش هم نوبت به مارسید که هفته بعد یکشنبه وقت مصاحبه داشتیم. – روز مصاحبه من نیم ساعت قبل جلو سفارت بودم و پرینت وقت رو نشون دادم و رفتم داخل البته من چون پاسپورتم رو بعد از ثبت نام در سایت سفارت عوض کرده بودم هردو پاس جدید و قدیم رو با خودم بردم و مشکلی هم نبود. وقت من ساعت 10 صبح بود اما از اونجایی که نفرات قبلی ما دو تا زوج بودن که هرکدوم از زوج ها به دلیل عدم آماده بودن مدارکشون حدود یک ساعت و نیم وقت آفیسر رو گرفتن و باعث شد که نوبت من که ساعت 10 بود به ساعت 13 موکول بشه (دوستان خواهشاً مدارک رو از قبل آماده و مرتب کنن که اونجا مجبور نشن هم وقت بقیه رو بگیرن هم خودشون دچار استرس بشن و هم هزینه بیشتری پرداخت کنن). آفیسر من یک خانم جوان و مهربان بودن که با حوصله و دقت مدارک همه رو چک میکردن . خوشبختانه مدارک من مرتب و کامل بود و همه چی به سرعت انجام شد اما متاسفانه برای من کسری مدرک ZAB زد و به من یک مهلت چهارماه داد که مدرک رو تهیه کنم و براشون ارسال کنم (توضیح اینکه امروز از همه به جز یک نفر تاییدیه ZAB خواستن) پروسه مصاحبه خيلي سريع و راحت انجام شد، هم به انگليسي و هم به آلماني سوال پرسید . (سوال انگلیسی این بود که پلن خودت رو توضیح بده و سوال آلمانی این بود که چرا آلمان؟)

🍀تشكر ويژه از ادمين هاي محترم و اعضاي كمك رسان اين گروه
براي همه آرزوي موفقيت ميكنم 🙏💪

2019-07-31 05:56

تجربه مصاحبه سفارت
تجربه گرفتن ویزا

ايميل اول: ٢٢ مي ٢٠١٨
ايميل دوم: ١٩ جون ٢٠١٩
وقت مصاحبه: ١٧ جولاي ٢٠١٩
ايميل سوم(تاييد درخواست): ٣١ جولاي ٢٠١٩

از همه ي دوستاني كه لطف ميكنن وقت ميذارن و كمك ميكنن ممنونم، بدون مطالب اين گروه حتما كارم خيلي سخت تر بود. انقدر مطالب گروه و سايت كامله كه چيزي به ذهنم نميرسه اضافه كنم فقط پيشنهاد ميكنم وقت بذاريد و كامل سایت رو بخونيد.

رشته تحصيلي: مهندسي نرم افزار با ۷ سال سابقه مرتبط که از دو شرکتی که کار کردم نامه گرفتم.
رشته و دانشگاهم تو آنابين بود.
انگيزه نامه رو با راهنماي گروه و نمونه هاي اينترنتي نوشتم و يه معلم آيلتس برام ويرايش كردن.
انگليسي در حد پيشرفته بدون مدرك.
آلماني اصلا بلد نيستم.

روز مصاحبه مداركم مرتب بود و فقط فارسي ازم پرسيد كدوم شهر؟ چقدر تمكن مالي داري؟ كار و رشتت چيه و اينكه از كجا انگليسي بلدي؟ كه گفتم كلاس رفتم و شركت قبليم بين المللي بود.

شهر رو اشتوتگارت انتخاب كردم چون تخصصم ++C هست و خواستم شهر صنعتی انتخاب کنم.

به انگیزه نامم مکاتباتم که شامل دو مصاحبه بود ضمیمه کردم و یه ریجکت که گفته بود چون آلمان نیستی نمیتونیم قبول کنیم. تو انگیزه نامم به این موارد اشاره کردم و اضافه کردم بعد از ورود به اشتوتگارت برنامم چیه.

بازم از همه ی مدیر های گروه و دوستانی که کمک میکنن ممنونم و براتون آرزوی موفقیت میکنم.

2019-07-31 07:30

تجربه مصاحبه سفارت

ايميل اول ۶ جون ٢٠١٨
ايميل دوم ۲۰ جون ٢٠١٩
روز مصاحبه ۳۱ جولاي ٢٠١٩

ساعت مصاحبه من ۹ بود. نیم ساعت زودتر رسیدم و رفتم داخل، یه جورایی هرکی جلوی در بود و برگه داشت و در باز میشد میرفت داخل. مثلا وقتی من رفتم هنوز ساعت ۸ ای ها نتونسته بودن بیان داخل!
داخل تقريبا شلوغ بود و بیشتر افراد برای جاب سيكر بودند.
از دوتا باجه ٩ و ١٠ واسه جاب سيكر فقط باجه ۱۰ فعال بود.
افراد رو بر اساس ساعت صدا میزدن. ۵ نفر برای ساعت ۹ بودیم که خوشبختانه من رو نفر اول صدا زد.
نیم ساعت آفیسر برای استراحت رفت. حدود ساعت ۱۰ نوبت من شد و در طی این مدت مصاحبه های بقیه رو میدیدم، افرادی که منتظر بودن میگفتن حتی اگر آنابین داشته باشی بازم میگه باید زاب بیاری و تا جایی که من دیدم هم همینطور بود و یک نفر از آفیسر پرسید دلیلش رو و جوابش این بود که اگر توی آنابین جلوی رشتتون A4 زده باشه یعنی ارزشیابی کامل نیست و بازم باید بفرستید زاب( با این حال آنابین من رو قبول کرد).
مصاحبه من هم مثل بقیه افراد قبل از من به فارسی انجام شد. مدارکم کامل بود چند تا سوال در مورد رشته و شغل و شهر انتخابیم و سطح زبان پرسید. برای آنابین اول گفت که اسم رشتت درست نیست اما از روی ترجمه مدرکم بهش گفتم که درسته. اسم دانشگاهم رو تکرار کرد و ظاهرا میشناخت و دیگه برای آنابین گیر نداد.
در مورد نحوه ی کاریابی پرسید که گفتم پروفایلم رو تو linkedin , xing کامل کردم و چند جا اپلای کردم و هنوز جوابی نگرفتم، گفت میتونی پرینت صفحه پروفایلت و مکاتباتت رو برای ما بیاری؟ کی میتونی بیاری؟ گفتم میتونم اما جواب خاصی نگرفتم و فقط ایمیل اتومات شرکت ها برام اومده. گفت همون ها رو برامون پرینت بگیر و تا قبل ۱۲ بیار . انگشت نگاری انجام شد و قبض صندوق صادر شد. ساعت ۱۰:۳۰ اومدم بیرون و تا ۱۲ پرینت ها رو آماده کردم و براش بردم و داخل پروندم گذاشت.

سطح زبان آلماني B1 بدون مدرك
زبان انگليسي خوب بدون مدرك
سابقه كار مرتبط ۳ سال ( بیزینس آنالیز)
ریاضی محض با تاييديه آنابین
تمكن مالي۷۰۰۰ دلار + ۱۵۰۰ یورو

با آرزوي موفقيت براي همه دوستان
و تشكر ويژه از ادمين هاي محترم🙏

2019-08-02 09:06

تجربه تایید مدارک

تاریخ ایمیل اول: 10/06/2018
تاریخ ایمیل دوم: 01/07/2019
تاریخ مصاحبه: 06/08/2019
تاریخ مراجعه برای تایید سفارت: پنجشنبه 01/08/2019

چند تا نکته به صورت خلاصه:
زمان شروع شروع تحویل گیری: ۷:۳۰
زمان پایان کار تحویل گیری مدارک: ۱۰
ترتیب تحویل گیری: نقص مدرکی ها، نزدیکترین روز و ساعت مصاحبه به روز جاری.
تا ساعت ۱۰ صبح بسته به تعداد افراد، مدارک مصاحبه شونده های روزهای بعد تحویل گرفته میشه.
در روز مراجعه ( پنجشنبه) من بعد از آمار گیری از تعداد افراد منتظر جلوی درب سفارت، مدارک مصاحبه شونده ها تا روز چهارشنبه تحویل شد و به مصاحبه شونده های پنجشنبه گفته شد که دوشنبه برای تأیید مدارک تشریف ببرند.
نقص مدرکی ها هر لحظه که تا قبل از ساعت ۱۰ میومدند بدون نوبت می‌رفتند برای تحویل مدرک.
تنها مدارکی که از من تحویل گرفتند: پرینت ایمیل دوم حاوی تاریخ مصاحبه، اصل شناسنامه، اصل ترجمه رسمی شناسنامه، اصل دانشنامه تحصیلی، اصل ترجمه رسمی دانشنامه. جالبه که حتی از من پاسپورت رو هم نخواستند.
بعد از تحویل مدارک و پرداخت هزینه اون، از شما خواسته میشه بین ساعت ۲:۳۰ تا ۳ بعدازظهر همان روز برای دریافت مدارک تایید شده تشریف ببرید.
تحویل دهی مدارک بر حسب وقت مصاحبه نیست و با اینکه کلا در نیم ساعت انجام میشه، اما با هرج و مرج همراهه. چون من این رو از قبل میدونستم، به پیشنهاد من یک لیست از افراد بر حسب زمانی که برای دریافت مدارک جلوی درب سفارت حاضر می‌شدند تهیه شد و برای دریافت مدارک طبق اون لیست عمل شده که همه افراد اونجا هم همکاری کردند و جلوی ازدحام و شلوغی گرفته شد.

امیدوارم تجربه من مفید بوده باشه.

2019-08-03 06:24

تجربه گواهینامه

امروز گواهینامه المانیم رو گرفتم. واقعا عجیب بود برام
همین امروز آزمون عملی رو قبول شدم و همین امروز گواهینامه رو بهم دادند
از آلمانی ها بعید بود 😅
حدود شش ماه پیش ثبت نام کردم و این وسطا شهرم رو عوض کردم
برای اینکه پروسه گواهینامه کنسل نشه تو شهر جدید به عنوان اپارتمان دوم ملده کردم و پروسه گواهینامه رو تو شهر قبلیم (فرانکفورت) پیش بردم
آزمون تئوری آزمایشی درون اموزشگاه رو دوبار با کتاب انگلیسی قوانین کشور انگلیس خوندم ولی خوب نبود و هر دو بار رد شدم. نهایتا اپ پیشنهادی اموزشگاه رو خریدم و رفتم ازمون تئوری توف، چون کل سوال ها رو نخونده بودم دفعه اول توف هم رد شدم 😬😅
دفعه دوم کامل خوندم و توصیه میکنم کامل بخونید واقعا بعضی قوانین با ایران فرق اساسی دارند. دفعه دوم قبول شدم.
آزمون عملی هم در مرتبه اول که امروز بود قبول شدم.
فقط یه نکته سه جلسه با فارشوله عملی تمرین کردم
یک جلسه تعیین سطح بود. یک جلسه تمرین و یک جلسه دقیقا قبل ازمون برای گرم کردن ولی فارشوله از من امضای جلسات بیشتر رو گرفت. به نظرم یک لزومه تمرین قبل ازمون

بعد ازمون و قبولی یه برگه کارشناس توف داد که با اون رفتم Fuhrerscheinstelle
و گواهینامه ام رو گرفتم
گواهینامه ام از تاریخ ثبت نامم صادر شده بود به مدت ۱۵ سال و امروز گرفتم که حدود شش ماه ازش گذشته است.

راستی اصل گواهینامه ایرانیم رو هم گرفتند و گفته دوستان تو این زمینه درست بود. پرسیدم، افیسر گفت شما طبق قانون بیش از یک نوع گواهینامه B نمیتونید داشته باشید.

گواهینامه ایرانیم رو تو ایران ترجمه و تایید دادگستری و خارجه کردم. اینجا تایید کنسول. دادم به Fuhrerschein به همراه کمک های اولیه و تست چشم و عکس که ثبت نامم در شش ماه پیش انجام شد.

برای همه دوستانی که در بین راه پروسه گواهینامه هستند آرزوی موفقیت میکنم.

2019-08-10 10:23

تجربه Xing
سلام به همه دوستان
راستش من تو این مدت تقریبا یک ماهی که اینجا هستم یه چیزهایی راجب پروفایل ها و وب سایت های مجازی متوجه شدم که گفتم ب اطلاعتون برسونم..

حقیقتا من تا به امروز هر پیامی که منجر به ادامه ارتباط در قالب صحبت تلفنی و یا بعدش مصاحبه حضوری برام پیش اومده از طریق پروفایل xing بود.
حتی وقتی رفتم پیش یکی از دوستان آلمانی برای مشورت، اولین چیزی که ازم خواست همین پروفایل بود.
به نظر من تو آلمان این xing خیلی پر طرفدار تر از linkedin، indeed، glassdoor , و بقیه هست.
حداقل اگر برترین نباشه، یکی از مواردی هست که بسیار تاثیر گذار هست..
باز اگر بخوام ارومتر به این قضیه نگاه کنم ، میتونم بگم حداقل برای من بسیار تاثیر گذار بوده تا به حال.
به نظر من افرادی که تو ایران هستن و یا اینجا تازگی اومدن سریعا به این پروفایل خودشون یک سر و سامونی بدن.
مرحله بعدی چی هست ..
اینه که شما وقتی راجع به شخصی یا عنوانی سرچ میکنید، ازونجایی که این وبسایت مثل سایر وب سایت ها منبع درامد هست، پس یه افراد محدودی رو میاره تو لیست اولیه و بعد اون دیگه نوشته برای افرادی که پول پرداخت کرده اند یا عضو پریمیوم هستند قابل رویت هست ..
خوب دو راه داره ، یکی اینکه شما اشتراک بخری که خیلی کار رو راحت میکنه ، یکی دیگه اینکه از قبل از سفر به المان اروم اروم افراد رو به کانتکت هات اضافه کنی ..
خوب حالا چه افرادی را باید اضافه کنیم ..
باز اگه نظر من رو بخواهید .. فقط و فقط برید سراغ head recruitment ها
و HR یا همون human resource ها
خوب شما وقتی یک بار این کلمات رو سرچ کنی، وب سایت برات فیلتر میکنه و یک سری افراد رو میاره …
اما این افراد در تمامی گرایش ها هستن و در تمامی شهر ها
اما اگر مثلا اسم شهرتون رو جلوی این کلمات اضافه کنید خوب دقیق تر میشه فیلترش
یا اگر زمینه شغلیتون رو اضافه کنید خوب افراد مرتبط با اون موضوع رو میاره.

پس شما با بازی کلمات به افراد متفاوتی میرسید.
اما اینجا یک نکته هم داره
اینه که اگر شما بیشتر از صدتا درخواست بدید به شما مجوز بیشتر نمیده تا اینکهه اونها درخواست شمارو اکسپت کنن ..
پس تو ارسال درخواست برای افراد دقت کنید .. نرید مثلا اگر شغلتون نفت و گاز هست سریع هرچی مهندس نفت و گاز هست رو اد کنید .. زوم کنید رو منابع انسانی و استخدام …
حالا اگر بیشتر از صدتا درخواست دادید و خیلی ها جوابی ندادن و اکسپت نکردن میتونید برید تو ادرس زیر و لغو درخواست کنید ..
contacts ==> requests ==> sent
اما باز اینجا حواستون باشه که اگر تعداد زیادی رو یک دفعه لغو درخواست کنید اینجا شمارو بن میکنه و میگه هی درخواست دادی و هی لغو کردی و هفت روز باید منتظر بمونی .
خوب من همه مراحل بالارو طی کردم. گفتن اینکه ادم بن شده و اینها بده ولی خیلی خوبه که دوستانی که ایران هستن و هنوز نیومدن اروم اروم زنجیره افراد مرتبط با استخدام خودشون تو این دست از وب سایت هارو زیاد کنن .. مطمئنا در بازه زمانی طولانی مدت و ارسال درخواست محدود شما بن نخواهید شد و راحت به محض ورورد با دنیایی کانتکت روبرو هستید که وقتی ادرس خودتون رو عوض میکنید طرف اگر نیاز داشته باشه به شخصی مرتبط با شغل شما خوب حتما در لیست اون شخص شما ظاهر میشید …
همین کار رو هم اروم اروم با لینکدین انجام بدید ..
همچنین، خیلی از آگهی هایی که توی لینکدین و استپ استون میبینین زیرش اسم فرد پاسخگو رو نوشته که معمولا همون مسئول HR شرکت مربوطه اس.. از این طریق میشه راحت بیاید تو xing طرف رو پیدا کنید کانکت بشید

درست و غلط امیدوارم بدردتون بخوره … به امید پیشرفت.

2019-08-15 06:37

تجربه گرفتن ویزا

تاریخ ایمیل اول: 10/06/2018
تاریخ ایمیل دوم: 01/07/2019
تاریخ مصاحبه: 06/08/2019
تاریخ صدور ویزا: 29/08/2019
سلام خدمت همه دوستان و اساتید محترم. امیدوارم تجربه و نکاتی که با شما به اشتراک میگذارم، مفید باشه.

سن چهل سال.
سابقه کاری ۱۸ سال.
رشته کامپیوتر/هوش مصنوعی.
تمکن مالی ۹۶ میلیون تومان.
درخواست برای شهر افنباخ.
مدارک ارسالی به سفارت: آنابین رشته و دانشگاه. بدون مدرک زاب. ارایه نامه مکاتبه با بیش از ۲۰ شرکت. ۵ دعوت به مصاحبه اسکایپی و ۳ دعوت به مصاحبه حضوری در آلمان. قبل از آشنایی با این گروه به دنبال ویزای بلوکارت از طریق دفاتر مهاجرتی بودم و حاضر شده بودم ۳۰ تا ۵۰ میلیون تومن به وکلا برای انجام این پروسه پول بدم. اما از طریق یکی از دوستان دوران بچگی ام که الان آلمان هست، با این گروه آشنا شدم و تونستم با استفاده از مطالب این گروه و تجربیات خوب دوستان، کارهامو پیش ببرم. هیچ کدوم از کارهایی که برای گرفتن ویزا انجام دادم، بدون برنامه نبود. تنها بی برنامگی و در ضمن بزرگترین مشکل برای من این بود که زمانی که من وقت مصاحبه سفارت گرفتم، وقتهای سفارت ۲۴ الی ۲۶ ماه زمان می برد. من هم پلن کردم که تا ۲۴ ماه به آخر B2 حتی اوایل C1 برسم و امتحان گوته ام رو هم بدم. اما متاسفانه این ۲۴ ماه به ۱۳ ماه تقلیل پیدا کرد و تنها اشتباهی که کردم این بود که وقت سفارت رو بلافاصله بعد از مطلع شدن از کاهش زمان، کنسل نکردم تا دوباره وقت بگیرم. این باعث شد که دانش زبانم به اون حدی که خودم برنامه‌ریزی کرده بودم نرسید. الان همه چیز اوکی هست اما به خاطر زبانم که سطح B1 هست از پس مصاحبه ها به خصوص مصاحبه های تخصصی برنمیام و بعد از یادگیری آلمانی، مکالمه انگلیسی هم برام غیر ممکن شده. بزرگترین پیشنهاد به همراهانم تو این گروه اینه؛ زبان زبان زبان. ضمناً به زیر سطح B2 اصلا فکر نکنید. این نظر و تجربه شخصی منه. در هر صورت از تک تک کسانی که در این گروه به من کوچکترین چیزی یاد دادند، ممنونم.

برای همه آرزوی موفقیت دارم و از دوستان می‌خوام برای منم دعا کنن که بتونم حداقل از پس یکی از مصاحبه ها بر بیام.

2019-08-15 07:12

تجربه تایید مدارک

ساعت7:10 جلوی درب شماره دو حاضر شدم.

نوشتن اسم و ترتیب دادن قبل از باز شدن درب شماره دو هیچ تاثیری در روند تایید مدارک نداره. و ب ترتیب نقصی مدارک، اولین تاریخ های مصاحبه رو میپذیرند.
چون دوشنبه تعطیل بود دوستانی که برای دوشنبه بایستی مدرکشون رو تایید میکردن هم مجبور شدن امروز یعنی پنج شنبه برای تایید مراجعه کنند.
ازدحام زیاد بود.
مامور کنترل در آخر اعلام کرد که فقط نقص مدرکیها و بعد به ترتیب دو تاریخ مصاحبه بعدی، فقط تایید میشن و بقیه نیاز نیست بمونن.
و جالب بود برام که افرادی رو دیدم که اصلا اطلاع نداشتن چه مدارکی رو باید به مامور تایید مدارک تحویل بدن.
در آخر هم همه اون دوستانی که آخرین زمان برای تاییدشون بود داخل رفتن. خیلی استرس زا نیست. کمی معطلی داره که اونم بابت حضور بی مورد خیلی از افرادی هست که اصلا نمیدونن کِی باید در محل حضور داشته باشند. مثلا یه موردی که امروز دیدم این بود، کسی که تاریخش سه هفته فاصله داشت هم بین جمعیت بود!!

مطلب مهمی که لازم میدونم بگم اینه که خواهشا یه لطفی به خودتون بکنید و مطالب و اطلاعات لازم جهت مهاجرت نکته به نکته بخونید. واقعا بدون آگاهی هم وقت خودتون رو میگیرید و هم دیگران و همچنین باعث عصبانیت مامورین این موضوع میشید.

به امید اتفاقات خوش

2019-08-15 03:58

تجربه مصاحبه کاری

سلام دوستان، یک نکته خوب امروز یاد گرفتم که دوست دارم به شما هم بگم که به دردتون می‌خوره.
پنج ماه پیش من با یک شرکت مصاحبه اسکایپی کرده بودم ولی ریجکت شده بودم. نامه ریجکتم رو همون مدیری که باهاش مصاحبه کرده بودم فرستاد. من بهش جواب دادم که «من تصمیم شما رو درک می‌کنم و بهش احترام میذارم. من از این به بعد بخش مشاغل و استخدام شرکت شما رو دنبال می‌کنم. اما اگر شغل مناسب من داشتید خیلی خوشحال میشم که بهم خبر بدید. امیدوارم یک روزی به عنوان همکار شما رو از نزدیک ببینم.»
یک هفته پیش همون شرکت دوباره آگهی متناسب برا من داشت که من اپلای کردم. چند روز پیش زنگ زدند و امروز ساعت پنج بهم وقت مصاحبه اسکایپ دادند. همون مدیری باهام مصاحبه کرد که دفعه پیش باهام مصاحبه کرده بود. من تصمیم گرفته بودم بهش چیزی نگم که من قبلن هم باهاش مصاحبه کردم. اما خیلی عجیب بود! تا رفتیم تو مصاحبه گفت سلام فرزاد چطوری. بهش گفتم من می‌خواستم نگم که من همونم. گفت من کاملن تو رو یادمه، شما دفعه قبل خیلی تاثیر خوبی روی من گذاشتید، آدم صادقی بودید و بخصوص که به نامه ریجکتی‌ات خیلی خوب جواب دادی، خیلی‌ها جواب نمیدن. گفتم همین که شما رو قبلن می‌شناسم کلی از استرسم کم می کنه، بهش هم گفتم که من دومین باره تو زندگیم دارم انگلیسی حرف می‌زنم، هر دوبارش هم با شما بوده، اگر می‌بینید من خوب خودم رو پرزنت نمی‌کنم به خاطر همینه. کلی تعریف کرد گفت اتفاقا انگلیسیت خیلی خوب شده. پرسید از دفعه قبل تا الان چه تغییری تو زندگیت داشتی گفتم مدرک زبان آلمانی گرفتم همین. بعد کلی سوال پرسید و خیلی خیلی خیلی مصاحبه خوبی بود.
حالا من می‌خوام چند تا توصیه کنم طبق چند تا تجربه‌ای که داشتم:
اول: به هیچ عنوان از شرکت سابق و کشورمون بد نگیم.
دوم: وقتی آخر کار ازمون می‌پرسه سوالی از من داری حتمن یک چیزی بپرسیم. من بهش گفتم چقدر طول می‌کشه پروسه نتیجه‌ی مصاحبه و این که آیا امکان داره دلیل ریجکت شدنم رو تو مصاحبه بگید که خودم رو در اون زمینه تقویت کنم؟ چون اگر دلیل ریجکتم فقط آلمان نبودنم باشه بهم کمک می‌کنه در ویزای جاب سیکر. که گفت نوشتن دلیل عدم استخدام در آلمان غیرقانونیه اما با منابع انسانی‌مون صحبت می‌کنم اگر انتخاب نشدی یک نامه بده که به دردت بخوره. اگرم قبول شی که خوب دعوتنامه میدیم بهت.
سوم: کاملن صادق باشیم. هر چیزی رو در هر حدی که بلدیم بگیم اگر بلد نیستیم بگیم بلد نیستم.
چهارم: فکر نکنیم که شرکت‌ها یادشون نمی‌مونه که ما کی هستیم. اتفاقا همین شرکته خیلی هم بزرگه اما من رو کامل یادش بود.
پنجم: خط به خط رزومه‌مون رو مسلط باشیم، عین جزوه امتحانی از رو همون سوال می‌پرسن.
ششم: حتمن به نامه‌های ریجکت بعد از مصاحبه یا همون ایمیل اول جواب بدید. چون یک آدم نشسته اونور و شما می‌تونید نظرش رو جلب کنید.

حالا از من یک سری سوالا پرسید که اگر نیاز بود اینجا بنویسم، شاید به درد کسی خورد.

2019-08-18 11:02

تجربه اعتراض به ریجکت ویزا
تجربه گرفتن ویزا بعد از ریجکت

من و همسرم باهم برای ویزای جاب سیکر توی ژانویه ۲۰۱۸ اقدام کرده بودیم. اوایل فوریه ۲۰۱۹ مصاحبه داشتیم. همسرم سه روز زودتر از من مصاحبه اش بود. مصاحبه جفتمون به خوبی انجام شد. ما انگیزه نامه رو خودمون اول به فارسی نوشتیم و بعد تقریبا با همون مضامین به آلمانی برگردوندیم. من یه دوست آلمانی داشتم، ازش خواستم تا انگیزه نامه ما رو چک کنه ببینه از نظر گرامری درست نوشتیم یا نه. اون تغییری اساسی در انگیزه نامه ما انجام نداد.
انگیزه نامه من و همسرم از نظر چهارچوب دقیقا عین همدیگه بود. فقط چون رشته های ما متفاوت بود، و رزومه ما فرق داشت، طبیعتا محتوی اون هم تغییر میکرد. همسرم رزومه خیلی قوی داشت. شرکت قدری کار میکرد و… از همه لحاظ مطمئن بودیم که به هفته نکشیده، بهش ویزا میدن.
اما در عین ناباوری، بعد از ۲۵ روز به من زنگ زدن که ویزات حاضره و بیا بگیر و بعد از ۳ ماه نامه ریجکتی رو برام همسرم ایمیل کردند.
خیلی ناراحت و شوکه شدیم و ادامه دادیم به هدفمون.
همسرم ۲ ماه بعد از دریافت نامه ریجکتی، با خیلی شرکتها مکاتبه کرد و پروفایل زینگ و لینکدین اش رو آپدیت کرد که هم از آلمان و هم از کشورای دیگه براش مسیج میذاشتن واسه مصاحبه تلفنی. فکر میکنم یکی یا دو هم مصاحبه حضوری گرفته بود.
از طرفی هم من آلمان بودم و با یه شرکتی به مصاحبه دوم هم رسیده بودم و ایمیل زده بودن بهم که منتظر گرفتن اطلاعات از اوسلندا و اداره کار هستیم (باتوجه به تجربه ای که داشتم، بهتره که در مورد نوع ویزاتون با شرکتها حرفی نزنید و وقتی به مرحله قرارداد رسیدید، باهاشون در میون بذارید. چون نمیدونم چرا اینا از ما با این نوع ویزا میترسن😄)
همسرم مکاتبات من رو هم ضمیمه نامه اعتراضیش کرد و به طور کامل حدود ۲ صفحه شد که نوشت برنامه ما دوتایی بود و این همه برنامه های ما رو بهم ریخت. با این حال ما به تلاشمون ادامه دادیم و…

و امروز بعد از کمتر از یک ماه به همسرم زنگ زدن که با درخواستت موافقت شده و ویزاتو بیا بگیر.

همسرم ۲۲ جولای اعتراض زد و امروز ۱۸ آگوست زنگ زدن.

علت ربجکتی: اینکه شما انگیزه کافی رو ثابت نکردید و هیچ مکاتبه ای نداشتید تا ما رو مطمئن کنید که با بازار کار آلمان آشنایی دارید.
(درحالی که منم نداشتم ولی شانسه دیگه…😉)

نحوه رفع این تردیدها:
همونطوری که در متن هم اشاره کردم، همسرم شروع کرد به مکاتبه با شرکت ها و اپلای کردن برای اون آگهی هایی که بهش میخورد. از اونجایی که قرار نبود که با دو تا سه تا اپلای سریع کار رو بگیریم، یه فایل اکسل درست کردیم و اسم شرکت، اینکه از کجا آگهی رو دیدیم، پروفایلش چی بود، آوفگابه ها چی بودن، ایمیلی که زده بودن واسه اپلای یا اینکه آنلاین بود، شماره تلفن اون شرکت و… هر چیزی که داخل اون آگهی بود رو یادداشت میکردیم توی فایل اکسل. یه پروفایل توی زینگ و یه پروفایل توی لینکدین از خیلی وقت پیش درست کرده بودیم. وقتی پروفایلشم آپدیت کرد. خیلی شرکتها مسیج میدادن و برای تنظیم ترمین مصاحبه تلفنی. البته بعضیاشون هم شرکتهای کاریابی بودن.
همسرم ایمیل مکاتبات که زمان تعیین کردن، مسیج هایی که توی لینکدین و زینگ میدادن و خودشون پیشقدم میشدن، و اون فایل اکسل + مکاتبات من با شرکتها که تا نزدیکی گرفتن قرارداد پیش رفته بودم رو پرینت گرفت و ضمیمه نامخ اعتراضیش کرد.
در مورد یادگیری زبان آلمانی حین کار هم نوشت که آقاجون حتما انگیزه داشتم که پاشدم زبان سخت آلمانی رو بخونم دیگهههه و امتحان آ۱، آ۲ و ب۱ گوته رو دادم و مدارکشو گرفتم. (اینا رو قبلا توی روز مصاحبه تحویل داده بود و هیچ چیزی رو دوباره نفرستاد.)
توضیحم داد که وقت پیوست هم گرفته و با این اوصاف بالاخره با ویزای پیوست وارد آلمان میشه😜
آخر نامه هم نوشت با این توانایی ها و مهارت هایی که دارم مطمئن هستم که میتونم کار پیدا کنم و اینکه میتونم زودتر کنار همسرم باشم.

امیدوارم همه دوستان در مسیرشون موفق باشن🙏🏻🙏🏻

لطفا خصوصی پیام ندید و سوالی داشتید توی گروه بپرسید. تا جایی که بتونم حتما راهنمایی میکنم.

2019-08-22 05:26

تجربه مصاحبه سفارت

روز ۲۰ جولای نوبت مصاحبه داشتم
مدارکم طبق راهنمای سایت خود سفارت چیدمان داشت.
سال قبل کلاس المانی رفته بودم که از اموزشگاهم نامه گرفتم- ۵ سال سابقه مدیر بازرگانی خارجی داشتم که از شرکتم نامه گواهی شغلی به زبان انگلیسی داشتم.
رزرو هتل ۱۰روز و تمکن مالی ارزی داشتم- مدرک لیسانس کشاورزی غیر مرتبط با تخصصم داشتم
که روز مصاحبه ازم پرسید زاب نداری؟گفتم چون تخصص کاری و رشتم یکی نیستن تهیه نکردم،
ازم پرسید که فکر میکنی بتونی تو ۶ ماه کار پیدا کنی ؟ که من جواب دادم حتی زمان کمتر از این هم میتونم.
حتی یادمه ازم پرسید رشتت رو به المانی بگو که بخاطر استرسی داشتم انگلیسی المانی قاطی گفتم.
در اخر قبض بهم داد که پرداخت کنم.
بعد از ۷ هفته صبح ساعت ۹ بهم تلفن زدن که تابحال ایمیلی برای دعوت به کار داشتی گفتم بله که بهم ۱۰ روز فرصت دادن تا پرینت اونها رو توی صندوق سفارت بندازم – من حدود ۲۰ تا ایمیل به همراه کپی رسید قبضم رو فرستادم
بعد از ۹ روز ایمیل موافقت به ویزا برام ارسال شده. که برای ۲۰ روز اینده ازم خواستن با مدارک بیمه برای گرفتن ویزا برم.
ممنون از راهنمایی مفید اعضا محترم این گروه و ارزوی موفقیت برای شما دوستان محترم.

2019-08-22 05:53

تجربه زاب برای بلوکارت

این نوع از درخواست صرفا با ارسال قرارداد کاری میسر می‌باشد.

اعلام نقص مدرک در روز مصاحبه: ۳۰ جولای
ارسال مدارک به زاب: ۸ آگوست
دریافت مدارک توسط زاب: ۱۲ آگوست
دریافت اطلاعات پرداخت: ۱۳ آگوست
پرداخت حق‌الزحمه: ۱۵ آگوست
دریافت تأییدیه پرداخت: ۱۶ آگوست
دریافت نسخه PDF زاب: ۲۱ آگوست

لازم به ذکر هست که من آدرس آلمان را برای پست مدارکم نوشته بودم و زمان ارسال رسید پرداخت، درخواست دریافت نسخه PDF را هم داده بودم. از آقای امیر تشکر می‌کنم بابت راهنمایی که در این زمینه کردند.

کارفرمام هم پس از پرداخت حق‌الزحمه با سازمان زاب تماس گرفتند و جهت تسریع در فرآیند از آنها درخواست کمک کردند.

2019-08-23 04:19

تجربه موفق بعد از تجربه ناموفق

اول این که تشکر می کنم از تمامی گردانندگان گروه و کانال که محبت بی دریغ دارن نسبت به سایرین.

من همونی ام که چند ماه پیش تجربه ام رو در ۴ پیام نوشته بودم. نوشته ای که ۶ ماه زمان و ۶ هزار یورو هزینه برده بود. کسی که برگشتم ولی دلسرد نشدم و از تجربیاتی که تو اون چند ماه بدست آوردم استفاده کردم برای ادامه راه، خیلی قوی و با انگیزه. خوشحالم که اون متن برا خیلی ها تاثیرگذار بود و تشکر می کنم از همه پیام های مثبت و دوستانه ای که بعد از اون پیام از دوستان دریافت کردم.

الان هم در یه روز زیبا و آفتابی اومدم تا تجربه جدیدم رو بنویسم.

××××× پس از بازگشت از آلمان

روزای بازگشت به ایران روزای خوبین، یه آدم دیگه ای شدی و برگشتی. اصلا اون آدم سابق نیستی. بعضی چیزا که قبلا عادی بود برات الان دیگه به نظرت عادی نمیاد و بعضی جیزا که قبلا عجیب بودن، عادی می شن برات. خیلی هم می تونی منشا خیر بشی برای اطرافیانت. شما از یه دنیای بهتر و یه کشور توسعه یافته برگشتی به یه کشور جهان سوم و شروع می کنی به مقایسه کردن و دیدن خیلی مشکلات که قبلش برات قابل مشاهده نبود. تو صحبت ها و شب نشینی ها با دوستان و آشناها این مسایل مطرح می شد و خوشحالم که تونستم یه مقداری تاثیر فرهنگی مثبت روشون داشته باشم.

اما، در کنار همه این زیبایی ها، روزهای سنگینی هم بود، نگاه های همراه با کلام های تمسخر آمیز بعضی دوستان و همکاران سابق. این قسمت رو خیلی واردش نمی شم اما این هم بخشی از تجربه پس از بازگشت بود. به هر حال به هدف اصلیم نرسیده بودم و دیدن این رفتارها دور از انتظار نبود. اما ان نیز گذشت.

××××× چی شد که به قرارداد رسید

بعد از آشنا شدن با اپلیکیشن Meetup در آلمان، شروع کردم به شرکت در جلسات مرتبط با تخصصم. خیلی خوب بودن. مطالب جدید، دغدغه های داغ شرکت ها و معرفی محصولات جدید، ایجاد کانکشن های جدید، که گاه همراه بود با پذیرایی های رایگان. در یکی از همین جلسات سوالات یه نفر برام جالب بود و سعی کردم بعد از جلسه در مورد پروژه اش و مسایل مربوطه بپرسم. تو همون جلسه یه سری راهکارها رو هم باهم مرور کردیم. اتفاقا در جلسات بعد هم ایشون رو دیدم و یه بار دیگه هم با هم در مورد پروژه شون صحبت کردیم. اواخر جاب سیکریم متوجه شدم به پوزیشن در مجموعه شون باز شده. بهش پیام دادم و یه جلسه یه ساعته در مورد پوزیشن جدید صحبت کردیم. به نظر میومد همه چیش با رزومه ام و برنامه های آینده ام همخوانی داره. بعدش رزومه ام رو فرستادم تا به مدیرش بده. خبری ازشون نشد تا ویزام تموم شد و برگشتم. این که چرا اون موقع ویزای جاب سیکریم رو تمدید نکردم: چون شرایطش رو نداشتم و به دلایل شخصی اصلا اون موقع نمی تونستم چنین کاری رو انجام بدم. مدتی بعد از این که رسیدم ایران یه جلسه با مدیر داشتم و تمام. اونا یه ایمیل زدن به سفارت که ما فلانی رو سریع لازم داریم برای فلان پروژه. درفت قرارداد رو هم بدون امضا فرستادن برای سفارت و گفتن که بدون ویزا و اجازه کار، ما نمی تونیم باهاش قرارداد ببندیم. البته کارفرمای من یه دانشگاه دولتی هست و بودجه پروژه هم از بودجه دولتی، شاید به همین دلیل پروسه این قدر راحت بود. وقت اضطراری گرفتم، چک امنیتی هم خوردم اما بعد از سه ماه هم ویزام اومد و هم اجازه کارم. هر چند که چون ویزا سه ماهه است، قرارداد اولم رو سه ماهه امضا کردیم و دوباره یه نامه دیگه بهم دادن که به اداره مهاجرت بدم و ویزام رو طولانی تمدید کنن تا قرارداد اصلی رو امضا کنیم.

××××× کلام آخر

کلی برنامه داشتم برای روزایی که برگردم اینجا. اما روزی که با مدیرم جلسه داشتم و تفهیم وظایف شدم، متوجه شدم که اونا هم کلی تسک داشتن برای من. امیدوارم که از پسشون بر بیام.

و در نهایت این که امروز یه فاز جدید از زندگی ام رو آغاز می کنم، زندگی ای که “منشوری است در حرکت دوار …”

2019-08-25 05:00

تجربه گرفتن ویزا

امروز ٢٥ آگوست زمان دريافت ويزاي من بود.
ساعت ٧:٣٠ از درب شماره سه رفتم داخل و رسيد پرداخت، پاسپورت و كپي بيمه مسافرتي رو به صندوق دار تحويل دادم. به اصل بيمه حتي نگاه هم نكرد تاريخ رواديد رو پرسيد كه من حدود ٥٠ روز آينده رو اعلام كردم و ايشون گفت كه ساعت يك و نيم بيام توي محوطه واز باجه شماره ١٢ ويزامو دريافت كنم.

من ساعت يك ونيم دوباره وارد شدم و توي محوطه منتظر موندم تا ويزاهارو به متقاضي ها بدن
كار من ساعت ٢:٣٠ تموم شد
فقط اينكه مبلغ تمكن ٥١١٨ يورو رو توي پاسپورت همه جاب سيكر ها ثبت كردن.
يه بنده خدايي هم كه ويزاش جاب سيكر بود براش سه ماهه ثبت كرده بودن كه خيلي عصباني و شاكي بود و بيرون نميرفت
بهش گفتن فردا بيا برات درست كنيم ولي بازم داشت رايزني ميكرد ديگه نميدونم چه اتفاقي براش افتاد
كلا به همه چيز دقت كنيد
هر كسي كه كپي بيمه نامه همراش نبود باعث عصبانيت صندوق دار ميشد.
ايميل اول ٢٠١٨/مي/٣
ايميل دوم ٢٠١٩/يوني/١٩
مصاحبه ٢٠١٩/جولاي/٢٩
ايميل تاييد ٢٠١٩/اگوست/٨
دريافت ويزا ٢٠١٩/آوست/٢٥

با آرزوي موفقيت براي همه دوستان و تشكر ويژه از تمام آدماي خوب اين گروه كه با جون و دل به من كمك كردند.

2019-08-28 01:02

تجربه موفق ویزای جستجوی کار

سن ۲۸
لیسانس مهندسی مکانیک گرایش سیالات
آیلتس ۶
گوته b2
۵ سال سابقه کار در زمینه کارشناس تاسیسات مکانیکی ساختمان و پروژه های بیمارستانی
گواهی نامه و مسلط به نرم افزارهای
office….Revit mep…autocad 2d..ms project…carrier..duct sizer and pipe sizer…
یک مقاله ISI در زمینه تاسیسات
چاپ کتاب در مورد آبگرمکنهای خورشیدی در مقالات ISI و CIVILIKA…
گواهینامه تکنسینی تاسیسات مکانیکی درجه ۱ و ۲…جوشکاری E3 و E6…پکیج و شفاز گازی..از سازمان فنی حرفه ای.
شهر انتخابی در سفارت و محل کار اشتوتگارت
عنوان و سمت شغلی در آلمان : ingenieur in klima
بعد از ۴ ماه جست و جو تونستم قرارداد ببندم. البته ایران که بودم تک و توک مصاحبه تلفنی بهم میخورد اما از قبل هم میدونستم نتیجه آنچنانی نداره. فقط جهت آشنایی با روند مصاحبه و تمرین زبان خوبه و ریختن استرس در بخش مصاحبه تلفنی.
رزومه و کاورلتر و انگیزه نامه حتما المانی باشه. بدون غلط نگارشی.
فله ای اپلای نکنین…هر آگهی که آوفگابشون بهتون میخوره اپلای کنین
نکته مهم…جابسیکر برا کسی خوبه که فقط و فقط مشکل عدم حضور در آلمان رو داره و در ایران همه ی بار رزومه ای و ارزشیشو بسته و فیدبک های شغلی خوبی از ایران دریافت میکنه و فقط میخواد وارد آلمان بشه بره سرکارش…

2019-09-03 05:08

تجربه مصاحبه تلفنی

سلام دوستان اين اولين تجربه من واسه مصاحبه با شركت هاي آلماني بود:

من سه تا اپلاي با چشم باز و در نظر گرفتن رزومه واقعيم انجام دادم.
دو روز بعد از ارسال رزومه (كه اين پوزيشن رو از لينكدين پيدا كرده بودم) به من ايميل دادن كه رزومت واسمون جذابه و توي ساعت اداري با HR شركت تماس بگير
من دوبار تماس گرفتم همكاراش گفتن كه فلاني پدر شده و فردا تماس بگير،
امروز موفق شدم با خود HR صحبت كنم
خودمو معرفي كردم بعدش اون گفت كه اجازه بده رزومتو يه بار ديگه چك كنم باهات تماس ميگيرم،
دقيقا يك ساعت بعد با من تماس گرفت

و اولين سوالش اين بود كه تو الان ايراني يا فرانكفورت(توي رزومم لوكيشنم فرانكفورت بود )كه من براش توضيح دادم شروع ويزام يه ماه ديگست و در مورد نوع ويزام هم توضيح دادم

سوال دومش: روي چه توربين هايي كار كردي
من گفتم انواع توربين بخار كه گفت مدلشون رو نام ببر
و خودم در ادامه دونوع توربين گاز ديگه رو هم گفتم.
خيلي روي توربين بخار تاكيد داشت واسه اين پوزيشن

سوال سوم: ميخواي آلمان بموني يا بعد يه مدت ميخواي برگردي ايران

سوال چهارم ميزان حقوق ساليانت كه من حداقل حقوق بلوكارت براي رشته خودم رو گفتم.

در پايان ايشون تشكر كرد و گفت از طريق ايميل باهات ارتباط برقرار ميكنيم.
كل مكالمه اول يك دقيقه
مكالمه دوم ٥ دقيقه

اولش استرس داشتم ولي تقريبا واسه بار اول خوب بود.
قبل از تماس هم من يه مقدار اطلاعات به آلماني رو كاغذ نوشته بودم و از اونا استفاده هم كردم.

مکانیک سیالات

پرداخت زاب

2019-09-06 07:09

تجربه مصاحبه سفارت

دوستان سلام . من ویزام اومد . خواستم تجربه خودم رو بهتون بگم . اول از همه از همه تشکر میکنم بابت راهنمایی های خوبتون و اینکه در این راه پاسخ سوالاتم رو دادین . راستش من پارسال وقت گرفتم ( اصلا برای رفتن جدی نبودم چون منتظر ویزای کانادام هستم ولی چون نیومد میرم آلمان) تا اینکه ۴۰ روز پیش ایمیل دومم رو دریافت کردم . کلا یادم رفته بود وقت دارم. با کمک گروه سریعا رزومه به فرمت آلمانی و انگیزه نامه درست کردم . از روزی که ایمیل دوم رو گرفتم تا صبح روز سفارت داشتم رو انگیزه نامه ام کار میکردم.

ایمیل اول جون ۲۰۱۸
ایمیل دوم جوالای ۲۰۱۹
مصاحبه آگوست ۲۰۱۹
ایمیل ویزا  ۵ سپتامبر
انگلیسی آیلتس معتبر ۷
المانی صفر
رشته کارشناسی ناپیوسته نرم افزار بدون ذکر عنوان مهندسی
پرینت آنابین بدون زب
ارشد مهندسی نرم افزار هم دارم ولی با لیسانس اقدام کردم.
چند تا مکاتبه با شرکتها که دو تا تمایل به مصاحبه تلفنی بود تو مدارکم گذاشتم.

روز تایید مدارک:
پنج شنبه قبل وقت مصاحبه رفتم ساعت ۸ رسیدم . زود برگه ام رو تحویل گرفت و کارم ۸:۱۵ تموم شد . الکی استرس نداشته باشین . موقع تحویل مدرک یادم رفت رسید رو ببرم و مدرکم رو بهم تحویل ندادن . پس یادتون باشه رسید همراهتون باشه. بهم گفتم صبح روز مصاحبه بیا مدرکت رو بگیر بعد برو مصاحبه .
روز مصاحبه:
ساعت ۱۱ وقت داشتم که فرستادم داخل باجه ۹ ولی ساعت ۱.۵ نوبتم شد . خیلی خوب جواب سوالات رو به انکلیسی اماده کرده بودم ولی کل مصاحبه فارسی انجام شد. مدارکم کاملا مرتب بود و با روی خوش و لبخند به آفیسر مصاحبم شروع شد . مدارک رو گرفت گفت برای چه کاری اپلای کردی توصیح دادم . گفت چرا میخوای بری گفتم چون برای رشته های مینت آلمان به نیرو احتیاج داره و تخصصهای من با نیاز بازارکارشون هماهنگه . گفت از کجا میدونی گفتم سایتهای کاریابی رو گشتم گفت کدوم شهر میری گفتم دوسلدورف با اینکه مونیخ و برلین برام بهتره ولی چون خواهرم اونجاست تصمیم گرفتم برم پیشش چون بهم دعوتنامه هم داده و از طرفی میتونم برای شهرهای اطراف آلمان مثل کلن و اسن و دورتمند هم اپلای کنم. گفت شوهر و بچه چی ؟ گفتم اگه کار پیدا کنم میان . ولی اگه بتونم قبل رفتن برای دخترم شینگن بگیرم با خودم میبرم و فقط ۳ ماه از ۶ ماهم رو المان میمونم چون میدونم ۳ ماهه میتونم کار پیدا کنم و چون خواهرم اونجاست میتونه دخترم رو نگه داره . گفت شما ممکنه زب لازم داشته باشی عنوان رشته ات منطبق نیست با آنابین من سربع گفتم من مدرک ارشد مهندسی نرم دارم که دانشگاهم هم اچ پلاسه اگه نقص مدرک بزنین براتون میارم و اضافه کردم تو آنابین برای رشته نرم افزار یه بخش ناپیوسته داشت که توضیح میداد برای نرم افزار میتونن ۲ ساله به صورت ناپیوسته لیسانس بگیرن من اون رو هم تو مدارکم گذاشتم. گفت از نظر من مشکلی نیست و ولی شاید کنسول برات نقص زب بزنه بعد بهت زنگ میزنیم . گفتم برای رشته من با همین ریزنمرات تو دانشگاهای دیگه عنوان  مهندسی رو ذکر کردن ولی من چون دانشگاهمم فنی حرفه ایی بود عنوان مهندسی رو کلا نمیزدن برای رشته های ناپیوسته با اینکه من از رشته ریاضی فیزیک به دانشگاه رفتم .  در آخر گفتم من تاییدیه وس کانادا رو برای مدرک تحصیلی ام دارم و کانادا من رو به عنوان مهندس نرم افزار تایید کرده و آفیسر گفت خوبه ولی من تاییدیه آلمان برامون مهمه و گفت من براتون نقص نمیزم از نظر من مدارکت کامله ولی یه درصد کنسول بگه باید بهتون زنگ بزنم. گفتم اوکی. گفت زبان چی بلدی گفتم انگلیسی که مدرک آیلتس ام رو گذاشتم و گفتم من آلمانی رو تازه استارت زدم . گفتم برای رشته ام شرکتهای اینترنشنال هستن و من تونستم باهاشون ارتباط برقرار کنم در عرض ۲ هفته ولی با اینحال قبول دارم که برای اینکه بتونم تو فرهنگ آلمان جا بیوفتم آلمانی لازمه بنابریاین شروع کردم و خواهرمم بهم کمک میکنه گفت خواهرت کی رفته آلمان و چیکارست و تاریخ تولدش چیه و تمام.
اون روز از کل کساییکه اومدن مصاحبه جاب سیکر فقط از یه نفر آلمانی سوال پرسید بقیه همگی مصاحبه فارسی داشتن. به نظرم به خاطر اینکه اون یه نفر اعتماد به نفس کافی رو از خودش نشون نداد و یه سوتی هم داد چون گفت که تاییدیه زبش رو داده یه شرکتی براش گرفتن ( به نظرم آفیسر شاید فک کرد کسی که یه سایت رو نمیتونه بخونه و فرمش رو پر کنه پس اصلا زبان خارجی بلد نیست ) و این باعث شد آفیسر ازش سوال آلمانی بپرسه .

درباره انگیزه نامه ام بگم من کلی تو گروه خواستم که برام انگیزه نامه بفرستن و کسی برام نفرستاد و خیلی خوشحالم که نفرستادن چون همین باعث شد انگیزه نامه واقعی و خوبی بنویسم هر چند ۴۰ روز تمام روش وقت گذاشتم .
در پایان امیدوارم همگیتون موفق باشین

2019-09-09 07:52

تجربه ناموفق مصاحبه کاری

بخش اول

سلام.
من سه ماه پیش یک مصاحبه کاری با یک شرکت آلمانی داشتم که موفق نبود در نهایت، و چون دیدم دوستان مشتاق به دونستن تجربه‌های ناموفق هستند، خواستم که تجربم رو به اشتراک بگذارم شاید به درد کسی خورد.

رشته من مهندسی برق – کنترل هست و کارم توسعه نرم افزارهای اتوماسیون صنعتی مثل اسکادا است. هشت سال سابقه کار دارم، آیلتس ۷.۵ و آلمانی B1 در حال خوندن سطح B2 هستم. البته در زمان مصاحبه تازه B2 رو شروع کرده بودم.

من برای اپلای‌ها، یک فایل اکسل درست کردم که تاریخ و اطلاعات مربوط به آگهی رو توش وارد می‌کنم و به ازای هر اپلای هم یک فولدر درست میکنم که ورژن رزومه و همین طور انگیزه نامه، یک کپی از متن آگهی و بقیه اطلاعات رو می‌گذارم اونجا.

این آگهی رو یک شرکت واسط Recruiter در لینکدین ثبت کرده بود، زبان آگهی انگلیسی بود و انگلیسی سطح C می‌خواست، اما جزو نیازمندی‌ها، آلمانی سطح B2 بود. رزومه و نامه رو به زبان انگلیسی فرستادم. فرداش یک ایمیل گرفتم که میخوان یک تماس تلفنی داشته باشن. دو تا زمان داده بودن و من یکی رو انتخاب کردم و پرسیدم که راجع به چیا صحبت میشه؟ گفت یه سری صحبت کلی. و فرداش زنگ زد. کسی که با من صحبت کرد مسئول این پوزیشن در شرکت کاریابی بود و انگلیسی صحبت کردیم. یه مقدار کلی در مورد کار توضیح داد که تو یه کارخونه است و چه شرکتیه و سابقش تو آلمان و اروپا چیه. بعد سؤالاتی که مطرح کرد اینا بودن:

• رزومت خوبه و توضیحاتش کامله، ولی من دوست دارم که خودت بگی ما معمولاً این رو مصاحبه شونده می‌خواهیم که ببینیم خودش رو چطور پرزنت میکنه. راجع به خودت و سوابقت توضیح بده.

• چرا میخوای بیای آلمان؟ (گفتم که قبلاً یک بار آلمان بودم و در یک نمایشگاه فنی شرکت کردم و افراد نزدیک خانواده در اروپا دارم و دوست دارم که پیشرفت کنم. شرایط پیشرفت فنی تو ایران به خاطر تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی خیلی راحت فراهم نیست.)

• متأهلی؟ همسرت هم میاد باهات؟ (اگه بلو کارت بگیرم)

• چه میزان حقوق میخوای؟

• در مورد شرایط مجوز کار و ویزا اطلاعات داری؟ تو چه مرحله‌ای هستی؟

• آلمانی چقدر بلدی؟ (گفتم که من دارم میخونم تو موسسه گوته تو سطح B2، و زبان آلمانی رو خیلی دوست دارم به نظرم زبان قشنگیه (که اینجا خندید!!)‌ و گفت که خوبه و حتماً تو طول زمان هم بیشتر یاد میگیری.)

• میشه با هم کمی آلمانی حرف بزنیم؟ (اینجا به آلمانی گفتم که بله حتماً، ولی چون سریع نمیتونم حرف بزنم، ترجیح میدم که انگلیسی توضیح بدم که کاملتر باشه، و اون سوال دیگه‌ای به آلمانی نپرسید.)

بعد تشکر کرد و گفت من این اطلاعات و رزومتو میدم به اون شرکت خبر میدم. بعد از تلفن من ایمیل زدم بهش و از تماسش تشکر کردم و گفتم که به این پوزیشن علاقمندم. بیست روز بعد دوباره ایمیل زد که شرکت مورد نظر از رزومه تو خوششون اومده و فقط یک مشکل هست، اون هم این که در مورد اطلاعات زبان آلمانی تو مطمئن نیستند. بنابراین یک مصاحبه تلفنی با افراد اون شرکت خواهی داشت که حداقل بخشیش به زبان آلمانی خواهد بود. منم چند روز قبلش بهت زنگ میزنم که با هم هماهنگ کنیم چیا میخوای بگی. اسامی و سمت‌های اون افراد رو هم بهم داد که مدیر منابع انسانی، سرپرست بخش اتوماسیون، و مدیر تیم بودن. به اضافه شماره تماس اون شرکت که در صورت لزوم میتونستم استفاده کنم. قرار مصاحبه حدود ده روز بعد از این مکاتبات بود. خودش هم که تماس گرفت، به من این موارد رو گفت:

• تو رزومه من از چه چیزهایی خوششون اومده و براشون مهمه. و من در مورد این تکنولوژی‌ها آماده باشم که سوال می‌پرسن.

• سایت شرکت رو ببینم و چند تا سوال آماده کنم

• سعی کنم با آلمانی شروع کنم و اگه گیر کردم بگم که انگلیسی حرف بزنیم.

من تمام سوالات متداولی که تو سایت‌های مختلف و ویدئوهای یوتیوب برای مصاحبه دیده بودم به آلمانی آماده کردم. البته بگم که من چند تجربه مصاحبه انگلیسی داشتم و سوالات رو میدونستم. در ضمن تو ایران هم خودم بارها مسئول مصاحبه فنی بودم و کلا با فضا آشنا بودم. ولی این اولین بار بود که به آلمانی باید حرف می‌زدم و از اون مهم‌تر پشت تلفن می‌فهمیدم چی میگن! به هر حال اون روز رو که کلا مرخصی گرفته بودم نشستم و این سوال و جواب‌ها رو آماده کردم و بالاخره زنگ زدند.

2019-09-09 07:54

تجربه ناموفق مصاحبه کاری

بخش دوم

متاسفانه تلفن روی اسپیکر بود و سه نفر با هم میشنیدن و حرف میزدن. این باعث میشد که خیلی کم متوجه بشم چی میگن. اول مدیر منابع انسانی صحبت کرد و منم آلمانی سلام کردم و اون هم آلمانی ادامه داد. ولی گفت که هر موقع سختت بود بگو انگلیسی حرف بزنیم. بعد خودش و دو نفر دیگه رو معرفی کرد و گفت ما چند تا سوال داریم. مدیر تیم برام کار رو توضیح داد که من فقط ۳۰ درصد فهمیدم. بهم گفت فهمیدی؟ چند تا کلمه کلیدی که فهمیده بودم یک کار پردازش تصویر دارن رو توضیح دادم که یه همچین کاری میکنید؟ گفت آره! بعد شروع کرد به سوالات فنی پرسیدن که تو این تکنولوژی‌ها چی کار کردی. ولی چون من این شکلی سوالات رو آماده نکرده بودم، نتونستم خیلی خوب آلمانی توضیح بدم و از سوال سوم گفتم که اجازه بدید انگلیسی بگم. از این زمان من خوب توضیح میدادم ولی حس کردم اونا خوب انگلیسی نمیفهمن. چون صدای خودشون رو قطع میکردن و انگار مدیر تیم برای بقیه ترجمه میکرد. (بعد از حرفهای من مکث زیادی می‌کردند). و بعد از دو سه تا سوال مصاحبه رو جمع کردند. که نشونه خوبی نبود. فهمیدم که خوششون نیومد! و درست هم بود.

بعد از تماس تلفنی که کلا ۲۵ دقیقه طول کشید، به اون نفر اول تو شرکت کاریابی ایمیل دادم و گفتم که انجام شد و خوب بود و سعی کردم بیشتر آلمانی حرف بزنم و خبرشو بده. که بعد از یک هفته ایمیل زد که متاسفانه گفتند که تخصص و پیشینه شغلی شما به اندازه کافی با این کار مچ نمیشه. منم تشکر کردم و گفتم که ناامید شدم ولی خوشحال میشم که اگه پوزیشن دیگه‌ای به رزومه من میخورد بهم اطلاع بدید.

2019-09-09 02:04

تجربه ویزای جستجوی کار

بخش اول

سلام به همه دوستان،
فارسی زبان عزیزی که داری این متن رو میخونی، امیدوارم هرجای این دنیای زیبا که هستی و در هر مرحله از پروسه مهاجرت به آلمان، شاد و سلامت باشی.
تو این مدت من بسیار درگیر این پروسه بودم و دائم هم تو گروه مطالب رو خوندم و هم سوال پرسیدم و باعث زحمت دیگران شدم و هم تجربیاتم رو نوشتم که اول از همه باید تشکر کنم از همه دوستانی که خالصانه دارن کمک میکنن، اسم های زیادی میشه برد، اما صمیمانه تشکر میکنم از همه و بهترینها رو از صمیم قلب براتون میخوام. و امیدوارم این مسیرهای دشوار و طولانی سرانجام سودی باشه برای کشور زیبامون که در حقیقت در این برهه از زمان مارو جدا کرده از خودش یا ما جدا کردیم اونو از خودمون …. نمیدونم ..
گله دارم از اون دسته از آدمهایی که دائم استفاده کردن از گروه و بعد که کاراشون ردیف شد رفتن و پشت سر خودشون رو نگاه نکردن که یک چند خط راجع به پروسه کاریشون بنویسن. درگیری های زندگی زیاده قبول دارم ولی باور کنید به این یک جمله من … مهربونی و محبت بزرگترین شادی رو تو دنیا نصیبت میکنه که از هزاران چیز برتر هست … که شاید با کار گرفتن تو بهترین شرکت آلمانی هم بدستش نیارین .. پس حداقل تویی که داری میخونی بعدش فراموش نکن.
والا من میخوام به صورت بند به بند نکاتی که در قسمت های مختلف این پروسه مهم هست و یاد گرفتم رو بنویسم و حدسم بر این هست که شخص مقابل شاید ساده ترین موضوعات رو ندونه. اما فقط باید نکات رو بگم چون توضیحات کلی شاید خودش یک کتاب قطور باشه.

1⃣ ثبت نام : در ثبت نام چند تا نکته هست. اول اینکه صفحه ثبت نام هم المانی هست و هم به انگلیسی قابل تبدیل است. همچنین به فارسی در بیشتر موارد توضیح داده شده. پس از ثبت نام نترسید و برید سایت سفارت رو مطالعه کنید شاید همون ترس اول بازدارنده باشه از تلاش شما! نمیگم تند ثبت نام کنید. نه، میگم ترس رو بزارید کنار و بخونید سایت رو!
نکته دیگه ثبت نام اینکه موقع ثبت نام اولیه در سایت، اول باید فامیلی نوشته بشه و بعد اسم. این قسمت شاید در آینده تغییر کنه. پس خواهشا دقت کنید و سریعا اول اسم رو ننویسید. من دیدم دوستانم اشتباه کردن و اینکه باید به انگلیسی مشخصاتتون رو بنویسید و نه فارسی و دقیقا مثل پاسپورت. باز هم من داشتم دوستی که به اشتباه فارسی نوشت، چون تو پاسپورت ما فارسی هم نوشته شده.
نکته بعدی اینکه در قسمت پاسپورت نامبر شما باید حرف اول رو بنویسید به همراه شماره، نوشتن فقط شماره کافی نیست.
نکته بعدی اینکه باید ایمیلی و شماره ای رو بنویسید که متعلق به خودش شماست و نه ایمیل افراد دیگه، چون با این ایمیل سر کار خواهید داشت.
مورد بعدی اینکه حدود نیم ساعت بعد از ثبت نام یه ایمیل برای شما میاد و ایمیل رو کپی کنید و ترنسلیت کنید و بخونید که چی نوشته. و مشخصات خودتون رو کاملا دوباره چک کنید و اگر دیدید اشتباهی رخ داده روی لینک کنسل در انتهای ایمیل کلیک کنید و دوباره ثبت نام رو با دقت و به درستی انجام بدید.
بعد یک سال و خورده ای (فعلا زمان انتظار بیش از ۱۲ ماه هست و ممکنه در آینده تغییر کنه) ایمیل دوم شما با وقت مصاحبه خواهد آمد که باید زمان مصاحبه رو در کمتر از هفت روز تایید کنید. اگر تایید نکنید حتما باطل میشه و برای دوست من همچنین اتفاقی رخ داده و دیگه قبول نکردن.
اگر تو این مدت شما پاسپورتتون رو عوض کردید و شمارش عوض شده باید به سفارت تحت ایمیلی یا پست اطلاع بدید با شماره رفرنس خودتون.

2⃣ کانال تجربیات مهاجرت : یک کانالی هست به نام کانال تجربیات مهاجرت که من توصیه میکنم تماما بخونید و در گروه مهاجرت کاری به آلمان که هم گروه اصلی داره و هم گروههای تخصصی با رشته های شما، عضو بشید و از سوال سریع بپرهیزید. بزارید یه چند روز بگذره و مطالعه کنید و روند گروه دستتون بیاد . شاید جواب تمامی سوالات شما قبلا داده شده. ادمین های اون گروه ها دارن زحمت میکشن ولی خیلی بد سوال تکراری و یه کم عجول بودن رو بزارید کنار.

3⃣ زبان آلمانی : ببینید زبان آلمانی بی شک مهمترین کاری هست که شما باید انجام بدید. نمیگم با انگلیسی نمیشه اینجا زندگی کرد و کار گرفت ولی باور کنید خیلی از پوزیشن ها رو از دست میدید و اون شش ماهی که اینجا برای کاریابی هستید، اصلا برای یادگیری وقتتون رو تلف نکنید، پس تا میتونید بخونید. من از دل آلمان و به عنوان یک ضربه خورده دارم باهاتون صحبت میکنم.

سوالات مربوط به زاب

2019-09-09 02:16

تجربه ویزای جستجوی کار

بخش دوم

راه هایی زیادی هست برای یادگیری زبان آلمانی. یوتیوب سری به اشکان و فرهمند بزنید درس های رایگانی دارن که خدا پدر و مادرشون رو براشون نگه داره. عالی هستن عالی. سایت دویچه وله یک جایی داره به نام 100 تا مورد در زندگی که باهاش برخورد میکنید و پیداش کنید و لذت ببرید. اپلیکیشن دولینگو رو حتما روی موبایلتون نصب کنید. مستند در یوتیوب با ZDF و ARTE تماشا کنید و رادیو آلمان تو گوشیتون نصب کنید و شبها گوش کنید قبل خواب و اینکه سریال nico رو در یوتیوب پیدا کنید و make it Germany باز در یوتیوب. گروه های چت رو در تلگرام مطالعه کنید. اما کلاس منظم و داشتن مدرک مطمئنا برای گرفتن ویزا و کار بهتر هست. اما کلاس بدون مطالعه مفت نمی ارزه.
در روز ویزا هم مطمئنا هرچی سطح علمیتون تو زبان بیشتر باشه و مدرک معتبر تر داشته باشید شانس گرفتن ویزا براتون بیشتر میشه. اما اگر مدرک ندارید ، از تمامی موسساتی که رفتید و زبان خوندید نامه بگیرید که اونجا درس خوندید و با خودتون ببرید برای روز مصاحبه سفارت.

4⃣ عکس پاسپورت : تو برگه راهنمای مربوط به تهیه مدارک کاملا توضیح داده که عکس چطور باشه. خیلی از عکاسی ها تا میگی شینگن میگن ما بلدیم بعد که عکس چاپ میشه میبینی گند زدن. مخصوصا اگر شهرستان داری عکس میگیری حتما قبلش بهش دقیق توضیح بده که عکس چطور باشه. زمانی که میخوایی آلمان هم بیایی یه چند سری در ابعاد مختلف با خودت داشته باش که کاربرد داره.

5⃣ مدارک تحصیلی : یا باید اسم دانشگاهت و رشته و گرایشت تو انابین باشه و یا باید برای زاب اقدام کنی. زاب حدود 4 ماه طول میکشه و شاید بیشتر هم بشه با وجود درخواست زیاد کثیری از ایرانیان. زاب داشته باشی احتمال نقضی پرونده برات رو مدارک تحصیلی صفر میشه ولی بدون زاب دیدم بعضا دچار مشکل شدن و ازشون ارائه زاب رو خواستن. زاب 200 یورو هزینه داره و حدود 250 هزار تومن پستش هزینه داره. من خودم انابین داشتم ولی برای زاب هم اقدام کردم و وقتی رسیدم اینجا زاب رو تحویل گرفتم با این حرکت که وقتی اومدم اینجا به زاب ایمیل زدم و گفتم ادرس جدید من هست و بفرستید اینجا لطفا، که بعد یک دو هفته رسید به دستم خوشبختانه! مدارک مورد نیاز برای زاب هم کاملا برای کشور ایران و به فارسی در یک پی دی اف توضیح داده شده و کاملا واضح هست. برید سایتش رو بخونید. مدارک رو پست میکنید و بعد از یک هفته به احتمال زیاد میرسه دستشون و برات ایمیل میزنن که رسید به دستشون و برای شروع شما باید این مبلغ رو به این حساب واریز کنید .. افراد و موسسات مختلفی واریز رو انجام میدن به صورت اینترنتی که میتونید انجام بدید و بعد رسیدش رو اتچ ایمیل کنید و با ذکر شماره مربوط به مدارک زاب خودتون ارسال کنید .. بعد ایمیل تایید دریافت پول برای شما میاد و سه چهار ماه بعد هم همه مدارک برمیگرده دست شما.

6⃣ تایید مدارک تحصیلی : هم برای خودش نوبت میخواد در سایت سفارت و از طرفی هفته قبل از وقت مصاحبه میتونید بدون وقت برید و مدارک خودتون رو تایید کنید و اینکه مدارک دیگه جدیدا باید همه ترجمه آلمانی باشه.

7⃣ رزومه … مهمترین بخش هست.. تنها و بهترین راهش اینه که بزنید تو گوگل و ببینید نمونه رزومه های 100 ها نفری که در ارتباط با رشته شما در وب سایت های مختلف رزومشون هست، بزنید مهندسی مکانیک سمپل سی وی جرمنی، یا هرچیز دیگه ای، تنها زمانی میتونی رزومه خوب داشته باشی که صدها رزومه مشابه رو خونده باشی. غلط املایی نداشته باشی، غلط گرامری نداشته باشی، تاریخ داشته باشه، امضا داشته باشه و عکس داشته باشه. آدرس ایمیل و تلفن و غیره باشه و هزاران نکته دیگه که این خودش یک تدریس هست. اما من نکتش رو بهت گفتم. اینترنت دنیای رزومه هست. اول تلاش کن. بعد بده چهار نفر دیگه برات نگاه کنن و خوبش رو داشته باش در آبنده.

8⃣ انگیزه نامه به نظر من یکی از مهترین موارد هست. توش باید یه ذره از خودتون بگید، باید بگید به کدوم شهر آلمان میرید و باید بگید چرا آلمان میرید، راجع به زبان خودتون بنویسید و موارد انگیزشی و مثبتی که در وجود شما هست و شادید تلاش هایی که در گذشته کردید. صادق باشید همیشه…

2019-09-09 02:50

تجربه ویزای جستجوی کار

بخش سوم

برای اینکه بفهمید به کدوم شهر آلمان برید بهتره بچرخید تو سایت های کاریابی و ببینید در مورد عنوان شغلی شما چه شهرهایی رو بیشتر میاره و یا اینکه اسم کمپانی های مرتبط رو هم ببینید. توجه کنید بعضی وقت ها که سرچ میکنید اسم موسسات کاریابی میاد، باید بفهمید که این موسسه کاریابی هست یا خود کمپانی، یه سرچ ساده راجع به اسم اون موسسه یا شرکت شما رو وصل میکنه به وب سایتشون و بعد متوجه میشید که شرکت اصلی هست یا کاریابی، بعد میتونید اسم شرکت هایی رو که مطالعه کردید بنویسید و بگید مثلا من میرم این شهر به خاطر وجود این شرکت و اون شرکت و بعدش میتونید هم بنویسید که مثلا شرکت های دیگه ای هم در شهرهای دیگه مرتبط با رشته شما هستن که اگر شغلی پیش بیاد اپلای میکنید و به اون شهر ها هم خواهید رفت.

9⃣ تمکن مالی : تمکن مالی به یورو نرخ آزاد حساب کنید و از بانک ها میتونید راحت دریافت کنید. من خودم یک ماه قبل از مصاحبه رفتم بانک و یک تمکن گرفتم همینطور الکی که ببينم حساب و کتابش چطور هست. یادش گرفتم و فهمیدمش بعد دو سه روز مونده به روز مصاحبه رفتم یک تمکن جدید گرفتم.

0⃣1⃣ ترجمه شناسنامه برای کسایی که اسم یا فامیلیشون رو عوض کردن و یا هرچیز دیگه واجب هست.

1⃣1⃣ گذرنامه باید امضا شده باشه. قبل از گرفتن کپی، سمت چپ بالای صفحه گذرنامه قسمت امضا مشخصه. امضایی بزنید که بعدا اینجا همش تکرار میشه و باید مشابه امضای پاسپورت باشه.

2⃣1⃣ بیمه درمانی رو از خیلی جاها میشه گرفت. نکته اش فقط اینه که تو طرح های مختلف بیمه درمانی یک طرح شش ماهه هست که بعد از سه ماه باید خارج بشی از آلمان و دوباره وارد بشی که اون رو سفارت قبول نمیکنه. یعنی اگر جمله ای راجع به 92 روز در بیمه شش ماه خودتون دیدید، مورد تایید سفارت آلمان نیست. این رو قبل از گرفتن بیمه از موسسه بیمه حتما بهش توضیح بدید.

3⃣1⃣ رزرو هتل : به راحتی در سایت بوکینگ قابل رزرو هست، میشه رزروهایی کرد که قابلیت کنسل شدن دارن. من خودم حسابی که کردم این بود که بعد تایم مصاحبه مثلا یک ماه زمان میبره برای گرفتن ویزا و بعد اون هم مثلا یک و ماه نیم کارهام رو بکنم و بعدش برم .. خوب تاریخ رزرو رو دقیقا دستم اومد و برای دو هفته رزرو کردم. اما با توجه به تغییراتی که رخ داد بعد از گرفتن ویزا کنسل کردم رزرو هتل رو اما خوب کار سفارتم حل شد. سایت های دیگه هم هستن بسیار زیاد، یه سرچ ساده تو اینترنت برات قضیه رو روشن میکنه. میتونید از دوستان خارجیتون هم استفاده کنید حتی برید خونه اونها و ادرس اونها رو بدید که چون من بلد نیستم بهتره زیاد نظر ندم ولی بدونید که شدنی هست.
اوکی تا اینجا قبل از اومدن به آلمان بود.

حالا ویزا گرفتید و میخواید بیاید آلمان.
1⃣ بلیط : ببینید خلاصه اگر بخوام بگم برای خرید بلیط ارزون و کیفیت بالا این قدرت سرچ در اینترنت هست که حرف برای گفتن داره. من یک مثالی میزنم بعد خودتون برای موارد دیگه بررسی کنید. فرض میکنیم که من بلیط تهران به کلن نیاز دارم.. خوب من باید چطور سرچ کنم، اول ببینم اصلا هواپیمایی ایرانی داریم که مستقیم بره کلن و اگر بره قیمتش چنده و چند کیلو بار میتونیم ببریم. اگر مستقیم نداره پس به چه شهری داره مثلا دوسلدورف که به کلن نزدیکه داره یا نه. هزینه دوسلدورف به کلن رو هم باید حساب کنید. بعد ترکیش بعد پگاسوس، قطر، امارات، همه اینها رو باید بگردید. اما یک موضوع دیگه هم هست اینکه بعضی وقت ها شما میتونید با ماهان یا غیره برید استانبول و از استانبول جدا برید کلن. این کاری بود که من کردم. یعنی از ایران تا استانبول رو با ماهان رفتم حدود 800 هزارتومن و از استانبول تا کلن رو با ترکیش که 1 میلیون و صد بود. یعنی من با زیر دو میلیون رفتم کلن. اما باید به تاخیرهاش دقت کنید به میزان بار دقت کنید. مثلا پگاسوس معمولا 20 کیلو هست، ترکیش و ماهان سی کیلو و به خیلی از موارد دیگه. سایت مختلف رو که قیمت بلیط میزنن چک کنید. همه و همه رو باید سر بزنید و اگه این کار رو فقط برای چند تا سفر خودتون انجام بدید برای آینده دیگه هرگز مشکلی نخواهید داشت.

2019-09-09 03:00

تجربه ویزای جستجوی کار

بخش چهارم

2⃣ لوازم و مدارک : خوب اول باید بگم مدارک خودت رو کامل بگیر بیار. زمانی که رفتی سفارت برای تایید مدارک، قبل از روز مصاحبه همه مدارکت رو ببر هم اسکن کن و کامل تو لپتاپ داشته باش، ضرر که نداره و هم یک سری رو کپی برابر اصل کن و داشته باش. گواهینامه خودت رو هم ترجمه کن و همراه خودت داشته باش. بعد میتونی اینجا ببری کنسولگری ایران و برات مهر بزنن و بری برای ادامه روند گواهینامه. برای باقی موارد من تجربه خودم رو میگم. اینکه همه چی اینجا هست و شاید خیلی وقت ها ارزون تر و در بعضی مواقع گرون تر. اما موضوع این هست که من برای اینکه وقت تلف نکنم در این شش ماه جستجوی کار و فکرم از خرید لوازم ضروری آزاد باشه، همه موارد مورد نیاز اولیه خودم رو اوردم. این موضوع شامل چند دست لباس و کفش میشه، لباس زیر، ژیلت، صابون، شامپو و حتی چای کیسه ای، گردو، اجیل، جوراب، حوله و دفتر، خودکار، عکس وغیره میشه که من تو ماه های اول نیاز به چرخیدن تو مارکت ها به صورت خاص نداشتم و البته پولی هم بابتشون ندادم چون الویت بر موارد دیگه هست اینجا. ولی الان خوب فرصت دارم و راحت همینجا خرید میکنم و در خیلی از موارد نیاز به خرید از ایران نیست. راستی آوردن یک سری از بارها ممنوع هست، حتما مطالعه کنید.آوردن بیشتر از 5000 یورو باید اعلام بشه به پلیس. آوردن بیشتر از یک حد طلا ممنوع هست به عنوان پشتوانه ملی. آوردن بیش از حد دارو ممنوع هست. بردن بعضی وسایل به داخل کابین اصلی هواپیما ممنوع هست. دونستن این موارد برای چیدمان بارهاتون الزامی هست. پس بخونید سایت ها رو که ده برابر من توضیح داده شده

3⃣ ورود به آلمان : وقتی وارد شدید اول میتونید گوشیتون رو به اینترنت رایگان فرودگاه وصل کنید و خوب جا با جا متفاوت هست ولی میتونید کمک هم بگیرید از افراد حاضر در اونجا. بعد گوگل مپ خودتون رو باز کنید و مقصد رو بزنید و ببینید راه پیشنهادیش برای رسیدن به هتل، هاستل و یا هرجای دیگه چیه. به احتمال زیاد قطار رو نشون میده که شماره قطار و همه مشخصات دیگه توش هست. میرید یک بلیط تهیه میکنید، خوب اینجا باز شهر با شهر متفاوت هست. سعی کنید سوال کنید از افراد دور و برتون و متوجه جواب خواهید شد. به سلامتی میرسید مقصد. الکی تاکسی نگیرید که گرونه و اصلا ارزشی نداره. با کمتر از 5 یورو شاید راحت برسید مقصدتون با قطار شهری.

4⃣ خرید سیم کارت
من o2 خریدم و بقیه رو نمیدونم و اظهار نظر نمیکنم اما دوستان زیادی نوشتن و میتونید مطالعه کنید اما برای خرید این سیم کارت، وقتي رسيدي تو گوگل مپ سرچ كن o2، بعد برو اونجا بگو سيم كارت پري پيد ميخوام و همونجا هم بهش بگو كه ميخواي برات نصبش كنه، چون من رفتم سوپر ماركت خريدم بعد بردم فروشگاهشون گفت نميتونن و ازين حرفها و با مكافات رجيستر كردم. يكي از مراحل رجيسترش هم اينه كه بعد از ثبت نام زنگ ميزني به شماره اي كه بهت ميده، بعد براتون يك پي دي اف ايميل ميكنن، بعد اون رو ميبري اداره پست، اونجا تشخيص هويت ميكنن با پاسپورت و تمام، بعد دو ساعت فعال ميشه. براي پست پولي نبايد بدي.حالا شايد خودش نصب كنه برات بهتر باشه. سيم كارتش هم ١.٥ گيگ ده يورو 3 گيگ ١٥ يورو و به بالا.اگر هم يك فروشگاه o2 رفتي و گفت پري پيد نداريم برو جاي ديگه و فروشگاه ديگشون .براي من همينطور شد كه رفتم يكي ازين فروشگاهشون و گفت نداريم. يكي ديگه بعد از خريد از سوپرماركت رفتم پيشش و گفت اگه از ما ميخريدي سيستم ما جواب ميداد و ميتونستيم نصب كنيم برات. ديگه راست و دروغ رو نميدونم .اما يك جايي برو كه داشته باشه و برات نصب كنه .اگه نبود و نشد ديگه سوپرماركت و كمك از افراد ديگه. قرارداد بلند مدت هم دارن كه معمولا دو ساله هست و به نطرم در بدو ورود جايز نيست.

دسته بندی ها: پرسش و پاسخ

پاسخی بگذارید